
Prvi put otkako je preuzeo zagrebačko tržište, najveće u zemlji u javnoj usluzi opskrbe plinom, čakovečki Međimurje-plin izašao je s poslovnim rezultatima u kojima "strši" lanjski pad dobiti tvrtke od 50 posto u odnosu na 2023.
Uzrok pada dobiti Međimurje-plina s tri milijuna u 2023. na 1,5 milijuna eura u prošloj godini, prema interpretacijama koje su se pojavile u međimurskim medijima, mogao bi biti u rapidnom porastu nenaplaćenih potraživanja čakovečke tvrtke koja su dosegla čak 21 milijun eura zbog, kako navode spomenuti izvori, navika Zagrepčana da račune za plin ne podmiruju u roku. No, direktor Međimurja-plina Nenad Hranilović kaže da su podaci o nenaplaćenim potraživanjima u Zagrebu u medijima krivo preneseni sa Skupštine tvrtke održane krajem prošlog tjedna.
Gradska plinara Zagreb-Opskrba kršila je zakon u bitki s Međimurje-plinom
- Na dan 31. prosinca 2024. dospjelo i nedospjelo potraživanje od 118.038 kupaca plina u javnoj usluzi na Distribucijskom području Zagreb iznosi devet milijuna eura, a od toga je dospjelo 1,1 milijun eura ili 12,75 posto - otkrio nam je Hranilović. Prema poslovnom izvješću tvrtke koje je usvojeno na Skupštini, ukupna potraživanja Međimurje-plina na kraju prošle godine iznosila su 24,6 milijuna eura, od čega su potraživanja od kupaca 21,1 milijun eura.
- Naplatu dospjelih potraživanja rade naše stručne službe i odvjetnici koje smo angažirali - ističe Hranilović.
U osvrtu na ostvarenu dobit Međimurje-plina u 2024. Hranilović polazi od omjera ostvarenih prihoda i dobiti kod tvrtke na čijem je čelu i dijela njezinih konkurenata. Podsjeća da je Gradska plinara Zagreb-Opskrba (GPZO) na prihod od 287 milijuna eura lani ostvarila dobit od 332 tisuće eura, a HEP-Plin Osijek lani je poslovao s dobiti od 250 tisuća eura nakon prihoda od 149 milijuna eura.
- Naši prihodi u 2024. iznosili su 72 milijuna eura, pa je dobit od milijun i 492 tisuće eura značajna. Još nikada, niti za vrijeme velike svjetske energetske krize, Međimurje-plinu nisu osigurana sredstva iz proračuna države kao što su ona osigurana GPZO-u za 2023. u iznosu od 81,7 milijuna eura i očekivanih, također iz državnog proračuna, 21 milijun eura za 2024. Kriza i odluke regulatora Hrvatske energetske regulatorne agencije odnose se na sve energetske subjekte, kako za GPZO, tako i za Međimurje-plin - komentira Hranilović. Iako iznos ostvarene dobit nikada nije zanemariv za poduzeća, taj podatak u slučaju tvrtki čiji su vlasnici gradovi i općine, poput Međimurje-plina, dobiva na dodatnoj važnosti jer se dobit prosljeđuje u lokalne proračune.
Tomašević održao trijumfalni govor, iz Međimurje-plina odmah uzvratili
Efekt tržišne ekspanzije Međimurje-plina vidljiv je, prije svega, u povećanju broja kupaca s blizu tridesetak tisuća u 2023. na više od 150 tisuća u prošloj godini, kao i međugodišnjeg rasta prihoda za 22 posto. Ipak, poslovanje svih tvrtki u plinskom biznisu najviše ovisi o burzovnim cijenama plina, a tu je u 2024. došlo do stabilizacije cijena i njihova blagog pada u odnosu na 2023.
Kada su u pitanju nenaplaćena potraživanja od kupaca plina u Zagrebu, to je godinama bio dosta izražen problem i za GPZO dok je bio koncesionar u javnoj usluzi. Početkom 2023., primjerice, GPZO je bilježio oko 46 milijuna eura nenaplaćenih potraživanja, a s vremenom se taj iznos prepolovio.
Komentari
0