
TikTok mora platiti 530 milijuna eura kazne jer je ilegalno slao osobne podatke Europljana u Kinu i nije bio dovoljno transparentan prema korisnicima, presudila je u petak Irska komisija za zaštitu podataka (DPC). Regulator je upozorio da TikTok nije adekvatno procijenio implikacije kineskih zakona o zaštiti podataka, koji značajno odstupaju od standarda EU jer kineskoj Vladi daju široke ovlasti da traže podatke od tvrtki. TikTok je pritom pravila transparentnosti kršio između 2020. i 2022., kad su konačno ažurirali svoju politiku privatnosti koja je sad usklađena s EU.
Tvrtka je kažnjena s 485 milijuna eura zbog prijenosa podataka u Kinu i 45 milijuna eura zbog nedostatka transparentnosti u svojoj politici privatnosti.
Ova je globa treća najveća ikad izrečena za kršenje Opće uredbe EU o zaštiti podataka, a s obzirom da TikTok ima europsko sjedište u Irskoj, za provedbu pravila EU zadužen je upravo irski DPC.
TikTok je godinama tvrdio da ne pohranjuje europske ili američke korisničke podatke na poslužiteljima u Kini, ali je u travnju obavijestio regulatora da je u veljači otkrio da su ograničeni korisnički podaci zapravo pohranjeni u Kini.
Kineska Vlada nije tražila podatke
Zamjenik povjerenika irskog DPC-a Graham Doyle rekao je da regulator ovo otkriće shvaća vrlo ozbiljno i da, iako je TikTok rekao da je izbrisao podatke na kineskim poslužiteljima, razmatra koje bi daljnje regulatorne mjere mogle biti opravdane.
TikTok je potom dobio šest mjeseci da uskladi svoje prakse obrade podataka s pravilima EU o privatnosti ili obustavi sve prijenose podataka u zemlju.
U TikToku snažno osporavaju nalaze irskog DPC-a i planiraju se u potpunosti žaliti.
"Osim što DPC nije u potpunosti razmotrio opsežne zaštitne mjere koje je Tiktok već implementirao, razočarani smo što smo izdvojeni unatoč oslanjanju na isti pravni mehanizam koji koriste tisuće drugih tvrtki koje pružaju usluge u Europi. Presuda irskog DPC-a riskira postavljanje presedana s dalekosežnim posljedicama za tvrtke i cijele industrije diljem Europe koje posluju na globalnoj razini i zadaje udarac konkurentnosti Europske unije", rekla je Christine Grahn, voditeljica TikTokove službe za javnu politiku i odnose s vladom za Europu.
TikTok je istaknuo svoje ulaganje od 12 milijardi eura u Project Clover, koji u Europi postavlja podatkovne centre za lokalnu pohranu podataka u EU, kao i druge zaštitne mjere privatnosti. Irski DPC je priznao projekt, ali je rekao da to nije dovoljno da utječe na njegovu odluku.
Grahn je naglasila da TikTok nikada nije primio zahtjev za europskim korisničkim podacima od kineskih vlasti i nikada im nije dostavio europske korisničke podatke.
Komentari (0)
Komentiraj