PRVA NA TRŽIŠTU

Raiffeisen banka na domaće tržište prva donosi nove Mastercard proizvode

Prošle godine proslavila je 30 godina uspješnog poslovanja u Hrvatskoj, a ove godine uvodi veliku promjenu: sve RBA kartice postat će Mastercard kartice, dok će njezini klijenti prvi moći isprobati nove Mastercard proizvode na našem tržištu.

Igor Car, izvršni direktor upravljanja segmentima i proizvodima za mass segment u RBA i Nikola Pejnović, direktor poslovnih odnosa u Mastercardu u Hrvatskoj

 Neja Markicevic/Cropix

Više o ovim velikim vijestima rekli su nam Igor Car, izvršni direktor upravljanja segmentima i proizvodima za mass segment u RBA i Nikola Pejnović, direktor poslovnih odnosa u Mastercardu u Hrvatskoj.

Raiffeisen banka u Hrvatskoj ove će godine proći kroz jednu veliku promjenu. O kakvoj se promjeni radi?

Igor Car: Ove godine uvodimo značajnu promjenu u našem kartičnom poslovanju prelaskom na sofisticiraniji kartični procesni sustav te izgradnjom vlastite kartične platforme. Sve naše kartice postat će Mastercard kartice, što za klijente znači pojednostavljeni portfelj s poboljšanim funkcionalnostima. Ova promjena olakšava klijentima odabir kartice koja najbolje odgovara njihovim potrebama, uz pristup ekskluzivnim pogodnostima i inovativnim rješenjima plaćanja. Naš cilj je nastaviti pružati superiorno korisničko iskustvo i dodatno osnažiti povjerenje naših klijenata.

Osim potpunog prelaska na Mastercard, RBA prva na tržište dovodi nove Mastercard proizvode. Koji su to proizvodi?

Igor Car: U suradnji s Mastercardom, RBA prva na hrvatsko tržište donosi dva nova proizvoda – World i World Elite kreditne kartice. Riječ je o karticama koje podižu ljestvicu korisničkog iskustva domaćih klijenata, nudeći izvanredne pogodnosti, kako za svakodnevne potrebe, tako i za putovanja i posebne prilike.

Nikola Pejnović: World je kartica namijenjena klijentima koji žele više i idealna je za one koji cijene vrhunsku uslugu, dodatne pogodnosti i fleksibilnost. U RBA okruženju pozicionirana je kao Premium kartica, no pritom zadržava pristupačnost jer se ne radi o kartici koja isključuje, već uključuje sve koji žele ekstra vrijednost uz svoju svakodnevnu potrošnju.

World Elite je, s druge strane, najprestižnija kartica u Hrvatskoj. To je kartica za one koji žele najbolje – bilo da često putuju, žele uživati u jedinstvenim pogodnostima ili jednostavno žele imati „najjaču stvar“ u novčaniku, gdje god se nalazili. World i World Elite nisu samo kartice, već iskustvo. One odgovaraju na suvremene potrebe za personalizacijom, fleksibilnošću i globalnom dostupnošću usluga.

image

Igor Car, izvršni direktor upravljanja segmentima i proizvodima za mass segment u RBA i Nikola Pejnović, direktor poslovnih odnosa u Mastercardu u Hrvatskoj

Koje benefite ovi proizvodi donose korisnicima?

Nikola Pejnović: Krenimo od kupnje – sve kupljeno uz World i World Elite kartice osigurano je vezano uz dostavu, čuvanje i skladištenje za kupovinu iznad 50 €, a za robu više vrijednosti korisnicima se pruža i produljeno jamstvo. Osim sigurnosti, tu je i fleksibilnost: kupnja se može podijeliti na do 24 rate bez kamata, bilo da je obavljena online ili fizički, u zemlji i inozemstvu. Istovremeno, nagrađuje se lojalnost klijenata – skupljaju bodove koje kasnije mogu iskoristiti kod RBA partnera, od supermarketa i drogerija do putničkih agencija i specijaliziranih trgovina.

U segmentu putovanja, RBA World i World Elite postavljaju nove standarde. Ove kartice uključuju putno osiguranje i odlazak u loungeve u zračnim lukama diljem svijeta. World korisnici imaju neograničen pristup, dok World Elite korisnici imaju i dodatne ulaske za suputnike i obitelj.

