TVORNICA JADRAN

Mali dioničari protiv vlastite Uprave i suradnje s povezanim tvrtkama: ‘Poslovni odnos suspendirajte do daljnjeg!‘

Tvrtke u stopostotnom vlasništvu Trisvisije d.o.o., registrirane su na adresi Vinka Barišića, šefa Uprave

Vinko Barišić

 Damjan Tadić/Cropix
Tvrtke u stopostotnom vlasništvu Trisvisije d.o.o., registrirane su na adresi Vinka Barišića, šefa Uprave

Mali dioničari zagrebačkog Jadrana tvornice čarapa zatražili su od Uprave da se na predstojećoj skupštini dioničara, zakazanoj za 29. kolovoza, raspravi poslovni odnos između tvrtke i dviju s njom povezanih društava.

Riječ je, prema obavijesti Zagrebačke burze, o tvrtkama Jadran čarape proizvodnja i Jadran čarape trgovina, osnovanim na istoj adresi kao i Jadran tvornica čarapa, mimo znanja malih dioničara.

"Dok je Jadran tvornica čarapa od 2019. do 2022. ostvario više od milijun i 500 tisuća eura gubitaka, i to uzevši u obzir višemilijunske pozitivne efekte predstečajne nagodbe u 2018., otpis državnih dugova i duga prema gradu Zagrebu, kao i višemilijunske covid potpore sufinancirane iz europskog proračuna, Jadran čarape proizvodnja i Jadran čarape trgovina ostvarili su u istom razdoblju tri milijuna kuna dobiti", navodi se u spomenutom zahtjevu dioničara Darka Prpića, Pavla Stanešića, Jurice Totha i Mladena Vulovića.

Oni skreću pozornost na podatak da su Jadran čarape proizvodnja i Jadran čarape trgovina u stopostotnom vlasništvu Trisvisije d.o.o., koja je, ističu, registrirana na adresi Vinka Barišića, predsjednika Uprave Jadran tvornice čarapa.

Uprava Jadrana tvornice čarapa priopćila je da je zaprimila zahtjev Prpića, Stanešića, Totha i Vulovića te će o njemu odlučiti, navodi se u obavijesti, na zakonom propisan način. Zakon o trgovačkim društvima, podsjetimo, predviđa da se zahtjev dioničara mora uvrstiti u dnevni red skupštine ako dioničari koji stoje iza zahtjeva zajedno ili pojedinačno kontroliraju dvadeseti dio temeljenog kapitala tvrtke. Među deset najvećih dioničara Jadrana tvornice čarapa su i Prpić sa 6,58 posto dionica i Stanešić koji ima 1,38 posto dionica tvrtke.

Mali dioničari tvrde da Jadran tvornica čarapa trpi štetu iz poslovnog odnosa sa spomenutim povezanim tvrtkama, čime su, ističu, povrijeđena i njihova prava kao dioničara. Osim podataka o dobiti, navode i podatke o godišnjim prihodima tvrtke čiji su dioničari i tvrtki u vlasništvu Trisvisije.

"U 2017. Jadran d.d. je ostvario 35,9 milijuna kuna prihoda, a Jadran čarape proizvodnja 4,4 milijuna kuna, ne računajući međusobne transakcije. Do 2022. taj omjer je bio obrnut - tvrtka Jadran čarape proizvodnja je ostvarila 33 milijuna kuna prihoda, a Jadran d.d. 6,8 milijuna kuna prihoda", navode mali dioničari i dodaju kako iznesene brojke svjedoče o prijenosu profitnih dijelova poslovanja iz Jadrana tvornice čarapa.

Predlažući da se na skupštini naloži Upravi devet odluka kojima bi se zaštitio interes tvrtke u odnosu s povezanim tvrtkama, mali dioničari traže da se poslovni odnos s povezanim društvima suspendira do daljnjega. Traže i da se raspravi politika isplate dividendi u tvrtki.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
01. srpanj 2025 16:41