Cloud tržište doživljava nezapamćen rast posljednjih godina, potaknut sve većim usvajanjem cloud computinga u različitim industrijama. Tvrtke diljem svijeta i dalje prolaze kroz proces digitalne transformacije, stoga potražnja za cloud rješenjima bilježi velik rast. Synergy Research procjenjuje da su tromjesečni prihodi od usluga infrastrukture u cloudu (uključujući IaaS, PaaS i hostirane privatne usluge u cloudu) u trećem tromjesečju 2024. godine iznosili 83,8 milijardi dolara, a prihodi u posljednjih dvanaest mjeseci dosegnuli su 313 milijardi dolara.
U usporedbi s istim razdobljem 2023. godine, zabilježen je rast od 15,7 milijardi dolara ili 23 posto. Globalna potrošnja za cloud usluge također bilježi značajan rast. U trećem tromjesečju 2024. potrošnja je dosegnula 82 milijarde američkih dolara, što predstavlja rast od 21 posto u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Ukupno gledajući, vrijednost tržišta cloud usluga u 2025. dostići će 723 milijarde dolara, s godišnjim rastom od 21 posto.
Rast u svim dijelovima svijeta
Analitičari su složni u pretpostavci da će se tržište i dalje širiti dvoznamenkastom stopom rasta. Gartner predviđa da će do kraja desetljeća cloud tržište vrijediti više od bilijun dolara. Pojam clouda se tako afirmirao kao jedna od ključnih tehnologija na kojima počiva današnja digitalna infrastruktura.
Tržište clouda nije limitirano na jedno geografsko područje jer je rast zabilježen u praktički svim dijelovima svijeta. Međutim, SAD ostaje najveće i najvažnije tržište za cloud, kao što je slučaj i s mnogim drugim IT rješenjima. U SAD-u je zabilježen rast od 23 posto u trećem tromjesečju 2024. godine, dok su u Europi najveća tržišta Velika Britanija i Njemačka, a Irska, Italija i Španjolska bilježe najveće stope rasta.
Hrvatska ne zaostaje puno za ostalim europskim tehnološkim centrima. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, 42 posto poduzeća koristi neki oblik cloud tehnologije, a prema podacima Eurostata, prosjek u zemljama EU je 45,2 posto.
AI je odigrao svoju ulogu
Zamah rasta održava se i porastom popularnosti generativnih asistenata pokretanih umjetnom inteligencijom (GenAI). Prema mišljenju nekih analitičara, upravo su oni ključni pokretač rasta cloud computinga. Synergy Research Group pretpostavlja da će GenAI biti odgovorna za polovicu rasta cloud computinga u nadolazećem razdoblju. Budući da umjetna inteligencija troši znatnu količinu električne energije, jedan od ključnih trendova na cloud tržištu jest fokusiranje na održivost, poput zelenih podatkovnih centara, kako bi smanjili svoj ekološki otisak i udovoljili novim zakonodavnim zahtjevima.
Hibridni cloud, prema podacima Nextworka, također nastavlja svoj rast, s pretpostavkom da će dosegnuti vrijednost veću od 128 milijardi dolara u 2025. godini.
Riječ je o modelu cloud infrastrukture koja kombinira najbolje od dva svijeta - javnog i privatnog. Takvim pristupom tvrtkama se omogućava da iskoriste fleksibilnost i skalabilnost javnog clouda te sigurnost i kontrolu privatnog clouda. Tvrtke tako mogu birati gdje će pohraniti svoje podatke i aplikacije, ovisno o njihovoj osjetljivosti. Tako se, primjerice, osjetljiviji podaci mogu pohranjivati na privatnim serverima, dok se aplikacije koje su kritične i nužne za svakodnevni rad mogu pokretati na javnom cloudu. Istodobno javni cloud omogućava dodavanje resursa prema potrebi, što je idealno za tvrtke koje doživljavaju sezonske promjene u potražnji ili neočekivane zahtjeve.
Ti trendovi ukazuju na to da cloud tržište nastavlja svoju transformaciju, potaknuto inovacijama u AI tehnologijama, potrebom za održivošću i sve većom potražnjom za naprednim i fleksibilnim IT rješenjima.
