OŠTRO RJEŠENJE

Hanfin udar na ugledne hrvatske ekonomiste: Srušen model Vuka Vukovića i Borisa Podobnika, moraju vratiti više od tri milijuna eura!

Zadruga Glas poduzetnika 2.0 više ne smije ulagati u američki hedge fond – regulator upozorava na ozbiljne povrede zakona

Vuk Vuković i Boris Podobnik

 Cropix/
Zadruga Glas poduzetnika 2.0 više ne smije ulagati u američki hedge fond – regulator upozorava na ozbiljne povrede zakona

Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) upravo je donijela oštro i vrlo dugačko rješenje u kojem, između ostalog, udara na javni ugled Vuka Vukovića i Borisa Podobnika, inače vrlo uglednih i javno izrazito kritičnih hrvatskih ekonomista.

Situacija pomalo podsjeća na onu zaboravljenu kad je HNB u devedesetima oduzeo dozvolu za rad vrlo pričljivom i javno uvjerljivom Gusti Santiniju zbog poslovanja Investicijsko-komercijalne štedionice, ali ta stara afera nije imala elemente sofisticiranog internacionalnog investicijskog trilera s, između ostalog, predviđanjem rezultata izbora i, navodno, sjajnim zaradama. Rješenje koje prlja više-manje neupitnu javnu reputaciju dvojca Vuković-Podobnik spektakularan je medijski materijal o Glasu poduzetnika 2.0 koji nije služio kao ‘glas poduzetništva‘.

Hanfa se pozabavila Vukovićem i Podobnikom zbog Zadruge Glas poduzetnika 2.0 iz Petrinje. Toj zadruzi zabranili su svako daljnje posredovanje u ulaganju članova u američki hedge fond ORCA BASON te joj naložili da novac, već prikupljen od više od stotinu malih ulagatelja, odmah vrati uplatiteljima. Time je Hanfa, de facto, “ugasila” kanal kojim su domaći retail investitori – mimo stroge europske regulative – mogli ući u alternativni fond pod upravom američkog društva Oraclum Capital LLC, čiji je suosnivač i glavni partner poznati hrvatski ekonomist - dr. sc. Vuk Vuković.

image

Vuk Vuković

Ronald Gorsic/Cropix

Hanfa je na epski dugom rješenju od 80-ak stranica opisala dvogodišnji nadzor nad zadrugom. Tvrde da su otkrili da je zadruga zaprimala i agregirala naloge malih ulagatelja za kupnju udjela u ORCA BASON-u, držala njihova sredstva na svom redovnom poslovnom računu (ukupno 3,4 milijuna eura krajem 2024.), a potom ih mjesečno prosljeđivala britanskoj tvrtki Oraclum Intelligence Systems Ltd, koja je pak nadalje transferirala novac fondu u SAD-u. Prema Zakonu o tržištu kapitala, riječ je o investicijskoj usluzi “zaprimanja i prijenosa naloga” koja se smije pružati samo licenciranim investicijskim društvima ili bankama – što zadruga nije. Hanfa je stoga rješenjem zabranila svako daljnje zaprimanje naloga i držanje klijentskog novca, naložila obavještavanje svih članova o zabrani, odredila povrat sredstava ili zakonitu prenamjenu te zatražila mjesečne izvode računa radi praćenja izvršenja mjere.

U epicentru Hanfine istrage, uz spiritus movensa akcije, Vukovića, je, ponovimo, Boris Podobnik, predsjednik Skupštine zadruge, koji je navodno potpisao Subscription ugovor s fondom (bez formalne ovlasti), otvorio poseban račun u Erste banci i, prema Hanfi, sudjelovao u modelu koji malim ulagateljima “otvara vrata” hedge fonda. Vuković, član nadzornog odbora zadruge i odgovorna osoba Oraclum Capitala, izravno je komunicirao s potencijalnim ulagačima. U mailu od 25. srpnja 2023. (predmet: “ORCA fond: retail investitori”) ponudio je rješenje “da mali mogu investirati kao veliki” kroz izmjene statuta zadruge i otvaranje “investicijskog računa”.

Zadruga se u prigovoru branila tezom da je riječ o ulaganju “na isključivu inicijativu investitora” (tzv. reverse solicitation) te da Hanfa nema nadležnost. Regulator je to odbacio: mailovi, prezentacije u poslovnim klubovima i internetski Vodič za investitore, tvrdi Hanfa, pokazuju aktivnu distribuciju udjela malim ulagateljima – što je u EU strogo zabranjeno bez odobrenja.

image

Boris Podobnik

Marko Todorov/cropix/Cropix

Kako mali ulagači formalno ne smiju u hedge fond iz treće zemlje, osmišljen je model u kojem je zadruga jedini upisani ulagač, a članovi samo “daju upute” i očekuju izvještaje o vlastitim udjelima. Hanfa je primijenila tzv. look-through pristup: gleda se tko zapravo snosi rizik i koristi dobit. Zaključak – krajnji ulagatelji su ipak retail investitori, pa zaštitne odredbe vrijede i kada ulažu “preko” zadruge. Hanfa posebno ističe opasnost da su sredstva članova pomiješana s imovinom zadruge i stoga izložena ovrhama. Kako se pokazalo u stečajevima brokerskih kuća prije desetak godina, odvajanje klijentskog novca jedno je od ključnih načela europske regulative.

Vuk Vuković (34) prepoznat je po spoju znanstvene rigoroznosti, poduzetničke prakse i glasne javne kritike rentijerstva. Neko se vrijeme u Hrvatskoj bavio oscilacijama u uspješnosti izbornih predviđanja. Modeli su mu, uz odličan tim znanstvenika, imali relativnu uspješnost. Ipak, njegova Oraclum Intelligence “pametnim anketama” je predvidjela Brexit i Trumpovu pobjedu. Godine 2023. pokrenuo je hedge fond ORCA BASON; po pismima ulagačima, fond je do lipnja 2025. donio bruto prinos od oko 60 posto. Redovito piše kolumne i daje izjave u kojima, u pravilu, proziva parafiskalne namete i klijentelizam te zagovara fiskalnu decentralizaciju. Koautor je Indeksa rentijerske ekonomije, a kroz udrugu Glas poduzetnika postao je jedan od najglasnijih promotora liberalnih reformi. Čest je govornik na ekonomskim konferencijama, a u televizijskim debatama slovi za podatkovno orijentiranog analitičara mlađe generacije. Nakon rješenja Hanfe kojim je zadruzi zabranjeno ulagati u njegov fond, njegova fantastična javna reputacija ulazi u novu, pravnu fazu provjere.

Vukovićevi investitori mogli bi mu biti podrška jer im je, navodno, godišnji prinos premašivao i po 18 posto. Očekuje se dugačak pravni spor Hanfa – elokventni Vuković. Dio članova zadruge tvrdi da im je godišnji prinos fonda premašio 18 posto te da će “ostati uz Orcu” čak i ako se model ulaganja mora preurediti.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
12. srpanj 2025 17:20