SE KORLAT

Najveća solarna elektrana u Hrvatskoj opskrbljivat će strujom 50 tisuća kućanstava

U opremanje SE Korlat, ističu u HEP-u, bit će ugrađeno kablova ukupne dužine od Korlata do Londona

Premijer Andrej Plenković je danas sudjelovao u obilasku radova na izgradnji Solarne elektrane Korlat koja će kad bude završena biti najveća solarna elektrana u Hrvatskoj. Na fotografiji: premijer Plenković i predsjednik uprave HEP-a Vice Oršulić

 Luka Gerlanc/Cropix

U ovo vrijeme sljedeće godine bit će dovršena najveća solarna elektrana u nas, HEP-ova SE Korlat, instalirane snage 99 megavata i priključne snage 75 megavata, najavio je predsjednik Uprave HEP-a Vice Oršulić prilikom obilaska radova na sunčanoj elektrani koja će zajedno s postojećom vjetroelektranom na istoj lokaciji činiti i najveći takav energetski kompleks u zemlji.

- Očekivana godišnja proizvodnja SE Korlat od 165 milijuna kilovatsati električne energije bit će dovoljna za opskrbu oko 50 tisuća kućanstava dok će ukupna proizvodnja budućeg hibridnog energetskog parka Korlat moći zadovoljiti potrebe za električnom energijom čak 100 tisuća kućanstava - istaknuo je Oršulić te potom poveo delegaciju Vlade predvođenu premijerom Andrejem Plenkovićem, predstavnike kineskog veleposlanstva predvođenog veleposlanikom Qi Qianjinom, menadžment tvrtke Norinco koja izvodi radove na elektrani, politički vrh Županije i Grada Benkovca te predstavnike kreditora projekta Europske investicijske banke (EIB) i Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u obilazak radova. Kako je predočeno uzvanicima, trenutačno se na lokaciji buduće elektrane postavljaju nosači konstrukcije za ugradnju 160 tisuća fotonaponskih modula (panela).

image

Kineski veleposlanik Qi Qianjin

Luka Gerlanc/Cropix

Spomenuti moduli će biti montirani na konstrukciju s jednoosnim sustavom praćenja Sunca, što će pridonijeti povećanju efikasnosti elektrane. Projekt obuhvaća izgradnju sunčane elektrane na površini od oko 150 hektara, infrastrukture za priključak na 110-kilovoltnu prijenosnu mrežu te pomoćnog objekta za skladištenje i upravljanje energetskim parkom.

Postupak izbora izvođača izgradnje te dvogodišnjeg održavanja proveden je prema pravilima EBRD-a i EIB-a koji kreditiraju izgradnju elektrane u ukupnom iznosu od 62 milijuna eura dok ukupna investicija iznosi 70 milijuna eura. Krediti su, odlukom Vlade RH, u iznosu do 80 posto osigurani državnim jamstvom.

image

Premijer Plenković i predsjednik uprave HEP-a Vice Oršulić.

Luka Gerlanc/Cropix
image

Ante Šusnjar, Andrej Plenković, predsjednik uprave HEP-a Vice Oršulić

Luka Gerlanc/Cropix
image

Premijer Plenković i predsjednik uprave HEP-a Vice Oršulić

Luka Gerlanc/Cropix

- Planovi za daljnji razvoj lokacije uključuju postavljanje baterijskog spremnika snage do 30 megavata i kapaciteta 90 megavatsati te dodatne sunčane elektrane od 40 megavata - najavio je predsjednik Uprave HEP-a. Govoreći o ukupnim investicijama HEP-a u obnovljivce, Oršulić je naglasio da HEP u izgradnji i planovima ima projekte ukupne snage veće od 1500 megavata i ukupne procijenjene investicijske vrijednosti od gotovo 1,7 milijardi eura. Riječ je, dodao je, o projektima hidroelektrana, reverzibilnih hidroelektrana, vjetroelektrana, sunčanih elektrana i baterijskih spremnika, koje HEP provodi i priprema s ciljem jačanja energetske neovisnosti i ugljične neutralnosti države u skladu s ciljevima Europske unije.

- Sunčana i vjetroelektrana Korlat dokaz su zelene tranzicije koja je uz demografsku revitalizaciju, digitalizaciju i obrazovanje jedan od četiri ključna prioriteta u nacionalnoj razvojnoj strategiji - ustvrdio je premijer Plenković odavši priznanje HEP-u i njegovim partnerima na ovom projektu Norincu, EIB-u i EBRD-u na ovoj investiciji. Vodeći, dodao je, računa i o nedavnom neobičnom primjeru prekida opskrbom strujom u Španjolskoj, izuzetno je važno, zaključio je Plenković, razvijati energetsku sigurnost i neovisnost države projektima poput Korlata.

image

Obilazak radova

Luka Gerlanc/Cropix
image
Luka Gerlanc/Cropix
image

Obilazak radova

Luka Gerlanc/Cropix

Govoreći o ulaganjima HEP-a u Dalmaciji, Oršulić je između ostalog naveo da HEP u ovom trenutku na mreži ima deset neintegriranih sunčanih elektrana, a sedam u izgradnji. Dodatnih je osam projekata u visokom stupnju razvoja, među kojima i sunčana elektrana Sukošan snage 45 megavata, istaknuo je prvi čovjek HEP-a.

image

Obilazak radova

Luka Gerlanc/Cropix

- U Zadarskoj županiji razmatramo mogućnost izgradnje obnovljivih izvora energije ukupne snage veće od 500 megavata i procijenjene vrijednosti ulaganja oko 420 milijuna eura. Izgradnja obnovljivih izvora i jačanje mreže u fokusu su naših investicijskih planova, koji samo u ovoj godini iznose rekordnih više od 830 milijuna eura - naznačio je Oršulić.

Površina SE Korlat veća je od 200 nogometnih igrališta. Ukupna površina instaliranih panela iznosit će 440 tisuća četvornih metara što znači da bi se njima mogao pokriti cijeli zadarski Poluotok sa starom gradskom jezgrom. Za 157.066 fotonaponskih modula buduće elektrane bit će postavljeno 32.000 bušotina, tzv. mikropilota.

- Fotonaponski moduli će se spojiti na ukupno 280 izmjenjivača, za što je potrebno položiti oko 1400 km istosmjernog (DC) kabela, što odgovara zračnoj udaljenosti od Korlata do Londona - ističu u HEP-u.

image

Obilazak radova

Luka Gerlanc/Cropix

Svoj obol investiciji u najveću buduću sunčanu elektranu u nas dala je Zadarska županija osiguravši, prema riječima župana Božidara Longina, projektno-prostornu dokumentaciju. Uz Norinco, još je jedna kineska kompanija uključena u gradnju SE Korlat, a riječ je o Shandong Electric Power Engineering Consulting Institutu (SDEPCI).kin

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
15. svibanj 2025 18:09