SKRIVENI TROŠKOVI

Cijene rastu, a krivac nisu samo inflacija i PDV: Evo tko sve utječe na visinu cijena na policama

Sve veći val organiziranih krađa u trgovinama mijenja maloprodajnu sliku i utječe na novčanike građana

Krađa u dućanu/Ilustrirana fotografija

 Andriy Popov/Panthermedia
Sve veći val organiziranih krađa u trgovinama mijenja maloprodajnu sliku i utječe na novčanike građana

Organizirani kriminal sve više pogađa sektor maloprodaje, posebno manje supermarkete i prehrambene lance u Europskoj uniji. U 2024. njemačke su trgovine zbog nestale robe tako zabilježile rekordne gubitke od 4,95 milijardi eura, pri čemu se 4,2 milijarde eura izravno povezuju s krađama, prema izvješću EHI Retail Instituta. Najveći udio otpada na krađe kupaca, uključujući organizirane skupine, koji su trgovce oštetili za gotovo tri milijarde eura, dok su zaposlenici uzrokovali dodatnih 890 milijuna eura štete. Unatoč padu prijavljenih krađa za pet posto, EHI upozorava da čak 98 posto krađa ostaje neotkriveno, što prave razmjere gubitaka čini vidljivima tek pri inventuri.

Na temelju vrijednosti ukradene robe, država je izgubila oko 570 milijuna eura samo u neplaćenom porezu na dodanu vrijednost (PDV). Njemački trgovci tvrde kako godišnje zato 3,1 milijardu eura godišnje ulažu u mjere sigurnosti (videonadzor, zaštitare, sigurnosne sustave, edukaciju zaposlenika i detekciju krađa). Kada se sve zbroji, ukupan sigurnosni trošak doseže čak 7,3 milijarde eura.

Taj iznos se na kraju ne plaća samo iz džepa trgovaca, već se "prelijeva" na potrošače, pa kako bi pokrili gubitke i dodatne troškove, trgovci povećavaju cijene proizvoda. Prema procjenama, sigurnosni trošak tako čini oko 1,5 posto svake prosječne kupnje.

Ranije ove godine Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je podatak kako je u Hrvatskoj prošle godine zabilježeno 2397 kaznenih djela krađe iz trgovina, što je značajan porast u odnosu na 1867 slučajeva u 2023. Riječ je isključivo o većim krađama koje ulaze u kaznenu evidenciju, dok se sitne krađe, one ispod 132,72 eura, često ne prijavljuju.

Ranije procjene ukazivale su na godišnje gubitke od oko 130 milijuna eura u hrvatskom maloprodajnom sektoru. No, s obzirom na nagli porast broja krađa u 2024., stvarni iznos tih gubitaka danas je zasigurno znatno veći.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
08. srpanj 2025 15:59