OECD OBJAVIO

Rizici za svjetsko gospodarstvo su i dalje izraženi zbog podizanja kamatnih stopa

Inflacija bi u skupini 20 velikih gospodarstava kliznuti s prošlogodišnjih 8,1 posto na 5,9 posto u 2023.

Wall Street

 Spencer Platt/Getty Images Via Afp
Inflacija bi u skupini 20 velikih gospodarstava kliznuti s prošlogodišnjih 8,1 posto na 5,9 posto u 2023.

Izgledi za svjetsko gospodarstvo bolji su nego prije nekoliko mjeseci zahvaljujući popuštanju inflacije, ali rizici su i dalje izraženi zbog podizanja kamatnih stopa, objavio je u petak OECD, podigavši procjene rasta velikih gospodarstava.

Svjetsko gospodarstvo porast će ove godine za 2,6 posto, prognozira Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD), podigavši procjenu iz studenog za 0,4 postotna boda zbog pada cijena energije i hrane i ublaženih mjera suzbijanja covida u Kini.

U 2022. uvećano je za 3,2 posto.

U 2024. aktivnost bi trebala blago ubrzati, uz procijenjenu stopu rasta od 2,9 posto, višu za 0,2 postotna boda nego u studenome, budući da OECD očekuje blaži udar cijena na primanja kućanstava.

Gospodarski rast u SAD-u usporit će s ovogodišnjih 1,5 posto na 0,9 ...

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. prosinac 2025 04:57