održivo upravljanje energijom

Schneider Electric predstavio sljedeću generaciju kućnog sustava za upravljanje energijom

Riječ je o važnom koraku prema ostvarenju ugljične neutralnosti i ekološki potpuno samodostatnih domova

Schneider Electric je predstavio sljedeću generaciju kućnog sustava za upravljanje energijom, Wiser Energy Center, na virtualnoj Svjetskoj izložbi potrošačke elektronike, CES 2021. Wiser Energy Center namijenjen je europskim tržištima.

Najnovija inovacija u ekosustavu rješenja Wiser, upravlja svim, međusobno povezanim električnim uređajima u kući putem algoritama umjetne inteligencije i tako pretvara pametne kuće i stanove – u pametne i ekološki održive domove. Riječ je o važnom koraku prema ostvarenju ugljične neutralnosti i ekološki potpuno samodostatnih domova. Wiser Energy Center je rješenje koje korisnicima omogućuje odabir održivog načina upravljanja energijom.

„Kućna potrošnja električne energije udvostručit će se do 2050. godine. Istodobno, suočeni smo s izazovom smanjenja emisije ugljičnog dioksida u našim stanovima. To je dilema koju moramo riješiti. U svoje stanove ugrađujemo sve više IoT uređaja i povezujemo ih, što znači da ih moramo moći kontrolirati. Moramo moći upravljati svojim kućnim energetskim potrebama - o tome nema rasprave. Siguran, interoperabilan sustav upravljanja energijom ključan je za ostvarivanje veće kvalitete stanovanja i za pozitivan učinak na naš način života. Takav sustav, istodobno, mora biti troškovno učinkovit i ugljično neutralan. Danas svojim korisnicima pružamo mogućnost odabira održivih, obnovljivih energetskih rješenja i dajemo im mogućnost aktivne kontrole nad energetskim potrebama”, izjavio je Manish Pant, izvršni potpredsjednik Odjela za distribuciju i kućne aparate u tvrtki Schneider Electric.

Kombiniranjem snage rješenja Energy Center i softvera Wiser, korisnici ostvaruju potpunu kontrolu nad proizvodnjom, distribucijom i pohranom energije u svom domu. Rješenje je dizajnirano tako da se odmah može priključiti na mrežu i povezati sve aparate i uređaje - električno brojilo, punjač za električna vozila, rezervni generator, uređaj za pohranu energije , solarni inverter, pametne termostate – u inteligentni sustav za upravljanje, koji može adresirati sve energetske izazove jedne kuće i znatno povećati njenu energetsku učinkovitost. Tamo gdje je to moguće, sustav daje prednost energiji koja dolazi iz obnovljivih izvora, pazeći da kućanski aparati i uređaji koji troše više energije, poput električnih vozila, energiju dobivaju uglavnom iz solarnih ili drugih ugljično neutralnih izvora energije. Sustav se automatski prebacuje s tradicionalne na obnovljivu energiju.

„Inteligentni sustav sve to postiže uzimajući u obzir više faktora, kao što su cijena energije, vremenska prognoza, doba dana, obrasci ponašanja korisnika pri potrošnji energije, tako što štedi velike količine energije koja dolazi iz obnovljivih izvora i čuva ih za hitne slučajeve kada će zatrebati. To omogućuje održavanje najvažnijih sustava - kao što su sigurnosna zaštita stana i mreža koja povezuje sve kućne uređaje – aktivnima, u slučaju da energija iz tradicionalnog izvora -standardne električne mreže postane nedostupna. Veća oslonjenost na obnovljive izvore energije u slučaju veće potrošnje ne smanjuje samo ukupni ugljični otisak kuće, nego poboljšava i povrat na ulaganje u solarne fotonaponske sustave te znatno smanjuje račun za struju. Dodatne zaštitne funkcionalnosti - kao što je proaktivno obavještavanje stanara o rastu vjerojatnosti kvara na električnim instalacijama, počevši od preopterećenja mreže do kratkih spojeva - ugrađene su u sve spojene sigurnosne uređaje rješenja Wiser Energy Center. To znači da nema nagađanja kad je u pitanju sigurnost električnih uređaja i instalacija u stanu. Riječ o aktivnoj, a ne reaktivnoj zaštiti. Sve te funkcionalnosti u rješenju Wiser Energy Center, kombinirano, pružaju vlasniku kuće odabir održivog načina potrošnje energije: Sustav stalno mjeri i smanjuje ugljični otisak njegovog stana“, pojašnjavaju iz Schneider Electrica.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
19. svibanj 2024 22:01