
Dvostruko više tvrtki prijavilo se na nedavno zaključen prvi ovogodišnji veliki natječaj za bespovratne europske potpore nego što ih, s obzirom na ukupno raspoloživ iznos i uvjete, može dobiti novac za sufinanciranje projekata.
Slijedi evaluacija
Kako je objavilo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, na poziv na dostavu projektnih prijedloga pod nazivom "Jačanje konkurentnosti poduzeća ulaganjima u digitalnu i zelenu tranziciju" stigle su ukupno 842 prijave, a očekuje se financiranje 400 do 450 poduzetničkih projekata.
Najviši iznos koji će se moći dodijeliti pojedinom poduzetniku na ovom je pozivu 7,5 milijuna kuna, a najniži pola milijuna kuna.
Radi se o malim i srednjim tvrtkama isključivo iz prerađivačke industrije koje, kako stoji među financijskim kriterijima, u referentnoj godini (navedene su 2019. ili 2020.) nisu imale gubitak, odnosno negativnu EBITDA. Ukupna alokacija poziva je 1,14 milijardi kuna namijenjenih za potpore za ulaganja u zelene ili digitalne tehnologije, a poduzetnici su zatražili znatno više, ukupno čak 2,6 milijardi kuna bespovratnih potpora.
- Od prijavitelja se očekuje da kroz ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu te unapređenje i inoviranje procesa i organizacije poslovanja malih i srednjih poduzeća postignu energetski učinkovitiju i ekološki prihvatljiviju proizvodnju, koja doprinosi zelenom, digitalnom i otpornom oporavku gospodarstva, i time povećaju proizvodnju, izvoz i očuvaju postojeća ili stvore nova radna mjesta - kažu u Ministarstvu.
Sada slijedi evaluacija pristiglih prijava i uspostave rang-liste u skladu s kriterijima odabira. Taj bi postupak trebao biti završen za pet mjeseci, a ugovori o dodjeli bespovratnih potpora potpisivat će se tijekom prosinca 2021. i siječnja 2022. godine.
Minimalan broj bodova u evaluaciji prema postavljenim kriterijima je 30 od ukupno 50 bodova, a boduje se vrijednost za novac koju projekt nudi (25 bodova), financijska održivost projekta (6), provedbeni kapaciteti (6), dizajn i zrelost projekta (5), promicanje jednakih mogućnosti i socijalne uključenosti (2), promicanje održivog razvoja (1) i doprinos uravnoteženom regionalnom razvoju (5).
Brža prilagodba
Natječaj je dio europske pomoći namijenjen za oporavak od koronakrize "REACT-EU", a ne podrazumijeva samo saniranje štetnih posljedica nastalih na tržištu nego i "stvaranje uvjeta za bržu i bolju prilagodbu gospodarstva suvremenim i budućim ekološkim i okolišnim zahtjevima te utjecanje na povećanu učinkovitost proizvodnje".