
Najveći rast investicija u 2018. u odnosu na prethodnu godinu, gledano po strukturi vlasništva, ostvarila su državna poduzeća, dok je kod privatnih tvrtki rast investicija neravnomjerno raspoređen - koncentriran je među najmanjim i najvećim poduzećima, dok su investicije među malim i srednjim poduzećima neočekivano smanjene.
To je glavni rezultat analize Ekonomskog laba na temelju rezultata poslovanja poduzetnika za prošlu godinu koje je objavila Financijska agencija (FINA).

Sukladno tim rezultatima, investicije svih poduzeća su na godišnjoj razini narasle za 3,9 posto, tako da je rast kod državnih tvrtki iznosio 10,6 posto, mješovitih poduzeća 7,3 posto, a privatnih 0,8 posto. Potrebno je napomenuti, stoga, kako su investicije kao u udjel u BDP-u u 2017. bile na razini od 20 posto, a od toga je bilo 16,6 posto privatnih investicija te 3,4 posto državnih investicija. To znači da oko 80 posto ukupnih investicija dolazi iz privatnog sektora, ali da su u 2018. najveći rast ostvarile one u državnom sektoru, većinom novcem iz fondova Europske unije.
Kreditne obveze
Zbog toga i rast državnih investicija od 10,6 posto nema toliki značaj u rastu ukupnih investicija kao što bi imao desetpostotni rast privatnih investicija. U sklopu toga valja kazati i kako se još uvijek čekaju podaci Državnog zavoda za statistiku o strukturi “porijekla” rasta investicija od 11 posto u prvom kvartalu ove godine. Nadalje, u analizi Ekonomskog laba se ističe kako se kreditne obaveze sektora poduzeća nisu povećale, iz čega se može zaključiti da u ovom ciklusu rasta i dalje dominiraju vlastiti izvori financiranja (a ne krediti), što je, u prosjeku, jamstvo zdravih bilanci.
Uz to, podaci Fine pokazuju da, promatrano prema sektorima vlasništva, privatni sektor uvjerljivo dominira prema kriteriju zapošljavanja, rasta dobiti i prihoda, a državni i mješoviti vlasnički sektor, kao što smo naveli, dominiraju u pogledu rasta investicija. S jedne strane, ističe se u analizi, rast državnih investicija je posljedica duge stagnacije i smanjenja investicija u državnom sektoru, a sada uz fondove EU postoji prostor za zdrav rast javnih investicija (bez prekomjernog zaduživanja). S druge strane, spori rast novih investicija u sektoru privatnih poduzeća ipak zabrinjava.
- I bez dubljeg analitičkog uvida, ovako nejednak rast korporativnih investicija može se povezati s klasičnim boljkama - lošom regulacijom, preprekama investiranju i visokim teretima, čemu se priključio i snažan pritisak s tržišta rada. Više se ne može isključiti hipoteza da pritisak troškova rada djelomično istiskuje investicije u korporativnom sektoru - tvrdi se u analizi Ekonomskog laba.
Sporiji rast
U Hrvatskoj, napominje se, i dalje postoji oko 1440 poduzeća u kojima država ima vlasničke udjele (većinske ili manjinske, na nacionalnoj ili lokalnoj razini, uključujući komunalna poduzeća). Pritom se naglašava kako ukupan udjel poduzeća u državnom ili mješovitom vlasništvu u zaposlenosti korporativnog sektora iznosi 17,6 posto (oko 166 tisuća zaposlenih).

“Ta poduzeća sporije rastu i zapošljavaju, ali sada im više rastu investicije, vjerojatno i zbog toga što u dijelu tih poduzeća postoji veća orijentacija na korištenje fondova EU. Dobit im raste solidno, osobito kod ‘čistih’ državnih poduzeća (oko osam posto), no to ne mora biti dobro u mjeri u kojoj se radi o poduzećima s privilegiranim funkcijama i položajima na tržištu, čija je ekonomska efikasnost upitna”, stoji u analizi, uz napomenu kako rast dobiti u uvjetima nedovoljno iskorištenih rezervi efikasnosti znači da se trošak neefikasnosti prevaljuje na privatna poduzeća i građane, a to guši zdrav rast.
Šampioni
U analizi se posebno izdvaja podatak prema kojem su mikro poduzeća šampioni rasta u 2018., s rastom ukupnog prihoda od 28,8 posto, zaposlenih za 13,8 posto i neto investicija za gotovo 44 posto. Dvije trećine od ukupnog rasta broja zaposlenih (oko 46 tisuća na bazi sati rada) zaposleno je u mikro segmentu.
- I u spektakularnom rastu broja poduzeća koja ostvaruju prihode na stranom tržištu (izvoznici) dominiraju mikraši. Evidentno je kako i dalje postoji problem dinamike - problem izostanka trajnog rasta poduzeća i transformacije mikro poduzeća u mala, malih u srednja i tako dalje. I druga istraživanja (GEM) pokazuju kako u Hrvatskoj nedostaje zrelih rastućih poduzeća - naglašava se u analizi.
Na samom vrhu su energetika, retail, financije i “nešto” industrije
Kada je riječ o našim najvećim kompanijama, podaci pokazuju kako se 2018. u grupi “top 10”, prema nekonsolidiranim financijskim izvještajima, nalazi čak pet kompanija koje se bave energijom (Ina, HEP, PPD, Petrol i Crodux). No, konsolidirani izvještaji će malo promijeniti odnose, jer će u vrh ući i grupacije s diversificiranim poslovanjem poput Adrisa, Atlantica, Orbica i drugih, ali to neće bitno promijeniti ukupnu sliku.
- Nakon povratka Konzuma (drugi po veličini) među kompanije koje dostavljaju svoje godišnje izvještaje, među deset najvećih poduzeća imamo tri maloprodajna lanca (uz Konzum tu su Lidl i Spar), a Plodine zapeto čekaju na ulazak u top 10 kao jedanaesto poduzeće na listi. Prema tome, uz dominaciju energetskog businessa i retaila, sam vrh uspijevaju narušiti samo HT i Zagrebačka banka koji se sada u sektorskom smislu doimaju poput ‘uljeza’, osobito ako imamo u vidu da bi na nefinancijskoj listi najveću banku zamijenio tek četvrti po veličini retailer, te bismo u top 10 prema ukupnom prihodu u tom slučaju imali pet energetskih kompanija, četiri retailera i jednu telekomunikacijsku kompaniju - navodi se u analizi.
Dakle, zaključuje se, domaća ekonomija i dalje ima tradicionalnu korporativnu strukturu u samome vrhu koju obilježavaju energetika, retail, financije i “nešto industrije”. Za sada, stoga, unatoč ukupno dobrim brojkama, najviše zabrinjava slabo investiranje malih i srednjih korporacija “koje su vjerojatno stisnute između rasta troškova rada, visokih opterećenja (poreznih i neporeznih) i još uvijek nedovoljno prijateljske poslovne klime i administracije”.
Komentari (0)
Komentiraj