UGROŽENA PROIZVODNJA

Bez radnika, bez zaštite, bez šanse? Je li hrvatska industrija spremna na novi udarac

Dok europski proizvođači osjećaju pritisak zbog američkih carina, kineski proizvođači traže nova tržišta

Tvornica obuće u kineskoj pokrajini Gansu

 Fan Peishen/Xinhua News/Profimedia/Fan Peishen/xinhua News/profimedia

Nove američke carine na kinesku robu, koje od travnja 2025. dosežu kumulativnih 145 posto, dramatično su promijenile svjetske trgovačke tokove, a jedna od pogođenih industrija je i ona obuće. Nakon što je prošle godine izvezla obuću u SAD u vrijednosti 10,3 milijarde dolara, Kina se sada suočava s gotovo potpunom blokadom pristupa američkom tržištu koje je do sada bilo njezino najvažnije odredište za obuću.

Kineski proizvođači zbog toga traže alternativna tržišta za višak proizvedene robe, što bi moglo naštetiti europskim proizvođačima obuće koji su se i ranije suočavali s brojnim izazovima. Prošle godine iz te je zemlje u Europsku uniju uvezena obuća u vrijednosti 8,4 milijarde eura i koja je činila čak četvrtinu sve uvezene robe. Već se prema prvim pokazateljima da naslutiti da će napetosti između Kine i SAD-a utjecati na povećanje tih brojki - u trenutku zaoštravanja trgovinskih odnosa sa SAD-om, kineski izvoz u Europsku uniju porastao je za 8,3 posto na godišnjoj razini.

image

Kineska tvornica obuće

Cfoto/Nurphoto Via Afp

"Kineski proizvođači obuće postali su superkonkurentni jer su istovremeno povećavali volumen izvoza i smanjili trošak proizvodnje. Takva pozicija omogućuje Kini plasman proizvoda po znatno nižim cijenama, bez gubitka profitabilnosti. Za europske i mnoge hrvatske proizvođače ovakav razvoj situacije može imati ozbiljne posljedice", uvjerena je Hrvatska udruga poslodavaca (HUP).

Europski proizvođači i do sada su teško mogli konkurirati takvim cijena jer su njihovi troškovi stalno rasli. Konkretno, u Hrvatskoj je minimalna plaća u sektoru proizvodnje obuće od 2019. do danas narasla za 92 posto, a istovremeno su bili značajni skokovi cijena sirovina i energenata. Na malom tržištu poput našeg kombinacija tih faktora i novog vala jeftine azijske obuće mogla bi izazvati damping cijena. Bez strateške potpore i osviještene potrošnje domaća industrija obuće mogla bi se suočiti s najtežim udarcem dosad.

Iz HUP-a ističu da situaciju dodatno komplicira kroničan manjak kvalificirane radne snage, što koči transformaciju sektora.

"Potrebno je promijeniti percepciju sektora i potaknuti potrošače na odmak od brze mode prema kružnim, dugotrajnim i lokalno proizvedenim proizvodima", poručuju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
10. svibanj 2025 16:46