DAX, skraćenica za Deutscher Aktienindex, najvažniji je indeks dionica u Njemačkoj i odražava promjene vrijednosti 40 najvećih i najlikvidnijih kompanija na njemačkom tržištu dionica. Ključni kriterij je tržišna kapitalizacija, koja pokazuje trenutnu tržišnu vrijednost kompanije. Ona se izračunava množenjem cijene dionica s brojem izdatih dionica, što predstavlja cijenu za preuzimanje svih dostupnih dionica kompanije.
Najveća kompanija po tržišnoj kapitalizaciji u DAX-u je SAP, proizvođač softvera, s vrijednošću od 238,91 milijardi eura (rujan 2024). Slede Siemens, Deutsche Telekom, Allianz i Airbus. U DAX-u su također njemački proizvođači automobila, velike banke i proizvođači potrošačke robe poput Adidasa i Zalanda.
Rekordi bez kraja?
DAX je ovog ponedjeljka (1.12.) prvi put premašio 20.000 bodova, piše Deutsche Welle, i ove godine već ostvario plus od gotovo 20 posto. U roku od samo godinu dana, indeks je porastao za oko 3.000 bodova. A već je 2023. bila rekordna: 40 DAX kompanija isplatilo je svojim dioničarima za prošlu poslovnu godinu rekordnih 54 milijardi eura. Taj uspjeh je privukao investitore, a i ovogodišnji uspjeh će vjerojatno privući dodatne.
Tipično je da cijene dionica rastu krajem godine. Ipak, ovako brz rast DAX-a nije bio uobičajen u prošlosti. Indeks je osnovan 1987. s početnom vrijednošću od 1.000 bodova. Trebalo je više od deset godina da 1998. dostigne 5.000 bodova, potaknut entuzijazmom za internet i „novu ekonomiju" krajem 90-ih. A 2024. je samo rast vrijednosti dionica SAP-a dodao DAX-u više od 900 bodova.
Otkud ova snaga?
Investitori se oslanjaju na očekivanja da će Federalne rezerve SAD-a (Fed) i Europska centralna banka (ECB) smanjiti kamatne stope.
Inflacija u eurozoni opada, dok se istodobno povećava zabrinutost za slab gospodarski rast. Ekonomski analitičari očekuju da će ECB smanjiti stope na svom sljedećem sastanku 12. prosinca i nastaviti s tom politikom i tijekom sljedeće godine.
Za ulagače, piše Deutsche Welle, niže kamatne stope čine dionice atraktivnijim u usporedbi s obveznicama koje imaju utvrđene kamate. Krediti postaju jeftiniji, što omogućava kompanijama lakše financiranje i povoljnije uvjete za investicije. Robert Halver, stručnjak za tržište kapitala iz Baader banke, kaže: „Monetarna politika je saveznik tržišta dionica."
Podršku DAX-u pružaju i američke burze, gdje je indeks S&P 500 također dostigao rekordne visine. Pobjeda Donalda Trumpa na predsjedničkim izborima dodatno je potakla rast cijena dionica, jer je Trump obećao smanjenje poreza, manje regulacije i visoke carine na uvoz, što bi moglo koristiti privredi SAD-a. Kako kaže analitičar Thomas Altman, „trebalo je vremena da euforija s Wall Streeta stigne u Njemačku, ali sada je itekako prisutna."
Kako se ovo slaže s trenutnom slabošću njemačkog gospodarstva?
Njemačka privreda se doduše nalazi na rubu recesije, ali DAX nije njen direktni odraz. Tih 40 najvećih kompanija ostvaruju veliki dio svojih prihoda u inozemstvu, gdje je rast gospodarstva jači nego na njemačkom tržištu – posebno u SAD-u, Kini i zemljama eurozone poput Francuske i Španjolske.
„Vodeće kompanije u DAX-u profitiraju od poslovanja izvan Njemačke, ističu se moći određivanja cijena i pozitivnim trendovima u industrijama," kaže analitičar Jochen Stanzl. Osim toga, pad industrijske proizvodnje u Njemačkoj već je dugo poznat problem. Industrija, koja čini čak četvrtinu njemačke privrede, pokazuje slabosti koje za burzu nisu iznenađenje - već su „uračunate" u cijene dionica.
Iako auto-industrija bilježi loše rezultate, neki DAX giganti kao Allianz, Munich Re i Siemens postižu rekordne profite. Banke profitiraju od porasta kamata, dok SAP bilježi povijesne visine vrijednosti dionica. Investitori uglavnom gledaju unaprijed, fokusirajući se na buduće profite, a ne na trenutne probleme.
Tko profitira od snage DAX-a?
Najviše koristi imaju investitori, čije dionice postaju vrjednije. Oni mogu prodati svoje dionice po višim cijenama i ostvariti kapitalne dobitke. Profitiraju i kompanije, jer rast vrijednosti njihovih dionica povećava njihovu tržišnu kapitalizaciju, financijsku stabilnost i mogućnosti za prikupljanje dodatnog kapitala.
Što donosi 2025.?
Iako DAX bilježi rekorde, 2025. može donijeti izazove. Očekuje se oprez investitora tijekom izbora za Bundestag 23. veljače. Dok nova vlada ne poduzme reforme za jačanje privrede, moglo bi proći nekoliko mjeseci. Dodatni rizik predstavljaju trgovinski konflikti.
Donald Trump je najavio visoke carine na uvoz iz Europe. Ekonomisti strahuju od trgovinskog rata između EU i SAD, koji bi najviše pogodio njemačku privredu. Predsjednik njemačke središnje banke Joachim Nagel upozorio je na to da bi Trumpove carine mogle smanjiti njemački BDP za jedan posto.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....