
Ušteda u troškovima električne energije u slučaju ugradnje sunčane kućne elektrane prosječne snage od osam kilovata na 20 godina rada elektrane je između 17 tisuća i 20 tisuća eura, kaže nam voditeljica poslovnog razvoja Zelene energetske zadruge (ZEZ) Veselina Harabajs u osvrtu na objavljeni javni poziv Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za subvencioniranje kućnih solara.
Naša sugovornica skrenula nam je pozornost na nova pravila o priključenju elektrana na mrežu koja stupaju na snagu s 1. siječnjem iduće godine s utjecajem na isplativost investicije.
- Trenutno vlasnik kućne solarne elektrane ne plaća mrežarinu za električnu energiju koju predaje u mrežu, a od 1.1.2026. to se mijenja i HEP će mu obračunavati taj trošak. Procjenjujemo da će se razdoblje prije povrata investicije u sunčane elektrane prosječne snage zbog plaćanja mrežarine produljiti s, primjerice, sedam na deset godina - napominje voditeljica poslovnog razvoja ZEZ-a. Kada su u pitanju uvjeti tekućeg javnog poziva FZOEU za sufinanciranje kućnih solara, u ZEZ-u ne podržavaju odredbu prema kojoj za poticaje mogu konkurirati samo vlasnici već izgrađenih elektrana.
PROČITAJTE VIŠE Država prima zahtjeve za poticaje na ugradnju kućnih solara, budžet 10 milijuna eura: Rok za pripremu je blizu...
- Fond bi trebao poticati ulaganja u solarne elektrane, što znači da i one koji tek planiraju investiciju treba motivirati subvencijama. Ići ćemo prema FZOEU s inicijativom da se odvoji i budžet za ulagače u elektrane koji tek planiraju investiciju. Uz to, prema ZEZ-u dolaze informacije s terena da do 6.6. neće biti dovoljno vremena da se brojni građani pripreme za podnošenje zahtjeva. Smatramo da je rok za prijave prekratak. Stoga je ZEZ već ponudio građanima koji ne zadovoljavaju uvjete javnog poziva ili ne mogu stići podnijeti zahtjev, da nam se jave kako bi se uključili u naš model grupne nabave koji smanjuje trošak nabave opreme za solarne elektrane za 20 posto - ističe Veselina Harabajs.
Lokalni poticaji
Budući da, osim FZOEU-a, poticaje za ugradnju solarnih elektrana daju i gradske uprave, ZEZ nudi građanima da grupnu nabavu kombiniraju s državnim ili poticajima lokalnih vlasti. Javni pozivi za sufinanciranje ugradnje ‘kućnih‘ solara na lokalu trenutno su otvoreni, među ostalim, u Istarskoj i Ličko-senjskoj županiji, Rijeci, Umagu, Crikvenici i u općinama Belica i Štrigova u Međimurskoj županiji.
Kada je u pitanju trošak ulaganja u kućne sunčane elektrane, obično se polazi od 1000 eura ulaganja po kilovatu snage elektrane. Budući je prosječna snaga ‘kućnog solara‘ u nas osam kilovata, početna cijena ugradnje elektrane je oko 8000 eura. Početkom ožujka ove godine na mrežu HEP-a je bilo priključeno oko 27 tisuća sunčanih elektrana. Od potonjeg broja oko 21 tisuća instalirano je u kućanstvima.
Iako spomenute brojke nisu zanemarive, dionici na tržištu solara suglasni su oko toga da domaći potencijali proizvodnje električne energije iz sunca ni izdaleka nisu iskorišteni jer je broj sunčanih sati na našoj obali, koji godišnje varira između 2200 i 2600, odnosno između 220 i 250 sunčanih dana, iznad prosjeka brojnih članica Europske unije koji su daleko odmakle od nas po pitanju instaliranja sunčanih elektrana.
Komentari (0)
Komentiraj