BIKINI STATISTIKA

Zagrebački proračun: što se krije iza brojke od 13 milijardi kuna

Otplate zajmova u 2021. godini iznose 1,19 milijardi kuna, oko 450 milijuna kuna više nego lani
 Dragan Matic/Cropix
Otplate zajmova u 2021. godini iznose 1,19 milijardi kuna, oko 450 milijuna kuna više nego lani

Malo koji proračun nakon lokalnih izbora izaziva toliko iščekivanja skrivenih rupa kao onaj zagrebački. Je li to bilo opravdano, tek će se vidjeti, ali kada je riječ o službeno prezentiranim dokumentima, na njih ekonomisti baš i nemaju zamjerki. U svih pet ciklusa istraživanja transparentnosti lokalnih proračuna, koje provodi Institut za javne financije, Grad Zagreb je među četiri županije (Krapinsko-zagorska, Šibensko-kninska, Varaždinska i Zadarska) i osam gradova (Buzet, Osijek, Pazin, Pula, Rijeka, Slavonski Brod i Vodice) koji su dobili najvišu ocjenu. Transparentnost podrazumijeva "potpune, točne, pravovremene i razumljive informacije o proračunu i omogućuje uvid u prikupljanje i trošenje javnog novca", a mjeri se brojem ključnih proračunskih dokumenata objavljenih na službenim stranicama lokalnih jedinica.

U ovoj godini Grad planira prihode u iznosu od 13,6 milijardi kuna, od čega se 40 posto ili 5,5 milijardi kuna odnosi na oporezivanje dohotka. U odnosu na prethodnu godinu, ukupni prihodi rastu čak 16,9 posto ili za gotovo dvije milijarde kuna, a polovicu tog iznosa trebala bi osigurati prodaja imovine (Gredelj, Zagrepčanka, Paromlin).

Rashodi su predviđeni u iznosu od 12,8 milijardi kuna, od čega 4,8 milijardi kuna za zaposlene. No, pritom se 2,8 milijardi kuna odnosi na plaće u obrazovanju i zdravstvu koje pokriva državni proračun. Subvencije od 829 milijuna kuna najviše su namijenjene ZET-u (693,8 milijuna kuna), a slijedi zakupnina dvorane Arena (58,5 milijuna kuna), zapošljavanje osoba s invaliditetom te poticanje razvoja obrta, malog i srednjeg poduzetništva. Prihodi i rashodi uglavnom su usklađeni, ali problem predstavlja preneseni manjak iz prethodnih godina, što se pripisuje negativnom utjecaju Vladinih poreznih reformi. Manjak je 2019. dosegao 1,3 milijarde kuna i predloženo je njegovo višegodišnje sukcesivno pokriće, "iz prihoda poslovanja i prihoda od prodaje nefinancijske imovine". Ipak, 2023. godine ukupni manjak i dalje bi iznosio 663,9 milijuna kuna. Sadašnja gradska postava donijela je i akcijski plan za uravnoteženje proračuna, a uključuje veće povlačenje novca EU, aktiviranje neiskorištenih nekretnina, smanjenje materijalnih rashoda te "reprogramiranje postojećih dugoročnih kredita uz niže kamate" . Otplate zajmova u 2021. iznose 1,19 milijardi kuna, oko 450 milijuna kuna više nego lani.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
08. srpanj 2025 06:36