
Vrhovni sud odbacio je zahtjev osumnjičenika u aferi "plin", Gorana Husića, za reviziju odluke Trgovačkog suda u Osijeku kojom je blokirana dobit tvrtke OMS-Upravljanje iz 2022. godine u iznosu od 33 milijuna eura do okončanja kaznenog postupka protiv Husića i drugih osumnjičenika u toj aferi.
Husić je, podsjetimo, bio direktor i suvlasnik OMS-Upravljanja u vrijeme spornih kupnji plina od Ine tijekom 2022. kada je, prema pripadajućoj optužnici USKOK-a, tadašnji direktor za trgovinu plinom u Ini, Damir Škugor, osmislio niz kupoprodaja plina s OMS-Upravljanjem u kojima je Ina oštećena za oko milijardu kuna u korist Husićeve tvrtke i samog Škugora. Kada su se Husić, Škugor i ostali osumnjičenici u istrazi našli iza rešetaka, imovina OMS-Upravljanja blokirana je, a nad tvrtkom je ubrzo otvoren stečaj zbog nepodmirenih obveza prema državi.
PROČITAJTE VIŠE Prvoosumnjičeni za veliku pljačku Ine: ‘Otkud više od 72 milijuna eura na računu mog oca? Bavi se turizmom...‘
U stečaju se s potraživanjem od 33 milijuna eura na ime dobiti tvrtke iz 2022. pojavio i Goran Husić kao suvlasnik OMS-Upravljanja, što mu je stečajni upravitelj OMS-Upravljanja, prema spomenutom Husićevu zahtjevu Vrhovnom sudu, prvo priznao, a zatim osporio. No, Vrhovni sud potvrdio je stajalište Trgovačkog suda u Osijeku da Husićevo potraživanje nikada ni nije bilo priznato, već osporeno.
U Husićev pokušaj revizije na Vrhovnom sudu umiješala se i Ina, predloživši odbacivanje spomenutog zahtjeva i zatraživši nadoknadu troškova za sudjelovanje u postupku. Vrhovni sud odbacio je i zahtjev Ine za nadoknadu troškova.
Nakon presude Vrhovnog suda na snazi ostaju odluke Trgovačkog suda u Osijeku da u stečaju OMS-Upravljanja nema imovine jer je blokirana do okončanja kaznenog postupka protiv Škugora i njegova oca Dane Škugora, Husića, bivšeg suvlasnika OMS-Upravljanja, i predsjednika Hrvatske odvjetničke komore Josipa Šurjaka i bivše predsjednice Uprave Plinare Istočne Slavonije (PIS) Marije Ratkić. Prema spomenutim sudskim odlukama, u stečaju OMS-Upravljanja nema ni vjerovnika, iako su se, osim Husića, s potraživanjima u stečaju javili i Ina, država i PIS s ukupnim zahtjevom od 138 milijuna eura.
Komentari (0)
Komentiraj