LOKOMOTIVA EUROPE

Svi se boje, ali podaci su neumoljivi: ‘Njemačka pada u sve veću krizu! Perspektiva je sve mračnija‘

Osim indeksa poslovne klime negativne trendove projecira i indeks očekivanja investitora

Radnici u čeličani Thyssenkruppu u Duisburgu

 Ina Fassbender/afp/profimedia/
Osim indeksa poslovne klime negativne trendove projecira i indeks očekivanja investitora

Njemačke tvrtke otkrivaju kako im trenutno posao loše ide, te ne vjeruju da će uskoro biti bolje. Pokazuje to indeks poslovne klime IFO instituta, čiji predsjednik Clemens Faust jasno poručuje: "Njemačka pada u sve veću krizu! Očekivanja od ekononje tako su pala na najnižu razinu od veljače".

Vladini ekonomisti hrabrili su porukama da će se Njemačka oporaviti u ovoj godini. Ali priželjkivani skok potrošačke potrošnje nije se ostvario, industrijski sektor stagnira, a bruto domaći proizvod neočekivano je pao za 0,1 posto u drugom tromjesečju ove godine.

Industrija i uslužni sektor najmanje su optimistični, pokazuje indeks IFO instituta.

Tvornice tako ponovno izvještavaju o smanjenju narudžbi. Trgovci su, pak, nakon dužeg perioda nezadovoljstva, ipak nešto optimističniji, premda i dalje ostaju nezadovoljni trenutnom situacijom. U građevinarstvu je indeks ostao nepromijenjen u odnosu na prethodnih šest mjeseci. Poduzeća su nešto zadovoljnija trenutnom poslovnom situacijom, no i smanjili su očekivanja.

Istovremeno, njemačka centralna banka je upozorila na nastavak problema u proizvodnji jer kako tvrde "njemačka industrija se slabo snalazi u teškom konkurentskom okruženju".

Ispitivanje se vrši na 9.000 poduzeća iz industrijskog i uslužnog sektora, građevinskog i prodajnog sektora. Od tvrtki se traži da daju svoje procjene trenutne poslovne situacije i svoja očekivanja od sljedećih šest mjeseci. Mogu opisati svoju situaciju kao "dobru", "zadovoljavajuću" ili "lošu" i svoja poslovna očekivanja za sljedećih šest mjeseci kao "povoljnija", "nepromijenjena" ili "nepovoljnija".

Osim indeksa poslovne klime negativne trendove projicira i indeks očekivanja investitora.

Kako bi došli do podataka u ekonomskom institutu ZEW razgovarali s 300 stručnjaka iz banaka, osiguravajućih društava i financijskih odjela odabranih korporacija. Sudionicima se postavljaju pitanja o njihovim šestomjesečnim očekivanjima u vezi s gospodarstvom, stopama inflacije, kamatnima stope, tržištima dionica..

Indeks i istraživanja iza kojih stoji njemački ekonomski institut ZEW pao je tako na 19,2 u kolovozu s 41,8 u srpnju, pokazalo je priopćenje objavljeno ranije ovoga mjeseca. Da bi dobili sliku o kolikom se padu povjerenja investitora radi, valja znati kako se prognoziralo da će indeks pasti na najmanje trideset posto.

- Ekonomska perspektiva sve je mračnija. Vjerojatno je da na gospodarska očekivanja i dalje utječe velika neizvjesnost, koja je potaknuta dvosmislenom monetarnom politikom, razočaravajućim poslovnim podacima iz američkog gospodarstva i rastućom zabrinutošću zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku- rekao je predsjednik ZEW-a Achim Wambach.

Optimizma ipak u Njemačkoj ima. Analitičari podsjećaju kako bi pomoć za Njemačku mogla stići od Europske središnje banke, u obliku daljnjeg smanjenja kamatnih stopa. Hoće li se to dogoditi, Berlin će odgovor dobiti u rujnu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
03. srpanj 2025 02:20