
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (FZOEU) objavio je javni poziv za sufinanciranje ugradnje sunčanih elektrana na obiteljske kuće, prema kojem će se prijave građana zaprimati od 6. lipnja ove godine do trenutka iskorištenosti raspoloživog budžeta od 10 milijuna eura ili do kraja godine.
- Sredstva su dostupna za elektrane koje su ugrađene i puštene u pogon od 1. siječnja 2025., a kreću se najviše do 50 posto opravdanih troškova projekta, odnosno u iznosu od 600 eura po kilovatu nazivne snage ugrađene fotonaponske elektrane. Javni poziv je namijenjen sufinanciranju ugradnje fotonaponskih elektrana za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju na krovovima postojećih obiteljskih kuća ili na postojećim pomoćnim građevinama koje se nalaze uz obiteljsku kuću, pri čemu stupanj korisnog djelovanja ugrađenih fotonaponskih modula mora biti najmanje 18 posto - priopćeno je iz FZOEU.
PROČITAJTE VIŠE U Hrvatskoj nije postavljen još niti jedan solar na poljoprivrednim površinama
Kada se ovogodišnji budžet Fonda za kućne solare usporedi s njegovim istovjetnim izdvajanjima prošlih godina, građanima je ponuđen malo manji iznos. U 2023., primjerice, za spomenute poticaje na raspolaganju je bilo 12,4 milijuna, a u 2022. oko 20 milijuna eura. U javnom pozivu za ovu godinu Fond je izašao s procjenom da bi poticaje moglo dobiti oko 2500 kućanstava, a u 2022. godini dobilo ih je 3250 građana. Kada se raspoloživi iznos poticanja ugradnje kućnih solara za ovu godinu stavi u odnos s ograničenjima sufinanciranja i iznosom subvencije po kilovatu, dobije se iznos od 4000 eura kao maksimalna subvencija za jednu kućnu elektranu.
Fond, osim ugradnje fotonaponskih modula, sufinancira, među ostalim, i postavljanje nosača za module, građevinske radove na krovovima kuća, ugradnju gromobranske i opreme za mjerenje potrošnje. Vlasnik elektrane mora imati sve potrebne dozvole za gradnju i dokaze o vlasništvu, kao i dokumentaciju o odrađenim radovima na gradnji elektrane i kupljenoj opremi te potvrdu za trajni pogon elektrane koju izdaje HEP-ODS. Prijave za poticaje moguće je podnijeti isključivo elektroničkim putem u sustavu eFZOEU.
PROČITAJTE VIŠE Njemačka poludjela za solarima na balkonima: ‘Uzmete četiri panela za 799 eura, odnesete kući i postavite u roku od pola sata‘
Iako je u posljednje dvije godine došlo do značajnog poskupljenja opreme za sunčane elektrane, ulaganja u njih i dalje se isplate, među ostalim, jer je došlo i do povećanja cijene struje s izgledima daljnjeg poskupljenja. Vlada je, podsjetimo, u sedmom paketu pomoći građanima za plaćanje troškova energije jesenas ograničila rast cijene električne energije za 6 posto, pošavši od izračuna da je tržišna cijena struje 17 posto veća od cijene koju HEP i drugi opskrbljivači mogu obračunavati građanima. U ožujku ove godine Vlada je produljila ograničenje cijena struje do jeseni.
Iako se tržišna cijena električne energije stabilizirala nakon velikih poremećaja tijekom 2022. zbog ruske invazije na Ukrajinu, nije se vratila na razine prije poremećaja, što osnažuje procjene da će struja u budućnosti biti još skuplja iz niza razloga, a ponajprije zbog povećane potrošnje, troškova europske zelene tranzicije i ulaganja u prijenos i distribuciju. U razmatranju isplativosti investiranja u solare treba poći od godišnje potrošnje električne energije u kućanstvu, mogućeg povećanja potrošnje zbog, primjerice, kupnje električnog vozila i od prosječnog životnog vijeka kućne sunčane elektrane od 25 godina. Svakako se ne radi o ulaganju koje će se isplatiti u roku od godinu ili dvije.
Komentari (0)
Komentiraj