Hrvatska udruga poslodavaca snažno se ograđuje i apsolutno osuđuje sve prakse i neljudske postupke prema stranim radnicima te zahtijeva od državnih institucija da se takvi "poslodavci" najstrože kazne te uklone i eliminiraju s tržišta rada.
Poručila je to Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, s tradicionalnog Radnog ručka koji su mali i srednji poduzetnici organizirali s ministrom rada Marinom Piletićem.
- Strani radnici ne smiju biti eksploatirani nego primljeni kao ravnopravni članovi gospodarskog sustava. Ljude koji danas na najgori način iskorištavaju radnike treba ukloniti s tržišta, najstrože ih kazniti i tako pokazati da mi nismo društvo koje profitira na tuđoj muci već država šansi za sve - zaključila je Weber te poručila da one koji iskorištavaju tuđu muku ne smijemo zvati poslodavcima jer oni to nisu.
- Pozivam državne institucije da to riješe pod hitno - rekla je.
Resorni ministar Piletić, koji se okupljenima obratio odmah iza Weber, nije odavao dojam da je čuo što je glavna direktorica HUP-a poručila. Istaknuo je kako je u Hrvatskoj "124.000 stranaca, populacija veća od grada Osijeka, potražilo sreću", da nitko to nije mogao ni pomisliti prije nekoliko godina, kad se broj stranaca mjerio u nekoliko tisuća te da moramo početi promišljati Strategiju uvoza stranih radnika.
- MUP je preuzeo odgovornost da do kraja 2023. godine po prvi put donese Strategiju o imigracijskoj politici, ne samo o uvozu radne snage, već i od privlačenju stranih studenata te povratku hrvatske emigracije - nastavio je ministar, ne referirajući se na svakodnevne primjere iskorištavanja stranih radnika, robovlasničkog tretmana kojem su izloženi i mlakog ili nikakvog reagiranja države koju je Piletić predstavljao.
- Svjestan sam toga, kako nisam, doista s kolegama želim poduzeti sve što je moguće da se ovo više nikad ne ponovi, da pokrijemo sva područja, od smještaja stranih radnika nadalje, da postavimo temelje za budućnost - rekao nam je naknadno ministar od kojeg smo tražili očitovanje što će ovog trenutak poduzeti.
- Na svakodnevnoj bazi primamo prijave i kontaktiramo Državni inspektorat te tražimo intervencije. Radi se na izmjenama Zakona o strancima koji bi trebao biti izglasan najkasnije do 10. mjeseca - rekao nam je ministar.
Hoće li se mijenjati Zakon o radu te kako će se regulirati agregatori, odnosno posrednici između stranih radnika i platforma poput Wolt-a ili Glovo-a, a koji su se u dobrom dijelu slučajeva iskristalizirali kao glavni izrabljivači radnika, ostalo je nedogovoreno. Predstavnici stranih radnika, podsjetimo, traže da se agregatori ukinu, a da ih dotad država strogo kontrolira te da objavljuje crnu listu takvih posrednika.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....