SUŠA, MJERE, NAMETI...

Globalna kriza kave, ali ne samo to, prijeti vašoj rutini: Evo što stoji iza naglog rasta cijena omiljenog napitka

Novi američki nameti i stroži europski propisi mogli bi značiti još veće troškove za ljubitelje kave diljem svijeta

Kava (ilustracija)

 Goran Sebelic/Cropix
Novi američki nameti i stroži europski propisi mogli bi značiti još veće troškove za ljubitelje kave diljem svijeta

Najava američkog predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju 50-postotne carine na sav uvoz iz Brazila potaknula je rast cijena kave na svjetskom tržištu. S udjelom od između 25 i 35 posto, ta je zemlja najveći proizvođač kave na svijetu pa bilo kakav poremećaj uvelike utječe na cijelu industriju kave. Cijene arabice na burzi u New Yorku su tako nakon Trumpove izjave skočile su za više od 3,5 posto, da bi se potom stabilizirale na oko 2,5 posto rasta u odnosu na prethodni dan, piše Financial Times.

Ova mjera, koja stupa na snagu sljedećeg mjeseca, još je jedan pritisak na industriju koja se prethodnih sezona već našla u problemu zbog velikih suša koje su smanjile urode, a time povećale cijenu finalnog proizvoda. Londonska burza je početkom ove godine zabilježila rekordnu cijenu robuste od gotovo 5700 dolara po toni, što je znatno više od povijesnog prosjeka od oko 1700 dolara. U prošloj godini se i cijena arabice povećala za 70 posto na 4,20 dolara po funti (454 grama).

Cijene kave porasle su za 70%, a sad se sprema dogovor koji bi mogao uzdrmati europsko tržište

Posljednjih mjeseci su se cijene donekle stabilizirale zbog očekivanih boljih uroda u nadolazećoj sezoni. Stručnjaci iz industrije su rekli za Reuters da očekuju urod koji bi mogao i premašiti početne prognoze, no carine za Brazil ponovno su uzdrmale tržište. Iako će ovaj potez najviše utjecati na cijene popularnog toplog napitka u SAD-u, gdje je funta mljevene pržene kave dva dolara skuplja u odnosu na isto razdoblje lani, kava bi mogla postati skuplja i za Europljane. Ali iz drugog razloga.

Giuseppe Lavazza, predsjednik Lavazze, je upozorio da će europski propisi o zaštiti okoliša povećati cijenu kave pa je zbog toga pozvao Bruxelles da odgodi uvođenje Uredbe EU o krčenju šuma za još godinu dana. Ta uredba od tvrtki koje uvoze robu poput govedine, kakaa i kave zahtijevati da dokažu da njihovi lanci opskrbe ne doprinose uništavanju svjetskih šuma. Predsjednik uprave jedne od najpoznatijih europskih obiteljskih proizvođača kave se boji da bi zbog toga mogla nastati kriza opskrbe diljem Starog kontinenta jer se njegovi ključni dobavljači teško mogu prilagoditi europskim zelenim ciljevima, ma koliko oni bili dobri za planet.

image

Tvornica kave Lavazze

Marco Bertorello/Afp

Europska unija je 2023. uvezla 2,7 milijuna tona kave iz zemalja izvan EU-a, u vrijednosti od 10,6 milijardi eura. Prema podacima Eurostata, većina uvezene kave stigla je iz dvije zemlje: Brazila (921 900 tona ili 34 posto ukupnog uvoza izvan EU-a) i Vijetnama (652 000 tona ili 24 posto). Slijede Uganda (206 500 tona, 8 posto), Honduras (168 800 tona, 6 posto), Indija (118 100 tona, 4 posto), Kolumbija (112 700 tona, 4 posto), Peru (83 000 tona, 3 posto) i Indonezija (68 300 tona, 2 posto). Trećina uvoza otišla je u Njemačku, 23 posto u Italiju, a 10 posto u Belgiju.

“Ne znam kako Etiopija može ispunjavati takve propise, a toliko je važna zemlja za opskrbu kavom. Indonezija je još jedna zemlja koja bi mogla nestati s radara“, rekao je Lavazza u intervjuu za Bloomberg. S obzirom na to na njega neće utjecati nova Uredba, očekuje da se u Ujedinjenom Kraljevstvu cijene kave neće povećati.

Hrvatska udruga poslodavaca je još krajem prošle godine upozoravala da na cijenu kave u Hrvatskoj dodatno utječe porezno opterećenje kave koje kod nas premašuje 30 posto. Industrija kave još je u veljači 2021. apelirala na hitnu implementaciju pravednijeg poreznog tretmana kako bi se nastavila ulaganja u inovacije, zapošljavanja, sirovine, edukaciju, aparate i posebno u održivo poslovanje u ovom sektoru, no do danas se ništa po tom pitanju nije promijenilo.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
15. srpanj 2025 10:03