ZAKON TRŽIŠTA

Očekuje se rekordan prinos pšenice! No, znači li to da će cijene kruha padati? Evo što su odgovorili na to pitanje

Ovogodišnji urod ove kulture bit će sigurno veći od milijun tona

Velika žetva pšenice na barnjskim njivama/ Ilustrativna fotografija

 Marko Mrkonjic/Cropix
Ovogodišnji urod ove kulture bit će sigurno veći od milijun tona

U ovogodišnjoj žetvi očekuje se rekordan prinos pšenice i ječma te ukupan urod pšenice veći od milijun tona, ali pitanje je hoće li to utjecati na smanjenje cijene kruha, istaknuto je u petak na konferenciji za novinare u osječkoj županijskoj komori.

Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak kazao je kako je jesenas posijano 146 tisuća hektara pšenice, četiri posto više u odnosu na prethodnu proizvodnu godinu, što je jamčilo da će se uz povoljne klimatske prilike ostvariti dobar urod.

Istaknuo je kako će prinosi biti definitivno rekordni, a prema sadašnjim informacijama u nekim županijama kreću se do devet i devet i pol tona po hektaru.

Novi apsurd: Hrvatska više nije poznata po jabukama i mandarinama, zbog poticaja ‘eksplodirale‘ dvije kulture: ‘Sade ih samo da bi ubirali novac‘

Prinosi su raznoliki u nekim županijama, kao što su Požeško-slavonska i Koprivničko-križevačka, stabilniji su na istoku Hrvatske, prije svega u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko srijemskoj županiji, a očekuje se ukupan urod pšenice veći od milijun tona, dodao je Majdak.

image

Tugomir Majdak

Proizvođače je pozvao da u budućim sjetvama koriste kvalitetnije sorte pšenice, jer prema sadašnjim informacijama proteini ovogodišnjeg uroda nisu na razini očekivanih - većina pšenice je 3. i 4. klase, imamo nešto 2. klase, a rijetka je pšenica 1. klase.

Stoga ministarstvo apelira da se sorte mijenjaju u korist kvalitetnijih vrsta pšenice, kako bi se postigla bolja cijena, poručio je Majdak.

Kaže da je ječam na razinama prethodne proizvodne godine, a u ovogodišnjoj žetvi također se očekuju rekordni prinosi.

"Što se cijena tiče, ministarstvo ne može utjecati na stanje na tržištu, a cijene prate i kvalitetu. Prema našim informacijama cijene rastu za premium i prvu klasu, dok one koju imamo najviše, a to su 3. i 4. klasa, imaju laganiji porast, ustrvrdio je Majdak.

Predsjednik Udruženja poljoprivrede Hrvatske gospodarske komore Vlado Čondić Galiničić ocijenio je kako su proizvođači zadovoljni prinosima u žetvi, a što se tiče eventualne zarade napominje kako se u ovogodišnjoj žetvi očekuje prosječan prinos iznad sedam tona po hektaru, što bi i po sadašnjim cijenama trebalo omogućiti neku zaradu.

Cijene hrane ljeti rastu, ali ujesen ne padaju

Na pitanje znači li rekordna žetva pšenice i jeftiniji kruh za građane, odgovorio je kako nije siguran da će kruh biti jeftiniji, već misli "da će cijena ostati ista ili rasti".

"U Hrvatskoj je uobičajeno da tijekom turističke sezone cijene kruha i hrane rastu, ali se ujesen ne smanjuju, tako je bilo proteklih pet-šest godina. Nisam siguran da će ovakva žetva imati utjecaja na smanjenje cijena kruha, jer u toj cijeni pšenica sudjeluje s 15 ili 20 posto i nije presudna, a na cijenu kruha također utječu cijene energenata, radne snage i druge okolnosti", rekao je Čondić Galiničić

‘Kupujemo Rafale zbog nacionalne sigurnosti, a ovo bismo trebali zbog prehrambene sigurnosti‘; Analitičari upozoravaju - stanje je dramatično!

U osječkoj Komori ističu kako se trenutna kotacijska cijena 3. klase pšenice, koja se smatra orijentacijskom, u Hrvatskoj kreće od 152,5 do 159,5 eura za tonu, dok je cijena premium klase 180 eura za tonu.

Podsjećaju da je u vrijeme proljetne sjetve otkupna cijena pšenice bila 170 ili 180 eura za tonu, te da u Hrvatskoj postoje tvrtke s kojima se već tada mogao ugovoriti otkup predstojećeg uroda pšenice, ali da nije bilo velikog interesa proizvođača.

Trenutačna cijena ječma je 150 eura za tonu, a ožujku je bila 165 eura i također se tada mogao ugovoriti otkup. Cijena uljane repice sada je 430 eura za tonu, a u travnju je bila 475 eura, navode u osječkoj županijskoj komori.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
04. srpanj 2025 15:56