Varteks, nekoć gigant regionalne tekstilne industrije, nakon stotinu godina prekinuo je proizvodnju, a o budućnosti poslovanja odlučit će se na skupštini koja će se održati točno za tjedan dana, 12. veljače. Tako nam je objasnio čovjek koji upravlja Varteksom, stečajni upravitelj Tomislav Đuričin.
Prije nekoliko mjeseci Đuričin je šanse Varteksa za preživljavanje procijenio na više od pedeset posto. Sada takvom scenariju daje puno manje šanse.
- Tržište je tako odlučilo, nismo uspjeli u našem planu. Budućnost je ovisila o prodaji. Varteksova roba može se kupiti samo u našim trgovinama, a njih nemamo dovoljno da poslujemo s profitom (Varteks ima 16 trgovina, op.a.). Bez velikog broja prodajnih mjesta teško je uspjeti u ovom poslu - govori Đuričin te dodaje da je prije nekoliko mjeseci iskreno vjerovao da će situacija početkom 2025. biti bolja.
PROČITAJTE VIŠE Broji li jedna od najstarijih tvrtki u Hrvatskoj zadnje sate?
Odluke na sjednici
Na sjednici održanoj krajem siječnja izglasano je da Varteks nastavi prodaju robe i zadrži hladan pogon, ali i da se proizvodnja obustavlja. I dok su za nastavak prodaje bili gotovo svi vjerovnici (njih 90 posto), oko pitanja proizvodnje nisu nastupili tako homogeno. Vjerovnici čiji ukupan zbroj tražbina iznosi 22,49 milijuna eura glasali su za prestanak proizvodnje, dok su za nastavak glasali vjerovnici tražbina vrijednih 1,61 milijun eura.
- Protiv prestanka proizvodnje uglavnom su glasali članovi sindikata - napominje stečajni upravitelj.
Nakon glasanja vjerovnika upravitelj je predložio da se prodaja nastavi u trgovinama koje ostvaruju prihode.
- Dogovor je da Varteksove trgovine budu otvorene i prodaju sve dok se ne potroše zalihe. Njih bismo trebali imati dovoljno do 30. travnja. Što će biti nakon toga, ne mogu danas znati - objašnjava Đuričin.
Posao s Ministarstvom obrane
O čemu će se onda raspravljati na sjednici vjerovnika sljedeći tjedan?
Varteks naime razmišlja o novom ugovoru s Ministarstvom obrane, odnosno o nastavku proizvodnje službenih i svečanih odora. Vjerovnici su na spomenutoj sjednici iz veljače izglasali i da stečajni upravitelj treba pripremiti ponudu MORH-a o javnoj nabavi.
- Ja sam samo stečajni upravitelj i nije na meni da donosim odluke o budućnosti tvrtke. Mogu govoriti o onome što pokazuju projekcije poslovanja. Kao što sam i rekao na posljednjoj skupštini, ako prihvatimo posao s Ministarstvom obrane, ukupan rezultat od siječnja do svibnja bio bi minus od 220 tisuća eura. Ako pak zadržimo maloprodaju od siječnja do kraja travnja, i ako maloprodaja ide po planu, Varteks bi bio u plusu 430 tisuća eura - zaključuje Tomislav Đuričin.
Prihvaćanje posla s Ministarstvom značilo bi i da će se dio radnika vratiti u proizvodne hale. Proizvodnja odora za Ministarstvo mogla bi se realizirati tek krajem proljeća, a procjenjuje se da bi tu bilo posla za mjesec dana.
Šuška se i o investicijama, stečajni upravitelj spomenuo je da strani i domaći investitori razmišljaju o Varteksu, no više informacija nismo uspjeli doznati.
Nakon sjednice sljedeći tjedan vjerojatno se neće znati puno više. Bit će to, prema svemu sudeći, samo formalno prihvaćanje ponude koja će se poslati Ministarstvu.
Varteks danas mogu spasiti samo investitori koji će za tu tvrtku, u eri industrije brze mode, pronaći isplativ i održiv poslovni model.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....