IZMJENA ZAKONA

Snižava se prag: Banka će morati provjeriti svaku transakciju veću od 10.000 €

Taj prag izjednačen je s Francuskom, Italijom i Rumunjskom. Očekuje se da će broj prijava porasti za 5 do 6 puta
 Duje Klarić/Cropix

Ured za sprječavanja pranja novca je od 2015. do 2021. bankama izdao 389 naloga za blokadu sumnjivih transakcija u iznosu od 327,4 milijuna kuna, izvijestio je jučer Hrvatski sabor Zdravko Zrinušić, državni tajnik u Ministarstvu financija.

Kako prenosi Hina, u raspravi o izmjenama Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, Zrinušić je izvijestio da je Ured otvorio 3271 predmet, od kojih je njih 1897 proslijedio nadležnim tijelima.

Govoreći o samom zakonu, rekao je da se smanjuje prag obavještavanja Ureda za sprječavanje pranja novca o gotovinskim transakcijama s 200.000 kuna na 10.000 eura. Taj prag izjednačen je s Francuskom, Italijom i Rumunjskom pa se očekuje da će broj prijava porasti za 5 do 6 puta.

Unatoč većem broju obrada transakcija, dodao je, ne očekuju se problemi u Uredu jer se podaci obrađuju automatski informatičkim alatima.

Financijski tokovi

Na upit Željka Sačića (Suverenisti) o novcu koji građani drže u čarapama, Zrinušić je rekao da je prelazak na euro povijesna prilika da ga se stavi u financijske tokove.

"Zakon predviđa da se do 15 tisuća kuna ne maltretira ljude i toliki novac prihvati, a nakon toga da se primjenjuju mjere predviđene Zakonom o sprječavanju pranja novca", objasnio je.

Boris Lalovac (SDP) osvrnuo se na tržište kriptovaluta i digitalne imovine, naglasivši da na razini Europske komisije nije donesena objedinjena zakonska direktiva koja bi pratila to tržište.

"Ako stisnete na jednome mjestu, a stišće se sada što se tiče poslovanja gotovinom, prevaranti neće nastaviti tu nego će ići na druga mjesta, ići će na tržište digitalnih valuta, kriptovaluta", upozorio je i dodao da se tu ne radi o pojedincima, već o "mreži ljudi" koji se bave pranjem novca, što je teško kontrolirati, pa i na razini EU.

Važnost edukacije

Bojan Glavašević (Klub zeleno-lijevog bloka) upozorio je da su građani samo u ovoj godini na prevarama vezanima uz kriptovalute izgubili više od 3,5 milijuna kuna. Slaže se da problem prevara putem kriptovaluta nadilazi mogućnosti naše zemlje te ukazuje na važnost educiranja građana.

Dalija Orešković (Centar) upozorila je da nitko nikada ne provjerava pranje novca putem trgovačkih društava koja su osnovana s minimalnim temeljnim kapitalom, a otkupljuju potraživanja, preprodaju ih i tako zadužuju građane i pretvaraju ih u "dužničko roblje".

Uz to, upozorila je na pranje novca putem kupnje nekretnina gotovim novcem koji država nema na svojim "radarima".

Rasprava o financijskim zakonima nije pobudila velik interes kod zastupnika pa je bila gotova do podneva. Sabor će sjednicu nastaviti danas raspravom o ustavnim promjenama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
09. svibanj 2025 11:15