
U Europskoj centralnoj banci (ECB) ozbiljno razmišljaju u o uvođenju digitalnog eura. U "Izvještaju o digitalnom euru", čiji su uvod potpisali predsjednica ECB-a Christine Lagarde te član Izvršnog odbora ECB-a i predsjednik Eurosystemova High-Level Task Forcea za digitalnu valutu središnje banke Fabio Panetta, jasno je naznačeno ubrzavanje rada na izdavanju europskog digitalnog novca.
U situaciji kad je gotovina i dalje dominantni način plaćanja u EU, u ECB-u su svjesni da nove tehnologije, kao i očekivanja potrošača, u znatnoj mjeri mijenjaju način plaćanja. "Kako bismo osigurali da građani imaju nesmetan pristup novcu središnje banke na način koji je potreban u digitalno doba, Upravno vijeće ECB-a odlučilo je požuriti rad na mogućem izdavanju digitalnog eura - elektroničkog oblika novca središnje banke koji bi trebao biti dostupan građanima i tvrtkama. Digitalni euro uveo bi se uz gotovinu i ne bi ju zamijenio", poruka je iz predgovora spomenutog izvještaja.
Konkurencija kriptovaluta
- Ovo nije neočekivano. Konkurencija digitalnih i kriptovaluta te s njima povezanih platnih sustava se zaoštrava te je logično da središnje banke razmišljaju ponuditi alternativu za keš. Suštinski se ništa ne mijenja, samo umjesto novčanica i kovanica u fizičkom obliku raspolažemo elektroničkim zapisom vrijednosti u elektroničkoj lisnici tj. aplikaciji putem koje zadajemo nalog za plaćanje koji se izvršava velikom brzinom u europskom platnom sustavu koji već postoji, ali se slabo koristi. Nije teško zamisliti da umjesto odlaska na bankomat po gotovinu novcem s transakcijskog računa jednostavno kupimo digitalni euro koji pohranjujemo u euroaplikaciji na pametnom telefonu. Zatim, kada plaćamo na kiosku ili kavu, kliknemo plaćanje koje se nekoliko sekundi kasnije potvrđuje na aplikaciji primatelja, slično kao što danas plaćamo karticama. Razlika u odnosu na gotovinu je tih nekoliko sekundi odgode, što malo komplicira stvari, ali moguće je da će to prolaziti gotovo u realnom vremenu te, najvažnije, razlika je što ta transakcija više nije anonimna. Navike i anonimnost još će neko vrijeme održati potražnju za gotovim novcem te ne očekujem da će ga se središnje banke tako skoro odreći - prokomentirao je za Jutarnji list ekonomist Velimir Šonje.
Inače, upotreba u gotovine poprilično varira u europskim zemljama. Najdalje je u napuštanju gotovine otišla Švedska, u kojoj većina bankovnih podružnica ne radi s gotovinom, kao i cijeli niz trgovina, restorana ili muzeja. Naplatu obavljaju mobilnim plaćanjem i karticama. Pandemija je uvelike ubrzala odmicanje od plaćanja gotovinom i približavanje beskontaktnim oblicima transakcija. Devetnaest je zemalja članica eurozone izvijestilo o značajnom povećanju udjela bezgotovinskog plaćanja, što učvršćuje ideju nerizičnog digitalnog sustava plaćanja na paneuropskoj razini.
Dugoročna vizija
ECB nije usamljen u ideji relativno brzog eksperimentiranja s digitalnom valutom. Tim smjerom već je krenula i kineska središnja banka, a američke Federalne rezerve komuniciraju da na digitalnu transformaciju valuta žele imati više dugoročan pogled te se pobrinuti za stvaranje adekvatnog digitalnog okvira. No, prije toga Amerikanci žele imati i puno jasniju viziju sveukupnog utjecaja digitalnih valuta i digitalnih valuta središnjih banaka.
Prema tumačenjima iz europskog Izvještaja o digitalnom euru, nova digitalna valuta stvorila bi sinergiju s privatnim rješenjima u digitalnom plaćanju te bi razvila više inovativni, kompetitivni i otporniji Europski sustav plaćanja, koji će služiti kao snaga ujedinjavanja europskih digitalnih ekonomija, kao i širih europskih integracija.
ECB još nema "dizajn" digitalnog rješenja ni čvrstu viziju uvođenja digitalnog eura, nego je u ovoj fazi pred specijalni task force postavio zadaću kreiranja rješenja za kreativnu valutu koja mora osigurati "pristupnost, robusnost, sigurnost, efikasnost i privatnost", i to u sustavu adekvatnog legislativnog okvira.
"Izdanje digitalnog eura moglo bi biti relevantno za praktički sve što Eurosystem radi te će proizvesti snažne učinke na društvo kao cjelinu", poručuju u predgovoru izvještaja.
Već "executive summary" otkriva kako ECB vidi više različitih scenarija prema kojima bi se uvođenje digitalnog eura moglo pokazati kao nužno. Jedan od scenarija u svakom je slučaju drastičan pad korištenja gotovine, ali se između redaka može iščitati da u ECB-u razmatraju i druge moguće scenarije ("ekstremne događaje", kako su napisali) u kojima bi drugi oblici elektroničkog plaćanja postali nedostupni. Jedan od tih scenarija svakako je mogućnost da strana sredstva plaćanja počnu potiskivati postojeće načine plaćanja u EU.