Nedostatak radne snage

'Bolje su plaćene od sveučilišnih profesora, no neće svatko to raditi'

S rastom broja kreveta proporcionalno je narasla i potreba za ljudima koji će ih i pospremiti

Ne tako davne 2011. godine u Makarskoj je bilo prijavljeno 7003 kreveta u obiteljskom smještaju, 2013. godine brojka je narasla na 9000 ležajeva, a svake godine Makarani prijave još 1000 novih ležajeva tako da će turističku sezonu 2019. godine dočekati 1600 iznajmljivača s 14.500 kreveta.

S rastom broja kreveta proporcionalno je narasla i potreba za ljudima koji će smještajne jedinice pripremiti za sve one goste koji dolaze u grad Makarsku i na Makarsku rivijeru, piše Slobodna Dalmacija.

Anđelko Kujundžić predsjednik makarske Udruge iznajmljivača obiteljskog smještaja i dopredsjednik Hrvatske zajednice udruga obiteljskog smještaja kaže nam da je sve veća potreba za ljudima koje će čistiti kuće i apartmane.

- Situacija nije kritična, ali je zabrinjavajuća i teška. Moja je izreka da su čistačice plaćene bolje nego sveučilišni profesori. Ali neće svatko da čisti. Problema imamo, ali snalazimo se još uvijek i to zahvaljujući radnoj snazi, ženama iz Vrgorca i Imotskog. One nam dolaze ljeti i rade, ali ih se dobro i plati - Kujundžić će.

Problema kod privatnih iznajmljivača su počeli u 2017. godini za koju Kujundžić tvrdi da je bila rekordna po broju dolazaka i noćenja i po broju povećanja smještajnih kapaciteta. Inače, Makarani su usluge dodatne radne snage u čišćenju apartmana počeli koristiti već dvije godine prije.

- Usluge čistačica su se počele tražiti u 2015. godini kada se ustvari tek počelo "pristojno" zarađivati od iznajmljivanja tako da nešto može ostati "sa strane", a u 2017. godini, kada se povećao broj gostiju i ležajeva, prvi put smo osjetili da nam fali snage za čistiti apartmane. Mi se i dalje snalazimo i čistimo sami kad god stižemo i možemo, ali treba nam pomoć, čistačice nam jako puno pomažu da to sve skupa funkcionira - dodaje Kujundžić.

Doznajemo kako se nedostatak radne snage za čišćenje apartmana u Hrvatskoj najviše osjeti na području Dalmacije, od Zadra do Dubrovnika.

- Istra i ostali dijelovi Hrvatske se nekako snađu, a kod nas baš nedostaje ljudi za čistiti, i čini mi se da je najveća potražnja u Makarskoj - nastavlja Kujundžić.

Da im nije žena iz Imotskog i Vrgorca bilo bi nemoguće jer su rijetkima apartmani jedino čime se bave. Većina ima i druge poslove i ne mogu sve sami stići. Žene iz susjednih gradova koje "uskaču" za prijevoz se snalaze same, najčešće čiste više kuća u danu, a satnica im ovisi o tome čiste li jedan ili dva sata odnosno tri i više sati. Cijena sata varira od 10 eura, ako čiste manje sati, do 60 kuna po satu ako dođu na tri, četiri ili šest sati.

- Većinom ih se dvije, tri ili četiri udruže pa zajedno dolaze i čiste nekoliko kuća ili apartmana. Ne isplati se njima baš dolaziti iz Vrgorca ili Imotskog samo za jedan ili dva apartmana - veli predsjednik Udruge koji pojašnjava da je situacija teška, ali ne i kritična samo zbog toga što će nadolazeća sezona za obiteljski smještaj, s obzirom na trenutačno stanje bookinga, biti gora nego lanjska.

Jedino zahvaljujući tome, vrijedne žene iz Imotskog i Vrgorca će im ovog ljeta biti dostatne za sve smjene gostiju, a da je situacija bookinga nalik na 2017. godinu ili bolja od toga morali bi se nekako "spojiti" sa stranom radnom snagom. Tada bi se iznajmljivači u Makarskoj i na Makarskoj rivijeri snalazili kako god znaju i umiju jer lokalna radna snaga nikako ne bi uspijevala odgovoriti na sve izazove u sezoni.

- Kako stvari stoje, nama iznajmljivačima obiteljskog smještaja sezona će biti gora za otprilike od tri do pet posto. Ove godine je takva situacija, i dok je takva nećemo morati dovoditi stranu radnu snagu, ali što će biti 2020. godine, vidjet ćemo. Ako ponovno skoči kao u 2017. godini i nastavi rasti trebat će nam čudo radne snage - za kraj će Kujundžić.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 20:10