Lira pod pritiskom

Erdogan zabranio kupoprodaju stanova u stranoj valuti, Turska sve bliže bankrotu

Turska lira je od početka godine oslabila 39 posto, a inflacija je na 18 posto
Turski građani mijenjaju dolare u lire na poziv predsjednika, Erdogan u sredini, indijska rupija desno
 Umit Bektas / Francis Mascarenhas / Reuters

Iako je turski predsjednik Erdogan pozvao centralnu banku da spusti kamatne stope, pod velikim pritiskom međunarodnih ulagača ona je u četvrtak ipak podigla svoje glavne kratkoročne kamatne stope sa 17,5 na 24 posto, nastojeći tako obuzdati inflaciju i slabljenje lire. Tržišta su pozdravila taj korak i turska valuta je odmah ojačala za oko tri posto. Unatoč tome, lira je od početka godine oslabila 39 posto, a inflacija je u zemlji dosegla 18 posto, najvišu razinu u posljednjih 15 godina.

Značajno povećanje kamatnih stopa iznenadilo je ulagače koji već duže vrijeme smatraju da će politika predsjednika Erdogan zemlju u konačnici odvesti u bankrot. Prema ocjeni Agathe Demarais, analitičarke Economist Intelligence Unita za Tursku, centralna banka je dizanjem kamatnih stopa ujedno nastojala poslati signal financijskim tržištima da je neovisna i kredibilna institucija, te da je normalizacija monetarne politike važnija od ubrzanja ekonomskog rasta na kojem predsjednik inzistira od izbijanja valutne krize u kolovozu. Nakon rata od 7,4 posto u prvom kvartalu, turska ekonomija je u drugom kvartalu porasla 5,2 posto.

U istom danu kada je centralna banka povećala kamatne stope, i predsjednik Erdogan dao je svoj doprinos stanju na deviznom tržištu: izdao je uredbu kojom zabranjuje korištenje strane valute na tržištu nekretnina. Prema uredbi koja je jučer objavljena u službenom nacionalnom glasilu, ugovori u prodaji, najmu i lizingu nekretnina moraju biti izraženi u nacionalnoj valuti liri, a oni sklopljeni u stranoj valuti moraju se izmijeniti u roku od 30 dana. Predsjednik smatra da nitko u zemlji ne bi trebao skapati poslove u stranoj valuti osim izvoznika i uvoznika. Ranije je pozvao građane da prodaju dolare i eure i na taj način spriječe slabljenje nacionalne valute.

Kako su u istom danu svoje mjere poduzeli centralna banka i predsjednik, pojedini analitičari pretpostavljaju da je riječ o dogovorenoj akciji te da se prije može govoriti o političkom teatru nego li o stvarnoj demonstraciji neovisnosti centralne banke.

Unatoč svim tim naporima, ocjenjuje se da će lira ostati pod velikim pritiskom i u nadolazećim mjesecima, kako zbog zaoštravanja globalnih financijskih uvjeta tako i zbog rastućih napetosti između Turske i SAD-a. Slabljenjem valute snažno je porasla zaduženost pojedinih poduzeća pa je izgledno da će mnoga od njih imati teškoća s otplatom vanjskog duga, što će svakako biti uteg za rast ekonomije. U najgorem scenariju moguće da se s teškoćama otplate duga suoči i sama Vlada. Stoga su financijska tržišta sve više uvjerena da će na kraju i Turska morati zatražiti pomoć Međunarodnog monetarnog fonda.

Argentina je to već učinila, a među zemljama s nastajućih tržišta koje se posljednjih tjedana nalaze u teškoćama, vjeruje se da bi pomoć MMF-a mogli zatražiti i Južna Afrika, Indonezija i Meksiko. Njihove valute su se našle pod velikim pritiskom nakon što su ulagači počeli masovnije napuštati te zemlje koje su se proteklih godina brzo razvijale, oslanjajući se na strane kredite.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
04. svibanj 2024 05:44