U Tvornici željezničkih vozila Gredelj na Žitnjaku u Zagrebu u ponedjeljak je potpisan Memorandum o razumijevanju između te tvrtke i austrijske tvrtke Innofreight na temelju kojeg je Gredelj osigurao posao za narednih deset godina. Tom su prilikom tvornicu, koja se uspješno digla iz pepela, posjetili predsjednik Vlade Andrej Plenković te ministri mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković i gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić.
Nakon obilaska pogona Plenković je izrazio zadovoljstvo što je, nakon deset godina stečajnog procesa, slovačka Tatravagonka preuzela Gredelj u kojem radi 400 ljudi, a planiraju ih zaposliti još 600.
"Sklopljen je posao od dvije milijarde eura za deset godina proizvodnje vagona koji prevoze kontejnere što je veliki doprinos hrvatskom izvozu. Zahvaljujem vodstvu Tatravagonke koje je od prosinca do danas sklopilo takav posao koji Gredelju jamči dugoročnu održivost, a hrvatskom gospodarstvu - izvoz", rekao je Plenković. U pogonu je od voditelja proizvodnje vagona Izmira Dautija, koji 20 godina radi u toj tvrtki, premijer saznao da dnevno proizvedu dva i pol vagona te da je u Hrvatskoj sve manje kvalitetne radne snage za taj posao. Srećom, u Gredelju je ostalo dosta starih radnika koji su glavni oslonac, a neki koji su otišli iz tvrtke sada se vraćaju jer su plaće sve bolje.
Izašli iz stečaja
"Ako ste vi zadovoljni, onda možemo biti i mi", rekao je Plenković Dautiju.
U prosincu prošle godine Gredelj je izašao iz stečaja nakon što je dobio novog vlasnika, slovačku Tetravagonku koja je europski lider u proizvodnji vagona. Uz svoje pogone u Slovačkoj ima i tvrtke kćeri u Njemačkoj, Poljskoj, Srbiji, Češkoj i Indiji. Ukupno zapošljava oko 12.000 radnika.
Predsjednik uprave Gredelja postao je slovački poduzetnik Ivan Petriček, inače jedan od suvlasnika i član Nadzornog odbora Tatravagonke. On nam otkriva kako će austrijskom naručitelju ove godine Gredelj isporučiti 756 vagona, a proizvodit će ih i za slovačku tvrtku Budamar koja je suvlasnik Tetravagonke i koja je najveći željeznički prijevoznik u istočnoj Europi.
"Radimo punom parom, a uskoro slijedi i investicija vrijedna 70 milijuna eura u modernizaciju proizvodnje kako bismo godišnje mogli proizvesti tisuću vagona i 6000 kontejnera. Gredelj je prošle godine imao prihod od 12 milijuna eura, a ove godine će biti najmanje 102 milijuna eura jer je tolika vrijednost posla koji je već ugovoren. Sigurno će ga biti i više.
Radnici iz Srbije
Do kraja ove godine htjeli bismo zaposliti oko sto radnika, ali ih je problem pronaći. Dolaze nam radnici iz Srbije, a imamo i šest Vijetnamaca. Volio bih da i ljudi iz Ukrajine dođu kod nas raditi. Problem nam predstavljaju i sve više cijene materijala i energenata koji bi zbog rata Ukrajini mogli postati još skuplji. No iste probleme imamo i u Slovačkoj gdje godišnje proizvedemo 5500 vagona.
Svugdje nedostaje dobrih majstora pa nam je dobrodošao svatko tko želi raditi", kaže Petriček i otkriva kako je ukupni godišnji promet Tetravagonke 550 milijuna eura. Zaključuje kako je preuzimanje Gredelja za slovačku tvrtku bila dobra poslovna odluka.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....