PRITISAK AMERIKE

Uspavana alpska enklava na stupu srama: Masovne ostavke, banke na izdisaju, zamrznute milijarde!

Američki pritisak izazvao je kaos u zakladama, bankama i financijskom sektoru ove male, ali bogate države

Vaduz u Lihtenštajnu

 Olha Solodenko/alamy/profimedia/Olha Solodenko/alamy/profimedia

Pod pritiskom Sjedinjenih Američkih Država, Lihtenštajn se suočava s ozbiljnom krizom u svom financijskom sektoru. Reuters je objavio informacije koje su izazvale zabrinutost, a istinitost tih tvrdnji ovom uglednom mediju potvrdilo je više izvora koji su blisko povezani s cijelom pričom. Stotine bogatstava koja se nalaze u zakladama povezanim s ruskim oligarsima ostala su bez upravitelja. Izgledan scenarij je da će se značajan dio ruskih bogatstava sada zamrznuti, što izaziva zabrinutost u Lihtenštajnu, a i šire.

U zemlji, jednoj od najmanjih i najbogatijih zemalja svijeta, postoji tisuće povjerljivih zaklada na koje se obračunavaju niski porezi. Stotine tih zaklada povezane su s Rusima, potvrdile su za Reuters dvije osobe s izravnim saznanjima o situaciji. Nakon tih saznanja, Lihtenštajn se našao u središtu zapadnih nastojanja da sankcioniraju Moskvu.

PROČITAJTE VIŠE Svjetski giganti stidljivo najavljuju povratak u Rusiju, cure i prva imena

Nakon ruske invazije na Ukrajinu, američko Ministarstvo financija sankcioniralo je nekoliko pojedinaca i zaklada u Lihtenštajnu za koje je utvrđeno da su povezani s ruskim oligarsima, uključujući Vladimira Potanina i dugogodišnjeg saveznika ruskog predsjednika Vladimira Putina, Gennadija Timčenka. Zbog straha od sankcija, mnogi upravitelji trustova podnijeli su ostavke, ostavljajući stotine trustova bez nadzora. Reuters iznosi brojku od 475 trustova bez nadzora. Sada pokušavaju imenovati nove upravitelje za 350 trustova, dok se 40 trustova likvidira, a za preostalih 85 nije uspjelo imenovanje likvidatora.

image

Vladimir Putin

Kommersant Photo Agency/ddp Usa/profimedia/Kommersant Photo Agency/ddp Usa/profimedia

No, Reuters nije uspio dobiti komentar od američkog Ministarstva financija. Također, Potaninova holding kompanija Interros nije odgovorila na upit za komentar, dok Timčenko nije bio dostupan.

Utjecaj na financijski sektor

Ove sankcije potaknule su druge direktore koji se boje takve kazne da napuste stotine zaklada povezanih s Rusijom, razotkrivajući daleko širi problem s ruskim novcem u maloj zemlji s oko 40.000 stanovnika.

Ova situacija predstavlja ozbiljan izazov za lihtenštajnski financijski sektor, koji se oslanja na zaklade kao ključni element svoje ekonomije vrijedne oko 930 milijardi američkih dolara. Banke u zemlji također su pogođene, s obzirom na to da bi američke sankcije mogle ograničiti njihov pristup američkom dolaru, što bi moglo izazvati širu financijsku krizu.

image

Grupa za privatno bankarstvo i upravljanje imovinom Liechtenstein Global Trust (LGT), izložena na krovu LGT privatne banke u vlasništvu kneževske kuće Lihtenštajn, u Ženevi

Fabrice Coffrini/afp/profimedia/Fabrice Coffrini/afp/profimedia

Više nego neugodna epizoda u uspavanoj alpskoj enklavi kojom vlada kraljevska obitelj milijardera pokazuje koliko su duboke i neprozirne poslovne veze Rusije s Europom. I to više od tri godine nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Otkriće Reutersa veliki je udarac za ugled ove mikrodržave koja je dugo nastojala odbaciti svoj imidž sigurnog utočišta za strano bogatstvo. Masovne ostavke ostavile su mnoge od tih zaklada u neizvjesnosti, veliki dijelovi sakrivenih ruskih bogatstava sada su jednostavno - zamrznuti. A zaklade su okosnica bogatstva, uključujući jahte ili imovinu, koje su razasute diljem svijeta.

Njihova suspenzija stavlja tu imovinu izvan dosega, kao daljnju potencijalnu polugu nad Rusijom. A to se sve događa usred pokušaja američkog predsjednika Donalda Trumpa da postigne mirovni sporazum, što se sigurno neće povoljno odraziti na tijek pregovora.

Reuters je razgovarao s nekoliko osoba koje su izravno upoznate s tim događajima, a koje su zamolile da ostanu anonimne zbog osjetljivosti pitanja. Oni kažu kako je pritisak Washingtona doveo do toga da mnoštvo direktora napusti zaklade povezane s Rusijom, te da se tamošnja vlada itekako trudi riješiti novonastalu krizu.

Ova epizoda duboko pogađa cijelu granu, odnosno ‘zakladničku industriju‘, kritični stup lihtenštajnskog financijskog središta vrijednog otprilike 770 milijardi franaka (819 milijardi eura) koje podupire gospodarstvo zemlje. Lokalne banke, rekao je vladin dužnosnik, također su pogođene, no nije naveo pojedinosti, piše Reuters. A upravo su banke posebno ranjive jer Sjedinjene Države imaju moć ugušiti ih prekidom pristupa dolaru, prijeteći širom krizom.

Ova kriza itekako naglašava složenost globalnih financijskih veza i potrebu za transparentnošću i odgovornošću u upravljanju međunarodnim financijskim tokovima.

image

Zgrada parlamenta u Lihteštajnu

David Pickford/robertharding/profimedia/David Pickford/robertharding/profimedia

Povijesni kontekst

Inače, Lihtenštajn je već bio pod međunarodnim pritiskom zbog svoje uloge u omogućavanju poreznih utaja, posebno tijekom afere s poreznim utajama 2008. godine, kada su procurili podaci o klijentima banke LGT, u vlasništvu kneževske obitelji. Tada je zemlja poduzela reforme kako bi poboljšala svoj imidž i uskladila se s međunarodnim standardima.

Ta mala ali utjecajna zemlja stiješnjena je između Švicarske i Austrije, njome dominira kraljevska obitelj, čiji se dvorac uzdiže iznad parlamenta. Usko je povezana sa Švicarskom, koristeći njenu valutu franak, ali također uživa slobodu poslovanja na jedinstvenom tržištu Europske unije.

Zemlja, kritizirana zbog skrivanja bogatstva bogatih u prošlosti, reformirala se i pridružila Međunarodnom monetarnom fondu.Nekada dom za otprilike 80.000 zaklada, sada ih ima oko 20.000, rekle su dvije osobe upoznate s tim pitanjem - što je otprilike jedna zaklada na dva stanovnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
31. svibanj 2025 07:09