ODGOĐENE SANKCIJE

Samo par sati prije isteka roka Vučić objavio: ‘Uspjeli smo! Vraćamo Srbiju na puteve uspjeha!‘; JANAF: ‘Dobili smo licencu!‘

JANAF je uz pomoć svojih američkih odvjetnika i u koordinaciji s Vladom dobio licencu na 30 dana za nastavak transporta za rafineriju Pančevo u vlasništvu NIS-a
 Darko Tomas/Cropix

Samo desetak sati prije isteka roka za primjenu američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je dogovor sa State Departmentom da se NIS-u dodatno, za još mjesec dana, produlji rok za istiskivanje ruskog vlasništva u toj kompaniji.

"Uspjeli smo. Dobili smo novih 30 dana odlaganja sankcija za NIS. Hvala američkim partnerima na razumijevanju. Sačuvali smo stabilnost, vraćamo Srbiju na puteve uspjeha", objavio je Vučić na Instagramu, bez iznošenja detalja o tome kako je s Bijelom kućom postignuto odlaganje sankcija i je li se Srbija konačno obvezala da će iz vlasništva u NIS-u izbaciti ruske kompanije Gazprom i Gazpromnjeft koje zajedno drže 57 posto vlasništva u spomenutoj tvrtki. Pritom je u vlasništvu Gazproma 11 posto, a Gazpromnjefta 46 posto NIS-a, što je bitno jer se pod sankcijama SAD-a našao Gazpromnjeft, pa bi, prema nekim tumačenjima, ustvari u NIS-u trebala biti razvlaštena samo potonja kompanija, a ne i Gazprom.

Vijest koju je objavio Vučić tiče se i Jadranskog naftovoda (Janaf) koji oko trećine prihoda godišnje ostvaruje transportom nafte za NIS. Da su spomenute sankcije State Departmenta stupile na snagu 29. ožujka, u problemu bi se našao i Janaf jer ima važeće ugovore s NIS-om i preuzete obveze. Stoga je ovo i dobra vijest za Janaf, iz kojeg su upravo priopćili da su uz pomoć svojih američkih odvjetnika i u koordinaciji s Vladom Republike Hrvatske dobili licencu na 30 dana za nastavak transporta za rafineriju Pančevo u vlasništvu NIS-a.

"Vjerujemo da će se u idućem razdoblju stvoriti okolnosti i dobiti sve suglasnosti za nastavak izvršavanja ugovornih obveza prema NIS-u", objavili su iz Janafa.

image

Vladislav Veselica, član Uprave Janafa.

Janaf/

Spuštanje udjela

Da bi Srbija mogla dobiti još mjesec dana odgode sankcija NIS-u, mediji u susjednoj državi najavljivali su prošlog tjedna, ali bez navođenja izvora te informacije i razloga zbog kojih bi se primjena sankcija odgodila. Nekoliko sati prije Vučićeve objave u medijima se oglasio predsjednik Uprave Srbijagasa Dušan Bajatović, inače i visokorangirani dužnosnik Socijalističke partije Srbije, procijenivši također da bi SAD mogao dati Srbiji još mjesec dana da se riješi ruskog vlasništva u NIS-u.

- Biti će još odlaganja sankcija i to je dobro za Srbiju, ali ne možemo očekivati više od 30 dana jer je to birokracija. Oni u SAD-u znaju što za 40, 45 dana možete napraviti… NIS pokriva 80 posto tržišta u Srbiji, to teško možete nadoknaditi uvozom iz drugih zemalja - rekao je Bajatović. On zastupa tezu da bi Srbija mogla riješiti problem ruskog vlasništva u NIS-u tako da se udio Gazproma i Gazpromnjefta spusti ispod 50 posto. No, Bajatović je usamljen u potonjoj tvrdnji. U Srbiji ipak prevladava uvjerenje da SAD, ako ustraje na sankcijama NIS-u, neće tolerirati bilo kakvo vlasništvo ruskih tvrtki u njemu.

Vlasti u Srbiji nisu sklone izbaciti Gazprom i Gazpromnjeft iz vlasništva u NIS-u, nego su više za otkup njihova udjela, čija se vrijednost procjenjuje na 600 milijuna eura. No, ni ruske kompanije nisu sklone prodaji udjela u NIS-u jer su njihova ulaganja u tu kompaniju bila višestruko veća od spomenutog iznosa, a zacijelo je sporno vlasništvo i poluga za politički utjecaj Rusije u Srbiji. Ruski mediji bilježe svaku informaciju o sudbini ruskih udjela NIS-a, pa su tako prenijeli i prijedlog našeg ministra gospodarstva Ante Šušnjara da Janaf kupi sankcionirane udjele u NIS-u, ali bez neslužbenih ili službenih reakcija Moskve na taj prijedlog.

Posebno tijelo američke vlade za provođenje sankcija, OFAC, stavilo je u siječnju ove godine NIS na podulji popis sankcioniranih kompanija i pojedinaca s obrazloženjem da se iz prihoda Gazpromnjefta financira ruska agresija na Ukrajinu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
29. ožujak 2025 11:23