ŽIVOTNI STANDARD

Stigli novi podaci: Hrvatska iza sebe ostavila četiri države EU, izjednačili smo se s Mađarima!

Hrvatska se pomaknula sa 70 na 77 posto europskog prosjeka, a sličan skok ostvarilo je još nekoliko zemalja EU
 Zvonimir Barišin/Cropix

BDP po stanovniku, izražen paritetom kupovne moći, lani je u Hrvatskoj iznosio 77 posto prosjeka Europske unije, a godinu prije bio je na razini od 76 posto, pokazuje prva procjena Eurostata. Po tom kriteriju Hrvatska sada dijeli 23. mjesto s Mađarskom, koja je stagnirala u odnosu na godinu prije. Manji BDP i dalje imaju četiri zemlje: Slovačka, Latvija, Grčka i Bugarska koja je s dosegnutih 66 posto europskog prosjeka na začelju ljestvice.

Iznad prosjeka je deset zemalja, a najveće odstupanje već tradicionalno bilježi Luksemburg, među ostalim, zbog velikog broja stranih državljana koji su zaposleni u toj zemlji i doprinose BDP-u, a nisu njezini rezidenti. Ipak, posljednje četiri godine razlika se smanjila sa 160 na 141 posto. Slijedi Irska, čiju ekonomiju karakterizira prisutnost velikog broja multinacionalnih tvrtki, ali i ona od 2021. godine bilježi smanjenje, sa 126 na 111 posto prosjeka EU. Negativan trend, očekivano, u tom razdoblju bilježi i Njemačka, BDP po stanovniku spustio se s 20 na 15 posto iznad prosjeka, slično kao i u Austriji, (s 21 na 15 posto), te u pojedinim baltičkim zemljama.

Osim Hrvatske, čiji je BDP po stanovniku u tom razdoblju povećan za sedam postotnih poena, sa 70 na 77 posto, značajnije povećanje životnih standarda bilježi još nekoliko zemalja: Španjolska s 85 na 92 posto prosjeka, Portugal sa 74 na 82 posto te Rumunjska sa 72 na 79 posto. Istodobno, svojevrsnu stagnaciju prolazi većina zemalja srednje i istočne Europe, Mađarska, Slovačka, ali i Poljska, u kojoj je lanjski BDP po stanovniku iznosio 79 posto europskog prosjeka, kao i 2021. godine.

PROČITAJTE VIŠE Hrvatska na samom vrhu rasta BDP-a u EU, uz nas je samo jedna zemlja, približavamo se i ‘magičnoj granici‘

image

Andrej Plenković i Ursula von der Leyen

John Thys/Afp

Brži ekonomski rast u Hrvatskoj nego u većini drugih zemalja EU upućuje da bi se sustizanje moglo nastaviti i u idućim godinama. Premijer Andrej Plenković ljetos je iznio očekivanja da će BDP po stanovniku na kraju mandata njegove Vlade, 2028. godine, iznositi "između 80 i 82 posto".

U lanjskom izvješću o kohezijskoj politici Europska komisija navodi da će njezin doprinos hrvatskom BDP-u iznositi 8 posto do kraja 2030. godine. Iako je ostvaren velik napredak u smanjenju postojećih razlika među državama članicama i regijama, izvješće ujedno pokazuje da su i dalje velike razlike među regijama unutar država članica, posebno u Bugarskoj, Hrvatskoj i Češkoj, dok se smanjuju u Portugalu, Austriji, Belgiji i Njemačkoj. Ujednačavanje regionalnog razvoja za Hrvatsku je posebno važno s obzirom na ambiciju brojnijeg povratka iseljenika.

Istraživanja među hrvatskim iseljenicima pokazuju da je percepcija prosječnog životnog standarda u zemlji važan orijentir za njihov povratak, premda važan utjecaj na takve odluke imaju i drugi faktori, poput socioekonomske situacije u zemlji boravka, sve do emotivne vezanosti uz zemlju porijekla. Posljednje brojke o migracijama pokazuju da je 2023. godine došlo do migracijskog preokreta, da se u zemlju više ljudi uselilo nego što ju je napustilo. Međutim, državljani Hrvatske i dalje se više odseljavaju nego što se doseljavaju.

Ekonomisti smatraju da je važna pretpostavka za povratak iseljenika dostizanje praga razvijenosti od 80 posto prosjeka EU. Zemlje koje su u proteklom desetljeću uspjele preokrenuti negativne migracijske trendove, poput Poljske i Portugala, karakteriziraju kvalitetniji životni uvjeti, ali i drugi faktori, uključujući programe poticanja povratka iseljenika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (9)

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

39 godina staža,mirovina ispod hrv. prosjeka....koga vi farbate....

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

Kakve su ove statistike?
Pa zar nije da su u Mađarskoj niske plaće, visoka inflacija.
EU prosjek je umanjen zbog manje razvijenih država u EU, no mi se trebamo mjeriti prema prosjeku visoko razvijenih EU zemalja jer smo prebacili njihove cijene...

Kakve su ove statistike?
Pa zar nije da su u Mađarskoj niske plaće, visoka inflacija.
EU prosjek je umanjen zbog manje razvijenih država u EU, no mi se trebamo mjeriti prema prosjeku visoko razvijenih EU zemalja jer smo prebacili njihove cijene a samo trećina zaposlenih u RH zarađuje više od njemačkog minimalca a cijene su veće.

Pročitaj više
Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

Tko ovo piše CNN? Kako bi Trump rekao fake news!

Ovaj komentar minimizirao je moderator na stranici

Kad čitam ove egzaktne podatke i gledam izjave pojedinih oporbenih političara, kao da živim u drugoj državi.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
31. ožujak 2025 18:38