
Strukturu turističkog smještaja u kojem hoteli čine jedva desetak posto ponude hitno treba mijenjati, a to se neće dogoditi dok država ne uvede nove mjere potpora za nove investicije. To bi za početak aktiviralo prvih 5 milijardi eura ulaganja u već spremne projekte u hotele i kampove, ubrzalo povrat ulaganja i dovelo nove investitore u sustav koji godinama stagnira, smatraju u Hrvatskoj udruzi turizma (HUT), koja je u četvrtak izašla s paketom mjera koje treba donijeti što prije kako bi se izbjeglo daljnje smanjenje investicijske atraktivnosti i konkurentnosti.
PROČITAJTE VIŠE ‘Hrvatski turizam nije u krizi, ali vlada nesigurnost. Međutim, meni jedna stvar smeta, to je moguće samo kod nas....‘
Objavili su i rezultate istraživanja o utjecaju hotelskih ulaganja, koje je pokazalo da na svaki investirani milijun eura u smještajne kapacitete u hotelima i kampovima možemo očekivati godišnje povećanje direktnog i indirektnog prihoda od turizma od 560.666 eura, zatim 2,6 novih direktno zaposlenih i 2,1 indirektno zaposlenog, godišnje povećanje fiskalnih i parafiskalnih davanja u visini 82.836 eura te jednokratna davanja državi od 94.880 eura.
Trebamo veće poticaje
"Trenutačno je jedini poticaj za veća ulaganja definiran Zakonom o turizmu, ranije Zakonom o poticanju ulaganja, no to nije dovoljan instrument koji će nam u relativno kratkom roku donijeti rezultate koje trebamo, kako bismo konačno povećali dnevnu potrošnju turista od samo 150 eura dnevno, što je znatno manje od naših mediteranskih konkurenata. Vidimo da ulaganja u obiteljski i nekomercijalni smještaj i dalje rastu znatno brže od hotelskog, što nikako ne pridonosi stvaranju održivog turizma", izjavio je direktor HUT-a Veljko Ostojić.
Istraživanje koje je HD Consulting izradio za HUT napravljeno je na uzorku 20 investicija u hotele i kampove šest vodećih domaćih turističkih kompanija ukupne vrijednosti 570 milijuna eura i realiziranih u razdoblju od 2016. do 2025. godine. Pokazalo je da te investicije već za osam godina stvore novu dodanu vrijednost u visini investicije, a da za 12 godina državi uplate kompletnu vrijednost investicije samo putem fiskalnih i parafiskalnih davanja.
Zemlje u okruženju nas prestižu
Konkretno, analizirane investicije povećale su direktni i indirektni turistički prihod za 319,75 milijuna eura na godišnjoj razini, omogućile 1483 novih direktnih zaposlenja i dodatnih 1175 indirektnih zaposlenja te su generirale godišnja fiskalna i parafiskalna davanja od 47,27 milijuna eura, uz jednokratna indirektna davanja državi po osnovi plaća i dohodaka izvođača radova te PDV-a na opremu i namještaj u visini 54,14 milijuna eura.
- Poticanjem investicija u primarno hotelski smještaj možemo istovremeno povećati ekonomske koristi i smanjiti negativan utjecaj turizma kakav imamo sada na lokalnu zajednicu i okoliš. Zemlje u regiji koje žele potaknuti svoj turistički potencijal koriste niz instrumenata za poticanje investicija u hotelski smještaj kojih nemamo u Hrvatskoj, s ciljem smanjenja investicijskog rizika i troška kapitala. To su kombinacije subvencioniranih kredita, bespovratnih sredstava i poreznih olakšica, posebno u objekte više kategorije, a u većini zemalja u regiji su prepoznati i pozitivno zakonski regulirani modeli mixed-use projekata, koji značajno doprinose isplativosti projekata, privlačnosti ulaganja te jačanju tržišne pozicije destinacija u globalnoj konkurenciji - rekao je Ostojić.
Popis mjera
HUT ima popis mjera koje će poslati i Ministarstvu turizma na razmatranje. Predlaže bespovratna sredstva za gradnju i proširenje kapaciteta u turistički nerazvijenim područjima do 40 posto prihvatljivih troškova, za hotele i kampove s 4 i 5 zvjezdica, grantove za gradnju hotela u turistički razvijenim područjima do 20 posto troškova, potom subvencionirane kamatne stope za gradnju i razvoj hotelskih i kapaciteta mješovite namjene uz srednji i viši intenzitet potpore. Predlaže i grantove za podizanje kategorije hotela na 4 i 5 zvjezdica, za razvoj difuznih i integralnih hotela, bespovratna sredstva do 70 posto troškova koja bi davali i za ulaganja u održivost, kao i investicijske poticaje za razvoj hotelskih sadržaja. U HUT-u također smatraju da se mixed-use projekti konačno trebaju prestati tretirati kao tabu te da treba krenuti u poticanje i precizno reguliranje takvih projekata.
Komentari
0