
Europska unija i Ujedinjeno Kraljevstvo dogovorili su snižavanje gornje granice cijene ruske nafte kako bi oslabili Rusiju u ratu protiv Ukrajine. EU je tako pristala sniziti gornju granicu sa 60 na 47,60 dolara po barelu, što šefica vanjske politike Kaja Kallas smatra "jednim od najjačih paketa sankcija protiv Rusije do sada", prenosi Guardian. Osim snižavanja cijene nafte, paket uključuje i ograničenja za ruske naftovode i banke te izvoz tehnologije u zemlju.
Iz Europske unije su istaknuli da će osigurati da gornja granica uvijek bude barem 5 posto niža od prosječne tržišne cijene sirove nafte Urals, glavne ruske izvozne mješavine. Radi se o vrlo važnom koraku s obzirom na to da su države članice u 2024. godini kupile rusku naftu u vrijednosti od gotovo 22 milijarde eura. Novo ograničenje primjenjivat će se od 3. rujna, što znači da tvrtke, osiguravateljski posrednici i špediteri unutar EU-a i Ujedinjenog Kraljevstva ne mogu djelovati kako bi olakšali prodaju iznad ograničenja.
- Vršimo veći pritisak na rusku vojnu industriju, kineske banke koje omogućuju izbjegavanje sankcija i blokiramo izvoz tehnologije koja se koristi u dronovima - rekla je Kallas.
Najnovije sankcije protiv Rusije konačno su dogovorene u petak, nakon što je Slovačka odustala od veta kojim je ranije željela dati do znanja da se protivi planovima Unije o postupnom ukidanju ruskih fosilnih goriva. Ubrzo nakon toga Ujedinjeno Kraljevstvo objavilo je da podržava novu gornju granicu cijene nafte, koja je niža od prethodne.
- Ovaj odlučujući korak za snižavanje gornje granice cijene sirove nafte ciljat će ruske prihode od nafte i pojačati pritisak na Putina iskorištavanjem njegove najveće ranjivosti, uz održavanje stabilnosti energetskih tržišta - uvjerena je britanska ministrica financija Rachel Reeves. Britanska vlada je ujedno izjavila da "poduzima odlučne mjere kako bi prekinula Putinov naftovod" te da je do sada sankcionirala više od 250 brodova odgovornih za prijevoz ruskih energetskih zaliha.
Europska unija je uvela i nove mjere usmjerene protiv ruske "sjenovite flote" – slabo održavanih tankera koji, bez obzira na zapadna ograničenja, Moskvi omogućuju izvoz nafte u zemlje poput Indije. Nakon što su G7 i EU uveli početno ograničenje cijene ruske nafte, europske brodarske kompanije prodale su desetke starih brodova koji su potom preregistrirani u inozemstvu.
U okviru najnovijeg paketa sankcija, dodatnih 105 brodova dobilo je zabranu pristupa europskim lukama i uslugama poput osiguranja, a sve s ciljem suzbijanja ilegalne trgovine. Time se ukupan broj sankcioniranih plovila povećao na 447.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski podržao je nove mjere, nazvavši ih „ključnima i pravovremenima“. Očekivano, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je za Reuters da Moskva takva jednostrana ograničenja smatra nezakonitima te im se protivi.
- Istovremeno smo se, naravno, već prilagodili životu pod sankcijama - poručio je.
Komentari
0