TEKTONSKI POREMEĆAJ

Trumpov udar bacio u očaj Apple, Adidas, Pumu i Nike, auti se kupuju u zadnji tren, ovo su brendovi koji će najviše poskupjeti!

Potres koji je izazvao Trump objavom novih carina osjetit će se posvuda

Ilustrativna fotografija

 Andrii Shevchuk/alamy/profimedia

Posljedice uvođenja carina, koje je u srijedu predstavio američki predsjednik Donald Trump posredno će osjetiti skoro svi građani u svijetu, pa tako i sami Amerikanci - prema neslužbenim procjenama analitičara, godišnje će se troškovi kućanstava u SAD-u povećati za između 3100 i 4500 eura, a neki čak smatraju da će realno povećanje biti oko 1600 eura po osobi.

Ipak, jedni od najvećih gubitnika, kada je riječ o posljedicama uvođenja carina koje je najavio Donald Trump, su američke tehnološke kompanije. Opskrbni lanci većine njih duboko su povezani s azijskim zemljama jer se tamo proizvode dijelovi za njihove uređaje, piše Financial Times. Kina se suočava s carinama od 34 posto (povrh carina od 20 posto koje je Trump već uveo), Tajvan s carinom od 32 posto, no poluvodiči su za sada izuzeti od carina jer su kritični izvozni proizvodi. Vijetnam i Indija, važni proizvodni centri Applea, suočavaju se s recipročnim carinama od 46 posto, odnosno 26 posto. Osim toga, iz tvornice kineskog proizvođača Foxconn godišnje izlaze milijuni iPhonea.

image

Rad u tvornici za sklapanje automobila, koju je otvorila Škoda Auto zajedno s regionalnim partnerom i investitorom Thanh Cong Groupom u Ha Longu u Vijetnamu

/Štěrba Martin/Čtk/profimedia

Zbog svega toga vrijednost Appleovih dionica pala je sedam posto, Amazonovih šest posto, a indeksa Nasdaq više od pet posto jer se za proizvodnju svojih vrhunskih čipova za umjetnu inteligenciju oslanjaju na Taiwan Semiconductor Manufacturing Company. Nakon Trumpove objave o uvođenju carina pala je i vrijednost dionica američkih trgovaca - Walmarta sedam, a Targeta pet posto.

Modni brendovi

Mnoge su se modne marke, nakon carina koje je SAD uveo za Kinu u Trumpovu prvom mandatu, odlučile poslovanje preseliti u Vijetnam, no nova, vrlo velika carina od 46 posto za robu iz te zemlje sada će uvelike utjecati na njihovo poslovanje. Adidas AG i Puma SE u četvrtak ujutro pali su u vrijednosti čak 11 posto na burzi u Frankfurtu, što je nastavak trenda koji se večer prije dogodio s Nikeom na burzi u New Yorku (-5 posto).

Proizvođači tenisica poput Adidasa, Pume i Nikea povećali su svoje oslanjanje na tvornice u Vijetnamu i Indoneziji. Danas se gotovo polovica svih Nikeovih i 39 posto Adidasovih tenisica proizvodi u Vijetnamu, prema regulatornim dokumentima. Vijetnam je najveći dobavljač obuće za obje tvrtke, a proizvodnja obuće u toj zemlji ostvaruje više od 20 milijardi dolara ukupnog godišnjeg prihoda.

image

Tvornica u Vijetnamu

Huu Kha/Afp

Ta je zemlja ujedno jedno od najbrže rastućih gospodarstava u Aziji - njezin bruto domaći proizvod prošle je godine porastao 7,1 posto i tako premašio vladine projekcije. Analitičari procjenjuju da bi Adidas i Puma vjerojatno morali podići svoje cijene oko 5 posto diljem svijeta kako bi održali trenutačnu razinu profitabilnosti, piše Bloomberg.

