
Budući da je priuštivo stanovanje jedan od preduvjeta za zadržavanje stanovnika i privlačenje novih mladih obitelji, Grad Buje u sklopu programa društveno poticane stanogradnje APN-a planira gradnju 20 stambenih jedinica. Lokacija gradnje višestambene zgrade pažljivo je odabrana kako bi zadovoljila sve ključne potrebe mladih obitelji i njihovih članova. Zgrada se nalazi na idealnoj udaljenosti od važnih javnih i obrazovnih ustanova: 300 metara je udaljena od glavnog dječjeg vrtića, Doma zdravlja i ljekarne, a 500 metara dijeli je od školskog brijega na kojem su smještene osnovne i srednje škole te od užeg centra grada. Izdana je građevinska dozvola i slijedi prezentacija prije početka izvođenja radova, a početak gradnje predviđen je sredinom 2025. godine.
Osim projekta POS-a, Grad Buje osigurava pravo gradnje na građevinskim parcelama po posebnim uvjetima za mlade obitelji. To uključuje plaćanje samo deset posto naknade prve četiri godine, 20 posto sljedećih deset godina, a zatim 30 posto za daljnjih deset godina. Riječ je o 12 građevinskih parcela za koje se priprema sva tehnička dokumentacija nakon koje će biti objavljene na javnom natječaju sredinom ove godine.
Među aktualnim investicijama ističe se završna faza gradnje novog i najvećeg trgovačkog centra u Bujama. Planirani objekt prostirat će se na 2000 četvornih metara i uključivati parkiralište sa 79 mjesta, od kojih su četiri namijenjena osobama smanjene pokretljivosti. Uz to, na susjednoj parceli planira se gradnja dodatnog javnog parkirališta s 50 do 80 mjesta. Gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin izrazio je zadovoljstvo tim projektom, ističući kako će novi trgovački centar donijeti veći izbor kupcima u Bujama te potencijalno doprinijeti snižavanju cijena proizvoda zbog jače konkurencije.
Projekti iz fondova eu
Kad je riječ o prometnoj infrastrukturi, u tijeku je gradnja prometnih i parkirnih površina u gospodarsko-servisnoj zoni. Taj zahvat predstavlja područje unutar gospodarsko-servisne zone između postojeće benzinske postaje i gospodarskih objekata. Asfaltirano je 1317 četvornih metara površine te je izrađen prometni projekt horizontalne i vertikalne regulacije prometa i parkiranja na temelju kojeg su postavljeni prometni znakovi i označena parkirališta.
Sagrađen je i novi rotor na Stanici. Okončani su radovi na rekonstrukciji raskrižja temeljem sporazuma postignutog između Hrvatskih cesta, Županijske uprave za ceste i Grada Buje-Buie. Gradnjom kružnog raskrižja postignuta je veća protočnost križanja i sigurnost u prometu, a Grad preuzima na upravljanje obnovljenu infrastrukturu oborinske odvodnje i javne rasvjete. Vrijednost cijelog projekta je veća od 700.000 eura.
Grad Buje provodi i niz projekata koji se dijelom sufinanciraju iz fondova EU. Projekt “Iz mora do Buja” prijavljen je i odobren za financiranje putem FLAG natječaja (FLAG “Pinna nobilis”), mjera 4.2.1. “Potpora za aktivnosti usmjerene podizanju svijesti građana o potrošnji i konzumaciji ribe i drugih morskih organizama”.
Cilj je tog projekta potaknuti lokalno stanovništvo na povećanje konzumacije i svijesti o važnosti konzumacije ribe i ostalih morskih organizama radi jačanja lokalnih dionika čije su aktivnosti vezane uz more i podmorje. Glavna aktivnost projekta obuhvaćala je opremanje kuhinje hrvatske i talijanske osnovne škole te vrtića radi povećanja broja obroka i edukacije djece od malih nogu. Naime, nedovoljno je samo povećati obroke u školama. Kako bi se glavni cilj ispunio, potrebno je educirati djecu od malih nogu o važnosti konzumacije i zdravom životu kroz interaktivne aktivnosti koje uključuju izlet odnosno posjet ribarskom brodu, izradu edukativne knjižice i predavanja u školama i vrtićima.