RBA također prva u Hrvatskoj donosi Fast Track uslugu direktno kroz karticu, što znači brži prolazak kroz sigurnosne kontrole u zračnim lukama, čime putovanja postaju još komotnija. Posebno vrijedi istaknuti Mastercard Concierge Elite servis dostupan vlasnicima World Elite kartice – najviša razina 24/7 podrške globalnog tima lifestyle menadžera koji rješavaju sve, od rezervacija restorana, koncerata, nabave jedinstvenih poklona, do organizacije popravaka ili putovanja. Moto tima je „nikad ne reci ne“, pa zato klijentima s lakoćom otvaraju vrata tamo gdje drugi ne mogu.

Mastercard za World i World Elite korisnike razvija i posebne globalne i lokalne ponude – uključujući Mastercard Travel Rewards te ekskluzivne promocije koje dodatno nagrađuju lojalnost i omogućuju pristup doista posebnim iskustvima.

image

Nikola Pejnović, direktor poslovnih odnosa u Mastercardu u Hrvatskoj

Neja Markicevic/Cropix

Mislite li da će postupna migracija na Mastercard dodatno poboljšati korisničko iskustvo RBA klijenata? Na koji način?

Igor Car: Kreditne kartice nekad su bile samo sredstvo odgode plaćanja. Danas je kreditna kartica puno više od toga. Prelazak na brand Mastercard zasigurno će značajno unaprijediti korisničko iskustvo naših klijenata. Ponuda kreditnih kartica je pojednostavljena i omogućuje baš svakom klijentu da karticu, osim u poslovnici, ugovori online. Mastercard nudi široku prihvaćenost diljem svijeta, što omogućuje lakše i sigurnije transakcije na globalnoj razini. Osim toga, sve spomenute pogodnosti, kao što su pristup ekskluzivnim ponudama, popustima i inovativnim rješenjima plaćanja ono su što dodatno poboljšava iskustvo korisnika naših kreditnih kartica.

image

Igor Car, izvršni direktor upravljanja segmentima i proizvodima za mass segment u RBA

Neja Markicevic/Cropix

Uz sve o čemu smo razgovarali, ove ćete godine redizajnirali i sve debitne i kreditne RBA kartice. Po čemu će biti drugačije?

Igor Car: Osim što smo ove godine odlučili osvježiti naše kartice kroz unaprjeđenje kartičnog sustava i prelazak na Mastercard brand, redizajnirat ćemo sve debitne i kreditne kartice za potrošače i pravne osobe. Kartice će imati moderan i sofisticiran dizajn u skladu s Raiffeisen standardima, odražavajući našu predanost inovaciji. Naše kartice su i dosad bile izrađene od 100 % reciklirane plastike i opremljene naprednim tehnologijama, poput beskontaktnog plaćanja za brže transakcije. A kako bismo olakšali raspoznavanje kartica slijepim i slabovidnim osobama, sve kartice dobit će poseban oblik na lijevoj strani, što će im omogućiti neovisnije korištenje.

Nedavni rezultati Mastercard MasterIndexa govore da, unatoč rastu popularnosti mobilnog plaćanja, kartice i dalje dominiraju i da ih preferira 84 % ispitanika. Možete li nam objasniti kako su se u lokalnom kontekstu mijenjali trendovi korištenja kartica unazad zadnjih pet godina i što očekujete u idućih pet?

Nikola Pejnović: Već 2019. godine, prema tadašnjem MasterIndexu, gotovo svi građani korisnici bankarskih usluga koristili su kartice – tada ih je koristilo 94 %, a čak 94 % ispitanika plaćalo je karticama više puta mjesečno, dok je 25 % to činilo svakodnevno.

U 2024. čak 97 % ispitanika je navelo da ima barem jednu karticu, a 41 % ispitanika koristi karticu svaki dan. Unatoč razvoju moderne tehnologije i različitim načinima plaćanja, kartice i u 2024.,prema zadnjem MasterIndexu, ostaju dominantan način plaćanja: 84 % građana ih preferira, osobito visokoobrazovani građani, osobe s višim primanjima te stanovnici Dalmacije i Zagreba.

U kontekstu potrošačkih navika, bilježi se i snažan povratak putovanjima i traženju jedinstvenih iskustava, što je izuzetno važno za pozicioniranje kartica poput Mastercard World i World Elite.

U sljedećih pet godina možemo očekivati daljnji porast mobilnih plaćanja i digitalnih rješenja, ali kartice – osobito one koje nude dodatnu vrijednost – ostat će ključan alat u svakodnevnim i premium potrošačkim navikama.


Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Raiffeisen bankom

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
12. svibanj 2025 10:10