Crne brojke

Dva desetljeća nakon kraja apartheida JAR i dalje muku muči s ogromnom nejednakosti

Prema analizi Svjetske banke, JAR je na ljestvici ekonomske jednakosti na samome svjetskom dnu
 REUTERS
Prema analizi Svjetske banke, JAR je na ljestvici ekonomske jednakosti na samome svjetskom dnu

Iako je prošlo više od dva desetljeća godina od pada apartheida u Južnoafričkoj Republici (JAR), 25 godina demokracije nije donijelo i ekonomsku emancipaciju za velik dio stanovništva, objavio je CNN.

Štoviše, prema analizi Svjetske banke, JAR je na ljestvici ekonomske jednakosti na samome svjetskom dnu. Gledano s financijske strane, nejednakost je izraženija danas nego 1994. godine, pa su tako ostaci apartheida, rasističke politike prema kojoj je većinom populacije upravljala moćna „bijela” elita, vidljivi i danas.

Nekada politički potlačeni Južnoafrikanci i danas imaju manje resursa, zarađuju manje i vjerojatnije je da će se suočiti s nezaposlenošću, pokazala je analiza Svjetske banke. Istovremeno, na drugom kraju spektra, bogata elita nastavlja se dalje bogatiti. Jaz između bogatih i siromašnih u JAR-u je veći nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu za koju postoje ovakvi podaci. No, problem nije samo u nejednakosti u primanjima. Prema Mthandazou Ndlovuu, Oxfamovom direktoru za demokraciju i upravljanje zaduženom za JAR, nejednakost je vrlo jaka i kada je u pitanju pristup prilikama i javnim servisima.

Istina je da se pristup osnovnim resursima poput struje, vode, obrazovanja i zdravstvenog sustava značajno popravio u zadnjih dvadesetak godina, no samo šačica stanovništva još uvijek ubire najveće i najsočnije plodove, dok velik dio ostalih muku muči da bi sklopili kraj s krajem. Naime, najbogatije južnoafričke obitelji čak su deset puta bogatije nego siromašna kućanstva.

- Ako pogledate broj onih koji odlaze spavati gladni, stvarno je šokantno - dodao je Ndlovu.

Dodatni problem predstavlja i činjenica da je stopa siromaštva najviša upravo među crnačkim stanovništvom. Također, nejednakost se translatira, gotovo nasljeđuje s koljena na koljeno, odnosno iz generacije u generaciju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
10. srpanj 2025 02:06