
Od 1. rujna poziciju predsjednice Uprave turističke kompanije Jadran Crikvenica preuzima Zrinka Bokulić, dosadašnja predsjednica Uprave Aminess Hotels & Resortsa, a prethodno Lagune Novigrad, potvrđeno je Jutarnjem iz krugova kompanije.
Vijest o smjeni dosadašnjeg predsjednika Uprave Vladimira Bunića u crikveničkom Jadranu dolazi nakon višemjesečnog pokušaja pronalaska strateškog partnera. I prije posljednjeg imenovanja u Jadranu se izmijenilo nekoliko šefova Uprave: Irina Tomić je iz kompanije otišla početkom 2025., a Goran Fabris je, nakon četiri godine, otišao 2022.
Jadran Crikvenica ni nakon nekoliko pokušaja nije pronašao strateškog partnera. Kako je poznato, većinski vlasnik crikveničke hotelske kuće je mirovinski fond PBZ CO koji drži nešto više od 58 posto dionica, a drugi po veličini dioničar je mirovinski fond Erste Plavi s oko 30 posto dionica. Među ostalim dioničarima, tu su CERP, odnosno država koja ima manje od tri posto dionica, Grad Crikvenica, Hrvatske vode, Turistička zajednica Crikvenice i komunalna poduzeća.
Na skupštini te turističke kompanije u ožujku ove godine donesena je dugoočekivana odluka o dokapitalizaciji, poslije koje bi strateški partner koji bi sudjelovao u tom procesu imao 51 posto udjela u vlasništvu, ali ona do danas nije provedena. Sredinom travnja je Nadzorni odbor Jadrana objavio jedino da je donesena odluka o prekidu postupka izbora strateškog partnera te se neće provoditi dubinsko snimanje. Iz tvrtke Rudan iz Žminja, koja je u valu preuzimanja turističkih kompanija, nakon svega poručuju da su uz netransparentan postupak dobili jednu odbijenicu za svoju ponudu, i to bez obrazloženja. Osim nedostatka informacija o samom postupku dokapitalizacije, indikativno je što je u pozivu na glavnu skupštinu za 10. ožujka najavljen i prijedlog smanjenja temeljnog kapitala na 27,971.463 eura. To znači da je u odnosu na prethodni prijedlog dnevnog reda iste skupštine, umjesto nominalne vrijednosti dionica od 2,29 eura, vrijednost dionice smanjena na samo jedan euro. Na toj skupštini ta odluka na kraju nije donesena jer je došlo do preglasavanja među predstavnicima dva najveća dioničara, dakle mirovinskih fondova, što nije uobičajena praksa. Nakon svega je sredinom travnja Nadzorni odbor objavio spomenutu odluku kako je nakon ponovnog razmatranja ponuda donesena odluka o prekidu postupka izbora strateškog partnera te se neće provoditi dubinsko snimanje.
Jadran Crikvenica ima u vlasništvu devet hotela, dva paviljona i tri resorta. Tvrtka je prije nepune tri godine došla u središte pozornosti javnosti jer je, prema mišljenju poznavatelja iz sektora, preplatila hotel View u Postirama na Braču, a u aranžmanu s istim poduzetnicima prodala je Club Adriatic koji je upravljao jednim od najvrednijih kompleksa na Jadranu - turističkim naseljem Baško Polje. Otad traje neizvjesnost oko ove turističke tvrtke kojoj su nužna značajna ulaganja u objekte i o kojoj znatno ovisi kvaliteta destinacije bivše Crikveničke rivijere, a koja je ovu tvrtku svrstala među najpoželjnije mete za preuzimanje na hrvatskoj strani Jadrana. Prema posljednjim, doduše neslužbenim, informacijama, koje nam nisu htjeli potvrditi u kompaniji, proces bi se trebao nastaviti u listopadu.
Cijela situacija zabrinjava i gradonačelnicu Crikvenice Ivonu Matošić Gašparović, koja, što je i razumljivo, želi kvalitetnog strateškog partnera koji će unaprijediti poslovanje najznačajnije turističke kompanije na ovom području, a samim time i destinacije.
Grad Crikvenica u vlasničkoj strukturi Jadrana ima udjel od samo 0,658 posto, što je, priznaje gradonačelnica, simbolično i ne omogućava aktivno sudjelovanje u donošenju strateških odluka. Jadran nema obvezu Gradu Crikvenici dostavljati strateške planove, nego isključivo godišnja financijska izvješća, kao i ostalim manjinskim dioničarima. Ipak, gradonačelnica Crikvenice redovito i vrlo aktivno sudjeluje na skupštinama društva.
Na skupštini Jadrana održanoj u ožujku ove godine donesena je dugoočekivana odluka o dokapitalizaciji koju je, kako naglašava gradonačelnica, Grad Crikvenica pozdravio i za koju su se gradsko čelništvo i ona kao gradonačelnica kontinuirano zalagali.
"Smatram da je Jadranu nužno ozbiljno ulaganje i podizanje kvalitete hotelskog smještaja na području Crikvenice. Na naše veliko zadovoljstvo, takva je odluka na skupštini donesena. Pozdravljam odluku Uprave i Nadzornog odbora o otvaranju dvaju hotela u strogom centru grada, hotela Kaštel i Zagreb, koji su prošle godine bili zatvoreni. Više sam puta istaknula da je njihovo zatvaranje bila loša odluka te mi je drago što su ove godine ponovno u funkciji i dobro popunjeni. Također, nakon višegodišnjih problema bazen u sklopu hotela Omorika konačno je pušten u rad, čime je razina usluge značajno podignuta. Ono što u ovom trenutku zabrinjava jest činjenica da je prošlo više od četiri mjeseca od donošenja odluke o dokapitalizaciji, a još uvijek nije pokrenut niti jedan konkretan korak. Nadam se da će vlasnici poštovati odluku Skupštine i da će već ove jeseni početi s konkretnim ulaganjima u hotele na području našeg grada", ističe Ivona Matošić Gašparović.
Iz PBZ Croatia osiguranja, društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima, samo su nam odgovorili da kao institucionalni ulagač i jedan od dioničara Jadrana iz Crikvenice svoje postupanje temelje na načelima transparentnosti i zaštite interesa članova fondova kojima upravljaju.
"U okviru svoje uloge dioničara, pratimo razvoj poslovanja društva i aktivnosti koje su usmjerene ka postizanju stabilnog poslovanja i stvaranju vrijednosti za sve dioničare. Posebno se to odnosi na ovo razdoblje intenzivne turističke sezone kada su, pretpostavljamo, svi kapaciteti i aktivnosti kompanije usmjereni, prije svega, na maksimalnu učinkovitost poslovanja. Sukladno regulatornom okviru, kao dioničar imamo pristup isključivo javno dostupnim informacijama koje je društvo objavilo putem Zagrebačke burze i drugih službenih kanala te ih ne možemo komentirati", odgovorili su iz tog mirovinskog fonda.
Komentari
0