U sklopu projekta izrađene su edukativne knjižice za djecu s ilustracijama istarskih jela te naglaskom na riblja jela i zabavnim igricama koje će se jednostavno moći objasniti djeci važnost konzumacije ribe i ostalih morskih organizama. Kako bi se ojačao kapacitet lokalnih dionika čije su aktivnosti vezane uz more i podmorje i očuvala tradicija lokalnog ribarstva, potrebno je lokalno stanovništvo više uključiti u događanja povezana s lokalnim ribarstvom i podizati svijest o konzumaciji lokalne ribe i ostalih morskih organizama. Organizirano je predavanje s profesionalnim kuharom na lokalnom događaju gdje je tema bila dobrobit konzumacije ribe i lokalnih proizvoda, a u sklopu događaja organiziran je štand za prezentaciju i prodaju proizvoda lokalnih ribara radi poticanja konzumacije lokalne ribe i ostalih morskih organizama. Provedena je nabava za konzultantske usluge i održana su dva sastanka s partnerima na kojima su odredili raspodjelu poslova i razmijenili prijedloge za organizaciju i provedbu projekta.
Istra Connect je projekt kandidiran na natječaj Interreg Slovenija - Hrvatska na području prekograničnog javnog prijevoza i održivih usluga mobilnosti (prioritetna os 3, investicijski prioritet 11). Nositelj je Općina Piran, a ostali partneri su gradovi Buje i Umag te priobalne slovenske općine Piran i Izola. Nabavljena su tri e-bicikla s ciljem korištenja održivih usluga mobilnosti.
Cilj je projekta jačanje prekogranične suradnje razvojem modela multimodalnog prekograničnog javnog putničkog prijevoza. Razvoj mobilnosti povećat će kvalitetu života cjelokupnog stanovništva prekograničnog područja i dostupnost svih sadržaja, smanjiti zastoje na graničnim prijelazima te osigurati održivu mobilnost uz brigu i doprinos o zaštiti okoliša. Razvijeni model mobilnosti testirao se uvođenjem pilot autobusne linije za prijevoz dnevnih migranata. Takva prekogranična autobusna linija ne postoji, zbog čega je otežano kretanje dnevnim migrantima, primjerice učenicima, zaposlenicima i korisnicima zdravstvenih usluga. Korištenjem automobila stvaraju se zastoji na graničnim prijelazima i negativno se utječe na održivost i zaštitu okoliša na prekograničnom području. Jačanjem suradnje među partnerima zajednički će se pristupiti problemu nedostatka održivih usluga mobilnosti.
Kad je riječ o razvoju turizma i očuvanju kulturnih znamenitosti, Grad Buje radi na obnovi povijesnih objekata, uključujući kaštel Rota, crkvu Sv. Petra u Sorbaru i crkvicu Sv. Kancijana kod Krasice, škole u Kršetama i stare škole na Trgu Sv. Servula.
Energetska obnova vrtića
U projektu kaštel Rota izvedena su arheološka istraživanja i obrtničko-građevinski radovi u iznosu od 380.000 eura. Cilj je programa sanacija, konsolidacija i revitalizacija kaštela Rota u Momjanu. Obnovom jedinstvene veličanstvene građevine stvara se prigodan prostor za manifestacije šireg odjeka, kazališne predstave, kinoprojekcije, filmske manifestacije i koncerte.
Ukupna ulaganja u obnovu povijesnih i kulturnih znamenitosti premašila su iznos od 600.000 eura.
Gradonačelnik Fabrizio Vižintin izvijestio je o uspješnoj energetskoj obnovi vrtića. Planira se daljnje poboljšanje infrastrukture, uključujući obnovu društvenih domova i gradnju novih sportskih terena. Grad je financirao novi travnjak od umjetne trave na starom nogometnom terenu uz zamjenu reflektora za jaču rasvjetu koja će omogućiti igranje u večernjim satima, a time će se omogućiti i dodatni prihod sportskoj zajednici od dolazaka stranih ekipa na pripreme. Ukupni iznos projekta je 600.000 eura. Sagrađeno je i novo odbojkaško igralište na pijesku u sportskoj zoni grada Buje-Buie uz nogometno igralište.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....