
Danski farmaceutski div Novo Nordisk smijenio je svog dugogodišnjeg izvršnog direktora Larsa Fruergaarda Jørgensena, javlja Financial Times. Dogodilo se to uslijed naglog pada rasta profita, gubitka tržišnog udjela i dramatičnog pada cijene dionica. Kompanija se nalazi pod sve većim pritiskom, budući da njezini najpoznatiji proizvodi za pretilost i dijabetes – uključujući Ozempic i Wegovy – gube korak u utrci s američkim konkurentom Eli Lilly.
Dionice Novo Nordiska pale su za više od 50 posto u posljednjih godinu dana, čime je tvrtka izgubila titulu najveće europske kompanije po tržišnoj kapitalizaciji. U vrhuncu rasta, vrijednost tvrtke dosezala je 650 milijardi dolara, no danas je situacija daleko drugačija.
Nakon što je prošlog tjedna srezala svoje prognoze rasta prodaje i dobiti za ovu godinu, kompanija je kao razlog navela ekspanziju jeftinijih kopija lijekova u SAD-u. Ti generički lijekovi, koje nude tzv. “compounding” ljekarne, privremeno su dopušteni tijekom nestašica originalnih proizvoda.
Novo Nordisk sada očekuje rast prodaje između 13 i 21 posto, u odnosu na prethodnu procjenu od 16 do 24 posto, dok je očekivani rast operativne dobiti snižen na 16 do 24 posto, s ranije najavljenih 19 do 27 posto,
U petak je uprava objavila kako je, u dogovoru s Jørgensenom i temeljem želje većinskog vlasnika, Novo Nordisk fondacije, odlučeno da je pokretanje procesa sukcesije izvršnog direktora u najboljem interesu kompanije i njenih dioničara. Jørgensen, koji je na čelu tvrtke bio posljednjih osam godina, u tom će razdoblju ostati u funkciji radi osiguravanja kontinuiteta i glatke tranzicije.
U istoj objavi kompanija je priznala zabrinutost zbog lošeg kretanja cijene dionica još od sredine 2024. godine. Poseban šok dogodio se krajem prosinca, kada su dionice pale za 21 posto u jednom danu – nakon što je objavljeno da njihov obećavajući lijek CagriSema nije ispunio očekivanja u kasnoj fazi kliničkog ispitivanja.
Fondacija Novo Nordisk, koja već drži kontrolni udio putem holdinga, dodatno će ojačati svoj utjecaj u nadzornom odboru. Predsjednik fondacije, Lars Rebien Sørensen, odmah će se uključiti u rad uprave.
Jørgensen se u oproštajnoj izjavi zahvalio suradnicima i izrazio ponos zbog rezultata ostvarenih tijekom njegova mandata, istaknuvši da su „zajedno radili na promjenama koje pomažu u borbi protiv teških kroničnih bolesti“.
Unatoč izjavama o „dogovorenom rastanku“, tržište je reagiralo negativno; dionice Novo Nordiska pale su još 4,4 posto nakon objave o smjeni.
Stanje u farmaceutskoj industriji
Farmaceutski sektor posljednjih mjeseci balansira između dvaju suprotnih političko-regulatornih pritisaka.
U Europi, brojni veliki proizvođači lijekova, uključujući Sanofi, Bayer i GSK javno su zatražili povećanje cijena lijekova, tvrdeći da postojeći sustavi regulacije i refundacija onemogućuju dugoročno ulaganje u inovacije, osobito u području onkologije i rijetkih bolesti. Sve navedene kompanije poslovale su u 2024. lošije nego godinu dana ranije, a povećanje cijena tražile su i europske kompanije koje su u 2024. ostvarile rekordne zarade. Europska komisija i pojedine države članice za sada pružaju otpor tim zahtjevima, no svjesni strateške važnosti domaće farmaceutske proizvodnje, teško je za očekivati da ne popuste zahtjevima industrije.
U SAD-u, predsjednik Donald Trump iznio je svoj plan o drastičnom snižavanju cijena lijekova, obećavši da će “natjerati” kompanije da snize cijene za američke potrošače. Bidenova administracija već je uvela mehanizme za pregovaranje cijena s proizvođačima u sklopu Medicare sustava, što farmaceuti pokušavaju osporiti pravnim putem.
Smjena Larsa Fruergaarda Jørgensena dolazi u osjetljivom trenutku, no prema dostupnim informacijama, nema izravne veze s političkim pritiscima na cijene lijekova, već prvenstveno s poslovnim razlozima koji su gora navedeni: padom dionica, slabijim rezultatima kliničkih ispitivanja i gubitkom tržišnog udjela u ključnom segmentu lijekova za pretilost.
Komentari
0