S članom Uprave i CFO ENNA grupe Damirom Spudićem razgovarali smo o budućnosti kompanije u nadolazećem razdoblju.
Jeste li zadovoljni poslovanjem svoje kompanije tijekom prvih šest mjeseci 2020.?
Godina 2020. svakako je atipična poslovna godina, koju je u Hrvatskoj, osim pandemije COVID-19, obilježio i potres u Zagrebu.
Dodatno, energetski sektor je u prvoj polovici ove godine bio suočen s izazovima cjenovne krize na tržištu nafte, a plinsko tržište je pokazalo svoju iznimnu volatilnost. Ipak, možemo prilično zadovoljno gledati na ostvarene rezultate unatoč poslovanju u iznimno promjenjivom okruženju.
Kako ste svoje poslovanje prilagodili okolnostima izazvanim epidemijom koronavirusa?
Kao sustav kontinuirano radimo na svojoj fleksibilnosti i učinkovitosti, što nam omogućava vrlo brzo prepoznavanje promjene trendova, a iznad svega mogućnost brze prilagodbe.
Pandemija je donijela potpuno nove okolnosti koje smo vrlo brzo prihvatili i prilično uspješno na njih odgovorili. Mi smo prije nekoliko godina krenuli putem digitalizacije poslovanja, stoga smo bez većih problema i u razdoblju lockdowna održavali redovnu poslovnu aktivnost.
S obzirom na novonastale okolnosti ažurirali smo i donijeli novi Sigurnosni i zdravstveni protokol za sva društva u našoj grupaciji te smo cijelo vrijeme pažljivo pratili preporuke Nacionalnog kriznog stožera, kao što to činimo i danas.
Jedan od izazova koji smo vrlo brzo prepoznali bio je zadržati timski duh i zajedničke vrijednosti, ali istovremeno i motiviranost zaposlenika u razdoblju lockdowna te pružiti sigurnost svim zaposlenicima, a posebice onima koji su u Zagrebu prošli neugodno i stresno iskustvo potresa.
Očekujete li poteškoće u poslovanju u drugoj polovici 2020. godine?
U okolnostima pandemije vrlo je važno održati balans između zdravstvenog sustava i općih zdravstvenih uvjeta rada i redovne gospodarske aktivnosti. Sigurno je da će biti potrebni dodatni napori da se saniraju posljedice lockdowna, a poseban naglasak u tom smislu će svakako biti na investicijskim aktivnostima. Politički kontinuitet je pozitivna vijest u ovim okolnostima, ali smatramo kako su i dalje agilnost u poslovanju te visoka razina digitalizacije i kvalitetni ljudski potencijali vrlo važni za sve gospodarske igrače i o tome će sigurno ovisiti ukupna gospodarska situacija.
Kako će aktualno stanje ekonomije utjecati na vaše investicijske planove?
ENNA & PPD grupacija za sada nastavlja sa svojom strategijom diversifikacije. Istovremeno, jačamo poziciju PPD-a kao snažnog regionalnog partnera.
Najave za izdašnim financijskim okvirom koje dolaze iz EU su sigurno razlog za optimizam, ako se u sljedeće četiri godine uspostave jasni ciljevi te učinkoviti distribucijski procesi kako bi se raspoloživi financijski okvir učinkovito usmjerio i u što većoj mjeri iskoristio, između ostalog i kao pokretač gospodarskog rasta.
Unatoč vrlo zahtjevnim i izazovnim okolnostima, ocjenjujemo kako je Hrvatska danas u prilično dobroj poziciji, ali da bismo iskoristili sve pozitivne silnice u ovom trenutku, potrebni su jasno definirani ciljevi i brzo donošenje odluka, primarno u segmentu državne administracije.
Što se tiče našeg sustava, naša najveća snaga je naša učinkovita sposobnost brze prilagodbe, stoga ćemo pažljivo pratiti kretanja u okruženju i nastaviti sa započetim aktivnostima.
Gdje prepoznajete najveće rizike, a gdje najveće prilike za vašu kompaniju u budućem periodu?
Investicijska klima i administrativne barijere i dalje predstavljaju neuralgičnu točku hrvatskoga gospodarstva, a financijsko tržište je i dalje konzervativno i bankocentrično te ne nudi adekvatne poluge za intenzivniju investicijsku aktivnost.
Generalno nedostaje adekvatan okvir za privlačenje i razvoj izvozno orijentiranih djelatnosti s visokom dodanom vrijednosti.
Tekst je preuzet iz tiskanog izdanja Globusa
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....