Shenzhou International Group Holdings, kineski proizvođač odjeće koji je proizvodi za američke brendove (uključujući Nike), zabilježio je pad vrijednosti dionica od čak 18 posto u Hong Kongu u četvrtak, najveći u više od tri godine. Nike je još prije naveo da očekuje nagli pad bruto marže u ovom kvartalu, uvelike upravo zbog američkih carina na proizvode iz Kine i Meksika.

Skok potražnje za vozilima

Očekuje se da će carine predsjednika Donalda Trumpa značajno povećati cijene novih vozila, a da će one posredno utjecati i na rast cijene rabljenih. USA Today piše da se mnogi Amerikanci zbog toga odlučuju na kupnju automobila "u zadnji tren", prije poskupljenja. Podaci iz aplikacije za kupnju automobila CoPilot otkrili su da je ponuda na prodajnim mjestima "značajno" pala od 23. ožujka, posebno kada je riječ o vozilima proizvedenim u inozemstvu. Primjerice, dostupno je oko 20 posto manje primjeraka Volkswagena Taosa i Chevroleta Blazera, koji se proizvode u Meksiku.

Iako će Trumpova objava uvođenja carina rijetke potaknuti na kupnju automobila, trgovci vozilima u SAD-u primjećuju da se oni koji su o tome već razmišljali sada lakše odlučuju na taj korak. Justin Emerson, prodavač u zastupništvu Audija izvan Phoenixa, istaknuo je da se rabljeni automobili osobito brzo prodaju posljednjih tjedana. Ponuda u njegovoj trgovini, koja obično ima između 28 i 35 rabljenih vozila, sada se prepolovila.

SAD je prošle godine uvezao oko osam milijuna automobila vrijednih oko 217 milijardi eura. Anderson Economic Group procjenjuje da bi tarife samo za dijelove iz Kanade i Meksika mogle dovesti do povećanja troškova za otprilike između 3600 i 9000 eura, ovisno o vozilu. Troškovi uvoza automobila iz drugih dijelova svijeta mogli bi biti još i veći.

Piće, nafta, dragulji

Industrija pića upozorila je da će s obje strane Atlantika doći do poskupljenja alkohola i gubitka radnih mjesta. Amerikanci koji su ljubitelji talijanskih i francuskih vina te britanskog piva i viskija prvi će osjetiti razlike. Francuzi su čak upozorili na mogući pad prodaje od 20 posto i masovna otpuštanja u regijama kao što je Cognac, gdje se francuski brendi proizvodi za izvoz, uglavnom u SAD i Kinu.

Osim toga, predstavnici američke, kanadske i meksičke industrije alkoholnih pića su u zajedničkoj izjavi istaknuli da se ne smije zaboraviti da se se pića poput burbona, viskija iz Tennesseeja, tequile i kanadskog viskija "mogu proizvoditi samo u određenim zemljama". Zbog toga bi zalihe mogle biti ugrožene što bi dovelo do povećanja cijena. BBC piše kako bi se Amerikanci mogli suočiti s poskupljenjem popularnog javorovog sirupa koji se najčešće uvozi iz Kanade, ali i avokada koji u 90 posto slučajeva dolazi iz Meksika.

Prema pisanju Reutersa, oštar pad izvoza očekuje se i u Indiji koja gotovo trećinu svojeg dragog kamenja i nakita, u vrijednosti od gotovo 10 milijardi dolara, izvozi u SAD. To je treći najveći izvoz Indije u Sjedinjene Države, nakon inženjeringa i elektroničkih proizvoda, a industrija zapošljava milijune ljudi u toj južnoazijskoj zemlji.

Iako je nafta izuzeta iz carina za uvoz, cijene padaju zbog očekivanja da će potražnja biti slabija. Konkretno, američka sirova nafta pala je 0,5 posto, na 67,4 dolara po barelu, u četvrtak ujutro, a sirova nafta Brent 0,4 posto, na 70,2 dolara po barelu, piše Euronews.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
03. travanj 2025 17:37