
U svijetu u kojemu se tehnološke inovacije najčešće povezuju s velikim korporacijama i istraživačkim institutima Luka Štrbac, maturant Elektrotehničke škole u Splitu, pokazuje da neke od najboljih ideja mogu niknuti upravo u garaži. Strast, znanje i radoznalost mladog čovjeka, potaknuti stvarnim životnim problemom, mogu biti jednako snažan pokretač kao i cijeli tim inženjera u tehnološkom gigantu.
Njegov najnoviji projekt, Nova Phase - pametni frekventni pretvarač, predstavlja rješenje za problem koji muči mnoge korisnike električne energije, posebno u ruralnim i slabo dostupnim područjima.
Inspiracija iz svakodnevnog života
Ideja za "Nova Phase" nastala je iz jedne sasvim konkretne i osobne situacije. Lukin djed ima kuću na selu koja se napaja solarnim panelima, što znači da koristi električnu energiju koju sam proizvede, ali samo u istosmjernom obliku. Problem je nastao kada je želio pokrenuti uređaje koji zahtijevaju trofaznu struju, primjerice tokarski stroj ili pumpu za vodu.
Za one koji se ne bave elektrotehnikom, trofazni uređaji su snažni strojevi koji za rad trebaju jači oblik električne energije - trofaznu struju. To su, primjerice, strojevi u radionicama (tokarilice, glodalice), veće pumpe, industrijske trake ili čak neki sustavi za grijanje i hlađenje. U gradovima i industrijskim zonama ta je struja lako dostupna, ali na selu, u off-grid sustavima ili vikendicama koje koriste solare - nije.
Monofazna struja, koju koristi većina kućanskih uređaja poput hladnjaka ili televizora, jednostavnija je i slabija. No, za industrijske strojeve to nije dovoljno. Luka je, vidjevši problem iz prve ruke, odlučio razviti uređaj koji će pretvoriti monofaznu ili istosmjernu struju u trofaznu, i to na pametan i fleksibilan način.
Tako je nastao Nova Phase, uređaj napravljen kako bi omogućio svim korisnicima koji imaju trofazni uređaj da ga koriste na monofaznoj ili istosmjernoj struji, bez potrebe za klasičnim trofaznim priključkom na mjestima gdje on nije dostupan, poput kuća, radionica, off-grid objekata, gradilišta i sličnih lokacija. Uređaj radi tako da pretvara istosmjernu ili izmjeničnu struju fiksne frekvencije u trofaznu struju promjenjive frekvencije.
Laički rečeno, omogućava ugradnju industrijskih uređaja u objekte bez trofazne mreže. Primjerice, kuće napajane solarnom energijom sada mogu koristiti tokarski stroj, CNC ili trake za transport. Uređaj se može koristiti i u električnim vozilima ili dronovima kao upravljač brzine kretanja. Također omogućava regulaciju količine tekućine kroz pumpe, brzinu kretanja proizvodne trake, pa čak i upravljanje liftovima ili dizalicama. U velikim skladištima može se koristiti za kontrolu protoka zraka putem ventilatora, sve to putem mobitela ili računala zahvaljujući ugrađenom sustavu SCADA.
"SCADA je sama po sebi prilagodljiva, što znači da se moj proizvod može izrađivati serijski, ali i personalizirati prema točnim zahtjevima kupca. Može se spojiti na već postojeći sustav, poput onoga u tvrtki Cemex", objašnjava Luka Štrbac.
Razvoj uređaja "Nova Phase" nije prošao bez muke. Najveći tehnički problem bio je integracija sustava SCADA s hardverom, uz uvjet da uređaj može raditi i bez aktivne bežične veze. Luka je to riješio tako što je dizajnirao sustav s tri odvojena programska modula. Time je osigurao da ako jedan dio sustava zakaže, ako primjerice nestane Wi-Fi signal, uređaj će nastaviti s osnovnim funkcijama lokalno, odnosno ne prestaje s radom.
Prethodni uspjesi i priznanja
Luka nije nov u svijetu inovacija. Njegov prethodni projekt Retrolink modernizirao je stare radioaparate iz prošlog stoljeća, omogućujući im povezivanje s pametnim telefonima putem Bluetootha. Taj projekt donio mu je zlatnu medalju na međunarodnoj izložbi inovacija ARCA 2024. u Zagrebu. I taj je projekt nastao u suradnji s djedom, u njihovoj obiteljskoj garaži gdje je Luka još od malih nogu pokazivao interes za popravljanje i izumljivanje.
Sudjelovanje na DIGI natječaju Luki je prilika za daljnji razvoj uređaja Nova Phase. Natječaj mu omogućava predstavljanje ideje široj javnosti, kontakt s potencijalnim investitorima te dobivanje mentorstva i financijske podrške. Nada se da će pronaći i tvrtku s kojom bi mogao surađivati na serijskoj proizvodnji i distribuciji uređaja, s mogućnošću prilagodbe krajnjim korisnicima.
Planira komercijalizaciju proizvoda, prvenstveno u industrijskom sektoru. Prvi korak bio bi izraditi jasnu marketinšku strategiju i osobno prezentirati rješenje na terenu, nudeći klijentima točno ono što im treba - prilagođeno i funkcionalno.
Luka Štrbac primjer je mladog inovatora koji dokazuje da za stvaranje nečega velikog ne treba nužno imati laboratorij, nego dobru ideju, upornost i volju da se uči i gradi. Njegov uređaj Nova Phase ne dolazi iz korporacijskih istraživačkih centara, nego iz svakodnevne potrebe i jedne garaže u Žrnovnici. I upravo zato ima potencijal donijeti stvarnu, široku promjenu.
Inovacije, pokazuje Luka, ne moraju biti rezervirane za velike igrače, ponekad su najbolja rješenja upravo ona koja su nastala iz želje da se "pomogne didi na selu".
Komentari
0