
Trumpova računica s trgovinskim ratom urušava se iz sata u sat, a hrpi loših vijesti pridružile su se i statistike o padu međunarodnih turističkih dolazaka u ožujku, što se direktno povezuje s najavom recipročnih carina i imigracijskih kontrola. Nacionalni ured za putovanja i turizam (NTTO), agencija unutar američkog Ministarstva trgovine koja prati statistiku turizma, izbrojala je da je samo u ožujku SAD posjetilo čak 17 posto manje zapadnih Europljana u odnosu na ožujak prošle godine, što uključuje i poslovne i odmorišne goste.
Globalno, u usporedbi s 2024. godinom, ukupan broj međunarodnih posjetitelja SAD-u smanjio se za 3,3 posto na razini prva tri mjeseca, te za 11,6 posto u ožujku.
Najviše ih treba zabrinuti pad s dva najveća europska tržišta koji je dramatičan. Tako je iz Ujedinjenog Kraljevstva u SAD ovog ožujka putovalo 14,3 posto manje ljudi, a Njemačka je imala pad od čak 28,2 posto u odnosu na lanjski ožujak, što ne čudi nakon što su Vlade obje zemlje upozorile svoje građane na rizike putovanja u SAD zbog mogućnosti pritvora od strane američkih saveznih imigracijskih vlasti.
Zapadna Europa čini 38 posto prometa
Budući da je turistička potrošnja jedna od najvećih izvoznih usluga za SAD, međunarodni posjeti ključni su za ravnotežu trgovinskog deficita, a brojke o financijskim gubicima mogle bi biti zastrašujuće. Naime, prema zadnjim objavljenim podacima Američke putničke asocijacije (U.S. Travel Association), SAD je u 2023. godini imao otprilike 66,5 milijuna međunarodnih posjetitelja, i ti su posjetitelji ostvarili 155 milijardi dolara potrošnje, pri čemu su mnogi u prosjeku potrošili više od 4.000 dolara po posjetu.
Prije ove eskapade američkog predsjednika prema nekim analizama predviđao se godišnji rast od bar 9 posto u turističkom prometu, o čemu sad mogu samo sanjati. Ako u jednadžbu stavimo poznate brojke, grubom računicom možemo doći do financijske štete veće od 620 milijuna dolara, koju su Amerikanci pretrpjeli samo u jednom mjesecu od pada turističkog tržišta zapadne Europe. A udio zapadnih Europljana u ukupnom broju međunarodnih posjetitelja u ožujku bio je visokih 38 posto, navodi se u tablicama NTTO-a.
Volumen dolaznog turizma u ožujku također je pao u odnosu na prethodnu godinu iz Kariba (-26%), srednje Amerike (-24%), južne Amerike (-11%), Afrike (-10%), Oceanije (-8%) i Azije (-1%).
Jedina dva regionalna tržišta koja su poslala više turista u SAD nego prošle godine bila su Bliski istok (porast od 21%) i istočna Europa (porast od 2%), koji zajedno čine otprilike 7 posto ukupnog broja dolaznih posjetitelja u SAD.
Dolasci iz Meksika zračnim putem smanjeni su za 5 posto u veljači i 23 posto u ožujku u odnosu na prethodnu godinu, dok podaci NTTO-a o dolascima automobilima još nisu dostupni.
Poslovna putovanja rasla, ali dokle?
Bitno je pritom reći da se ovaj dramatičan pad još uvijek zadržava na odmorišnim gostima, dok je broj poslovnih posjetitelja u ožujku rastao iz svih krajeva svijeta uključujući Europu.
No, Ameriku je kao odredište za odmor ovog ožujka posjetilo čak 36 posto Nijemaca manje nego lani, 45 posto manje Iraca, 25 posto manje Švicaraca, 12 posto manje Francuza, 31 posto manje Austrijanaca. Ukupno je pad za zapadnu Europu 24 posto za odmorišne goste.
NTTO je Hrvatsku na ovoj tablici svrstao u zapadnu Europu i otkriva da je ovog ožujka bilo skoro 25 posto manje hrvatskih građana a odmoru u SAD-u, no istodobno bilježe rast broja poslovnih putnika za 13 posto. To su dakako male brojke, radi se o svega 915 poslovnih putovanja i oko 2.300 odmorišnih putovanja.
Dvoznamenkasti rast biznis putovanja bilježi se za sve zapadnoeuropske zemlje, što je logično jer poslovne veze ne pucaju tek tako, no ako se ovo ludilo nastavi trend će i tu početi padati. Zemlja koja se izdvaja iz trendova je Slovenija koja je imala čak 41 posto više putnika ovog ožujka u Americi, dok je u istočnoj Europi to Poljska sa skoro 23 posto rasta.
Sve ovo nisu male brojke i neke bi mogle i razveseliti. Naime, trendovi se prate i dalje, uskoro ćemo vidjeti što će donijeti travanj. A kako je ljetna turistička sezona pred vratima, bit će zanimljivo vidjeti kamo će se preliti rezervacije putnika koji će eventualno odustati od prekooceanskog odmora i skrasiti se na odmoru u Europi, odnosno Mediteranu.
Komentari
0