Porezna uprava Ministarstva financija službeno nam je potvrdila da će od početka iduće godine startupi u Hrvatskoj moći raditi ESOP. Ova je tema godinama bila rak rana domaće startup scene.
Startupi, koji su najčešće registrirani kao d.o.o.-i, traže način kako bi motivirali svoje timove, a kako su mali nemaju financijskih kapaciteta to raditi kroz plaću. Umjesto toga, motiviraju kroz davanje udjela. No, zakonski to nije bilo moguće.
Vlada je sredinom godina najavila poreznu reformu, a za startupe je najveće iznenađenje bilo upravo spominjanje mogućnost opcijske dodjele udjela.
Rasprava u Saboru
- Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak prošao je prvo čitanje u Hrvatskom saboru te je u daljnjoj proceduri donošenja. Njegova primjena očekuje se s danom 1. siječnja 2024. - kažu u Poreznoj upravi.
Navode da se prijedlogom toga zakona između ostalog predlaže izjednačavanje poreznog tretmana dodjele ili opcijske kupnje vlastitih dionica i poslovnih udjela u društvu.
Time se izjednačava položaj radnika zaposlenih u društvima s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) u odnosu na radnike zaposlene u dioničkom društvu (d.d.).
- Poslodavcima se time omogućuje, bez obzira na organizacijski oblik - d.d. ili d.o.o., da nagrađuju i stimuliraju radnike na način da im se omogući dodjela ili kupnja udjela u društvu primjenom poreznog tretmana dohotka od kapitala - pojašnjavaju u Poreznoj upravi.
Hrvatski startupi su dosad mahom koristili prednosti poslovanja u EU i druge mogućnosti kako bi doskočili tom problemu s obzirom na to da je u drugim državama to već sada moguće.
Prema istraživanju koje je za AmCham napravio KPMG, Srbija osnivačima omogućuje da zaposlenicima daju udjele u svojim startupima kao buduću nagradu, i ako ih ovi zadrže dvije godine - mogu čak biti oslobođeni plaćanja poreza.
Slično je u Češkoj. U Bugarskoj zaposlenici koji tako dobiju udio plaćaju 10 posto poreza. U Italiji će platiti porez, koliko im Porezna uprava razreže, ali samo na 5 posto dobitka dok je 95 posto neoporezivo.
Istraživanje KPMG-a i AmChama
Startupima su po pitanju nagrađivanja zaposlenika udjelima, po istraživanju, jako naklonjene i Njemačka, UK, Mađarska, Rumunjska i Poljska.
U svim tim državama nema razlika između davanja opcijskih udjela između dioničkih društava (dd), znači mahom velikih kompanija koje mogu i ne moraju biti izlistane na burzi, i društva s ograničenom odgovornošću, što su svi startupi na svom početku.
Sada će isto tako biti i u Hrvatskoj, a za što su se zalagali AmCham i CROstartup.
U Poreznoj upravi navode da budući da se primitak radnika po osnovi dodjele ili opcijske kupnje udjela u društvu više ne bi smatrao dohotkom od nesamostalnog rada već dohotkom od kapitala po osnovi dodjele ili opcijske kupnje vlastitih dionica i udjela u društvu, na iste bi se plaćao porez po odbitku.
- I to primjenom stope od 20 posto i bez obračuna doprinosa za obvezna osiguranja - zaključuju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....