
Indeks Dow Jones Industrial Average, jedan od najstarijih i najpoznatijih burzovnih indeksa na svijetu, koji predstavlja prosječnu vrijednost 30 velikih, javno trgovanih američkih kompanija, kao što su Apple, Coca-Cola, Microsoft i Goldman Sachs, i koristi se kao pokazatelj općeg stanja američkog gospodarstva i tržišta dionica, srušio se u ponedjeljak za gotovo 1.000 bodova i na putu je prema najgoroj travanjskoj izvedbi od 1932. godine, odnosno od vremena Velike Depresije.
I učinkovitost indeksa S&P 500(uključuje divove poput Applea, Amazona, Googlea i Johnson & Johnsona) od inauguracije Donalda Trumpa sada je najlošija za bilo kojeg američkog predsjednika u ovoj fazi mandata, prema podacima analitičke kuće Bespoke Investment Group, koja vodi evidenciju još od 1928.
Wall Street Journal piše kako ulagači strahuju zbog mogućih novih trgovinskih ograničenja i sve realnije mogućnosti da predsjednik Donald Trump smijeni predsjednika Federalnih rezervi Jeromea Powella. Objave poslovnih rezultata kompanija uglavnom ovih dana stižu s upozorenjima menadžera da će uvozne carine ozbiljno naštetiti poslovanju u idućim mjesecima. Malo tko vjeruje da će pregovori administracije s trgovinskim partnerima dovoljno brzo donijeti rezultate koji bi mogli ublažiti pritisak.
PROČITAJTE VIŠE Nova globalna spačka iz Bijele kuće
U isto vrijeme, tradicionalna utočišta u nesigurnim vremenima, poput američkih državnih obveznica i dolara, također su pod pritiskom, što ulagačima ostavlja vrlo malo sigurnih opcija dok čekaju „oluju“.
-To je klasičan primjer trgovanja pod motom „nema povjerenja”. Nemoguće je ulagati u gospodarstvo koje je nestabilno i nepredvidljivo zbog načina na koji je strukturirana ekonomska politika - rekao je Scott Ladner, glavni investicijski direktor u tvrtki Horizon Investments sa sjedištem u Charlotteu, koja je još prije nekoliko tjedana smanjila izloženost američkim dionicama i preusmjerila dio kapitala prema međunarodnim tržištima.
Medvjeđi stav
Prema tjednom istraživanju Američkog udruženja individualnih investitora (AAII), udio pesimista na Wall Streetu, onih koji očekuju daljnji pad cijena dionica, osam tjedana zaredom ostaje iznad 50 posto. To je najdulje razdoblje u kojem među malim investitorima dominira tzv. „medvjeđi” stav otkako se vodi ta statistika, još od 1987. godine (To znači da vjeruje kako će cijene dionica u budućnosti padati, pa se ponaša sukladno tome prodaje, povlači kapital, čeka sa strane ili ulaže u tzv. „short” pozicije).
Američko tržište obveznica još se uvijek nije oporavilo, čak niti nakon što je predsjednik Trump odustao od dijela svojih carinskih prijetnji i najavio njihovo odgađanje.
PROČITAJTE VIŠE Je li moguće da upravo gledamo pad dolara s globalnog trona?
U pravilu, cijene državnih obveznica rastu kad dionice padaju, jer obveznice tada služe kao sigurno utočište za ulagače. No, posljednjih tjedana ta pravila više ne vrijede. Prinosi na desetogodišnje američke državne obveznice, ključni pokazatelj troškova zaduživanja, porasli su za 0,16 postotnih bodova u travnju. Budući da prinosi rastu kad cijene obveznica padaju, to znači da investitori prodaju američke obveznice — tradicionalno jedno od najsigurnijih ulaganja — čak i dok tržište dionica tone.
Dolar pod pritiskom političkog kaosa
Povrh svega, američki dolar dodatno slabi pod teretom zabrinutosti za gospodarske izglede i sve otvorenijeg sukoba između Trumpa i Federalnih rezervi. Dolar indeks ICE, koji mjeri vrijednost dolara u odnosu na košaricu najvažnijih svjetskih valuta, pao je u ponedjeljak više od 1 posto, dosegnuvši najnižu razinu u posljednje tri godine.
Takozvani VIX indeks, poznat i kao „mjera straha” na tržištima, ostaje povišen. Strahovi oko trgovinskog rata i usporavanja gospodarstva sugeriraju da će volatilnost ostati visoka i u tjednima koji dolaze.
Komentari
0