BROJKE NE LAŽU

Imamo podatke za lipanj i dio srpnja, rast cijena je dramatičan, a sada je jasno tko najviše ‘dere‘ turiste!

Broj izdanih računa uglavnom stagnira ili neznatno raste u odnosu na lani, no iznosi se povećavaju

Kafići i restorani u Splitu

 Sasa Buric/cropix/Cropix
Broj izdanih računa uglavnom stagnira ili neznatno raste u odnosu na lani, no iznosi se povećavaju

Iako se o visokim cijenama kao prijetnji turističkom prometu u Hrvatskoj raspravlja još od lani, svjedoci smo da na dnevnoj razini one pomalo rastu, što potvrđuju i podaci Porezne uprave o fiskalizaciji u lipnju i prvoj polovici srpnja ove godine. Oni o prometu ugostiteljskih usluga i trgovine na malo pokazuju da broj izdanih računa uglavnom stagnira ili neznatno raste u odnosu na prošlogodišnje, no iznosi rastu, i to više u trgovini i ugostiteljskim objektima, a manje u smještajnim.

Usporedili smo fiskalizaciju u lipnju i prvoj polovici srpnja s podacima za isto razdoblje prošle godine, i uočili da je u prvoj polovici srpnja u jednom segmentu ostvaren neznatan pad broja izdanih računa u odnosu na lani, a riječ je o smještaju.

Manji broj računa za smještaj

Fiskalne blagajne zabilježile su da je u prvih 15 dana ovog srpnja u segmentu smještaja izdano 2,47 milijuna računa s ukupnim iznosom od 282 milijuna eura, što je 4 posto manje nego u prvih 15 dana srpnja 2024. godine (kad je bilo 2,5 milijuna računa), doduše s većim ukupnim iznosom izdanih računa od 5,6 posto. Ako pak podijelimo iznos s brojem računa, ovog srpnja dolazimo do prosječnog iznosa po računu za smještaj od 114 eura, dok je to lani bilo 106,5 eura. To je rast od 7,5 posto.

image

Trgovina na malo

Nikolina Vukovic Stipanicev/cropix/Cropix

U djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića u prvoj polovici srpnja izdana su 26,2 milijuna računa ili tri posto više nego lani, no uz 11 posto rasta ukupnog iznosa, na 373 milijuna eura. Podijelimo li ovaj iznos s brojem računa vidimo da je gostima restorana i kafića u prosjeku po računu naplaćeno 14,2 eura, za razliku od prošlogodišnjih 13,2 eura. I tu se vidi isto povećanje iznosa po računu kao u smještaju, od 7,5 posto.

10 posto

Rast prosječnog iznosa računa izdanog u trgovinama

Brojke ukazuju na to da bi najveći porast cijena za naše turiste mogao biti u segmentu trgovine na malo gdje je na jednak broj izdanih računa od 3,8 milijuna u prvoj polovici srpnja ukupan iznos računa porastao za 10 posto i dosegnuo ukupno 35,8 milijuna eura. Podijelimo li iznose s brojem izdanih računa, vidimo da je lani u srpnju po računu u trgovini na malo naplaćeno 9,4 eura. Lani je to bilo 8,5 eura, dakle riječ je o porastu većem od 10 posto.

Trgovci najviše podebljali račune

I brojke za lipanj pokazuju sličan trend, kao i to da prate statistiku turističkog prometa u noćenjima. Smještaj je u lipnju ove godine rastao s brojem izdanih računa za 13 posto (14 posto je bio rast noćenja), dok 415 milijuna naplaćenih eura čini porast od čak 20 posto ukupnog iznosa u odnosu na prošli lipanj.

Stigli podaci o cijenama u Hrvatskoj, ono što se događa u našim hotelima i restoranima zapanjilo je i stručnjake!

Poznato je da je rezultatima za lipanj kumovao raspored praznika, prije svega Tijelova koje je ove godine bilo u lipnja, a lani u svibnju. Prosječan iznos od 96,5 eura po izdanom računu u smještaju za 6,3 posto je veći nego u lipnju 2024. godine.

Ugostitelji u lipnju bilježe 37 milijuna izdanih računa ili 8 posto više nego lani, s iznosom od ukupno 607,6 milijuna eura, što je čak 19 posto više nego lani u lipnju. Prosječan porast iznosa po izdanom računu bio je 11 posto, s 11,7 eura na 13 eura ovog lipnja.

I u trgovini smo u lipnju, u usporedbi s jednakim bojem izdanih računa lani, imali rast od gotovo 13 posto, odnosno ukupno oko 7 milijuna. Lani je u lipnju prosječan iznos po izdanom računu u trgovinama na malo bio 8,2 eura, a ove godine popeo se na 9,3 eura ili više od 13 posto.

Iako se radi o drukčijoj metodologiji i brojkama koje je možde nezahvalno uspoređivati, podaci fiskalizacije mogli bi upućivati i na veći rast cijena od onog koji je zabilježio Državni zavod za statistiku u objavi od srijede.

U njoj je objavljeno da su potrošačke cijene u Hrvatskoj u lipnju bile 3,7 posto veće u odnosu na isti mjesec lani.

Kako smo pisali, u DZS-ovoj analizi na godišnjoj razini najveći porast potrošačkih cijena u prosjeku je ostvaren u kategoriji restorana i hotela, 8,5 posto. Slijede obrazovanje te različita dobra i usluge, s rastom po 6,1 posto, pa hrana i bezalkoholna pića s 5,8 posto, kategorije rekreacije i kulture te stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva porasle su za po 5,2 posto, a zdravlje za 5,1 posto.

Tu je još i kategorija komunikacija s prosječnim rastom cijena za 2,3 posto te alkoholna pića i duhan s dva posto. Na mjesečnoj razini, pokazala je statistika DZS-a, također su najviše u prosjeku porasle cijene u restoranima i hotelima, za 2,5 posto. Slijedi obrazovanje s 1,9 posto, rekreacija i kultura s jedan posto, prijevoz s 0,6 posto, alkoholna pića i duhan s 0,5 posto, dok su hrana i bezalkoholna pića u prosjeku poskupjeli za 0,3 posto.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
19. srpanj 2025 14:55