
Da inflacijski pritisci popuštaju, potvrđuju i najnoviji podaci o cijenama proizvođača koje su u travnju rasle 6,5 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec, a godišnja stopa rasta u ožujku iznosila je 9,3 posto.
Podaci DZS-a pokazuju da cijene industrijskih proizvoda usporavaju još od lipnja prošle godine, kada su dosegnule stopu od 24 posto. Na mjesečnoj razini, pak, proizvođačke cijene u travnju pale su za 0,9 posto.
Kada se gledaju samo cijene namijenjene domaćem tržištu, one su u travnju pale za 1,8 posto u odnosu na ožujak, a u godinu dana porasle su 9,2 posto. Na inozemnom tržištu, pak, proizvođači su u mjesec dana smanjili cijene za 0,2 posto, a u godinu dana su ih povećali za 3,1 posto.
Prema nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti, u godinu dana najviše su rasle proizvođačke cijene u opskrbi električnom energijom, plinom, parom i klimatizaciji, za 30,8 posto, ali prema ožujku su pale za 8,2 posto. Cijene u prerađivačkoj industriji istodobno bilježe godišnji rast od 4,2 posto, a u rudarstvu u pale su za 26,6 posto.
Postupno smirivanje proizvođačkih cijena, koje bi se trebale odraziti i na one u trgovinama, analitičari objašnjavaju normalizacijom opskrbnih lanaca te usporavanjem rasta cijena energije i sirovima. Smanjuje se problem nabave intermedijarnih proizvoda u pojedinim prerađivačkim djelatnostima, što olakšava proces planiranja proizvodnje..
No, najveći problem i dalje predstavlja hrana, a najnoviji podaci Eurostata pokazuju da su u zemljama EU te cijene nastavile ubrzan rast i u prvom tromjesečju ove godine. Pritom su ulja i masti među proizvodima s osobito velikim rastom cijena. Podaci za ožujak pokazuju da su u prosjeku ulja i masti bili skuplji za 23 posto u odnosu na isti mjesec 2022. No, Hrvatska je u ovoj kategoriji proizvoda znatno ispod prosjeka: ulja i masti poskupjeli su u godinu dana za 5,6 posto. Cijene su im najviše rasle u Mađarskoj, 33 posto.
Komentari (0)
Komentiraj