Propali div

Mostarski Aluminij: 'Prihvatit ćemo bilo čiju pomoć, obavili smo na desetine razgovora'

U Aluminija je ostalo 380 djelatnika koji čekaju eventualne investitore kako bi kompanija ponovno nastavila s radom
Tvornica aluminija u Mostaru
 Saša Burić

Nedavno ugašena kompanija Aluminij iz Mostara opovrgnula je u utorak navode više medija iz Sarajeva da ne žele prihvatiti pomoć arapskih investitora nakon što dan ranije nije došlo do susreta s potencijalnim investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), te su najavili poduzimanje dodatnih napora kako bi se proizvodnja ipak pokrenula u sljedeća dva mjeseca.

Predstavnici kompanije Waqt trade iz Dubaija jučer su stigli u Mostar, no uprava kompanije nije se s njima susrela. U medijskim izvještajima je navedeno kako ova kompanija odbija pomoć arapskih investitora. U Aluminiju su sve demantirali i naveli kako su od Vlade Federacije BiH, preko koje je vođena komunikacija s kompanijom iz Emirata, zatražili da se susret zbog drugih obveza odgodi za sljedeći tjedan kako bi se bolje pripremili. Odbili su tvrdnje da je razlog zbog kojeg nije došlo do susreta to što da su potencijalni investitori Arapi.

"Aluminij Mostar ne samo da ne vraća investitore ispred svojih vrata, nego je posljednjih mjeseci, a sada već možemo kazati i godina, obavio na desetine razgovora sa zainteresiranima. Pritom smo sve naše goste i potencijalne partnere tretirali na isti način i po istome kriteriju, bez obzira na zemlju ili regiju iz koje dolaze i bez obzira na sve ostale njihove osobne ili kolektivne karakteristike, jer je jedina ideja vodilja za nas bila i ostala spas Aluminija", navodi se u reakciji uprave koja je pozvala da se Aluminij ne zloporabi za razne političke obračune.

U priopćenju iz Aluminija navodi se kako je pozvano resorno ministarstvo energetike, industrije i rudarstva Federacije BiH da dostavi dodatne podatke o kompaniji iz UAE, budući da nema nikakve službene reference za bavljenje aluminijskim biznisom.

Dodaje se kako je jedino bitan nastavak proizvodnje u Aluminiju te da je za potencijalnog investitora jedino važno njegova "financijska i gospodarska moć i stabilnost, ozbiljnost namjera i prihvatljiv plan za sve dioničare i Aluminij u cjelini".

Do sada je više kompanija iskazalo zainteresiranost za ulazak u Aluminij, a krajem tjedna su iz izraelsko-kineskog konzorcija, kojega čini grupacija "M.T. Abraham", Amira Grossa Kabirija, poduzetnika i vlasnika nogometnoga kluba "Hapoela" iz Tel Aviva, te kineski gigant CMEC, najavili prezentaciju plana za preuzimanje kompanije i ponovno pokretanje proizvodnje. Njihovi stručnjaci su više tjedana provodili dubinsko snimanje kompanije.

Posrnuli mostarski gigant Aluminij prestao je raditi nakon što je isključen s naponske mreže početkom srpnja zbog golemih dugovanja koji su premašili 200 milijuna eura. Ova je kompanija plaćala iznimno visoku cijenu električne energije i sirovina.

Nedavno je 500 radnika Aluminija proglašeno tehnološkim viškom te je ostalo angažirano 380 djelatnika koji čekaju eventualne investitore kako bi kompanija ponovno nastavila s radom.

Ukoliko se do početka iduće godine to ne dogodi, i ostali radnici će dobiti otkaz i otpremnine, a Aluminij će otići u stečaj.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
26. travanj 2024 08:59