Kako odgovoriti na ključne trendove?
Jedna od vodećih hrvatskih IT tvrtki, Combis, sa svojim Cloud No.9 rješenjem odgovara na sve ključne trendove na cloud tržištu. Cloudom No.9 Combis omogućava tvrtkama svih veličina da svoje poslovanje prebace u cloud, što donosi brojne prednosti na području fleksibilnosti, skalabilnosti i ekonomičnosti - glavnih odlika procesa digitalne transformacije poslovanja. Prepuštajući taj proces partneru poput Combisa, tvrtke se mogu fokusirati na svoje temeljno, core poslovanje i ne moraju trošiti vrijeme i resurse na IT infrastrukturu. Cloud No.9 omogućava optimalnu kombinaciju privatnog, javnog i hibridnog clouda, čime se bolje mogu zadovoljiti specifične potrebe za računalnim resursima, posebice u segmentu AI-ja.
"U razgovoru s našim korisnicima najčešće čujemo isto: žele pristup pouzdanoj tehnologiji i svim prednostima clouda, ali bez velikih ulaganja unaprijed i bez previše tehničkih komplikacija", ističe Igor Dužević, potpredsjednik Combisa za cloud i podatkovne centre.
"Zato uslugom Cloud No.9 pomažemo tvrtkama da pametno rasporede svoje IT resurse tamo gdje im najviše trebaju, bilo na vlastitim serverima ili u oblaku, uz bolju kontrolu troškova i manje operativnog opterećenja za njihove timove."
Cloud No.9 omogućava izbor između kapitalnih (CAPEX) i operativnih (OPEX) troškova ili njihovu kombinaciju. Gartner u svojim istraživanjima navodi kako tvrtke koje nisu dovoljno svjesne svojih potreba u oblaku preplaćuju između 20 i 50 posto, što je tijekom 2024. vrijedilo za čak 80 posto organizacija. Combisov pristup takve nepotrebne troškove eliminira kroz IT-as-a-Service model, a nudi i prednost lokalnog providera - Cloud No.9 omogućava hrvatskim tvrtkama zadržavanje podataka lokalno, uz regulative EU.
Nitko nije premalo atraktivan hakerima
Sigurnosni izazovi, posebno pogrešne konfiguracije, glavni su rizici za cloud korisnike, prema podacima iz 2024. godine. Combis Cloud No.9 rješava te izazove kroz ugrađenu sigurnost (enkripcija, backup, regulative GDPR, NIS2) te dodatno pojačanom suradnjom s Hrvatskim Telekomom i Deutsche Telekom grupacijom. Broj hakerskih napada i dalje je u snažnom rastu, pa se u svijetu svakih deset sekundi dogodi barem jedan kibernetički napad. Krade se gotovo sve: poslovni podaci, novac s računa, financijski izvještaji i podaci iz baza podataka. Pritom se ne biraju žrtve, nego hakeri napadaju gotovo sve, od privatnih osoba do tvrtki svih veličina, od mikro poduzetnika do multinacionalnih kompanija. Nitko nije dovoljno malen, a ni prevelik da ne bi bio atraktivna žrtva za hakere. Svaki kibernetički napad, kako pokazuje istraživanje IBM-a, u prosjeku napravi trošak od oko 4,88 milijuna dolara.
Europska unija je također istaknula cloud tehnologiju kao jedan od glavnih pokretača digitalne transformacije te s njom posljedično povezanog ekonomskog rasta. Tako je zadan i prilično ambiciozan cilj - do 2030. godine 75 posto tvrtki trebalo bi koristiti cloud, AI ili big data tehnologije.
Gartner upozorava kako tvrtke koje nisu svjesne svojih potreba u oblaku preplaćuju između 20 i 50%. Combisov pristup takve nepotrebne troškove eliminira kroz IT-as-a-Service model, a nudi i prednost lokalnog providera - Cloud No.9 omogućuje hrvatskim tvrtkama zadržavanje podataka lokalno, uz regulative EU
Sadržaj nastao u suradnji s Combisom
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....