
Raiffeisen Bank International (RBI), najveća zapadna banka koja još uvijek posluje u Rusiji, obustavila je pokušaje prodaje svoje podružnice u toj zemlji, a razlog tome je sve veće približavanje SAD-a i Moskve, otkrili su za Financial Times neimenovani izvori dobro upoznati sa situacijom.
Naime, Steve Witkoff, posebni izaslanik američkog predsjednika Donalda Trumpa, rekao je da SAD i Rusija raspravljaju o “novim poslovnim prilikama” nakon što se prošli tjedan po treći put ove godine susreo s Putinom.
RBI je od početka invazije Rusije na Ukrajinu pod pritiskom regulatora i stranih vlada (EU i SAD) da proda svoje poslovanje u Rusiji. Već ionako složen proces prodaje dodatno je otežan u rujnu 2023. Ruski sud tada je zamrznuo dionice ruske podružnice RBI-ja. U siječnju 2024. banci je naloženo plaćanje odštete od dvije milijarde eura. RBI je tada priopćio da je pravna bitka onemogućila bilo kakav prijenos vlasništva nad dionicama ruske podružnice. U četvrtom kvartalu 2024 zbog tog sudskog postupka, RBI je morao rezervirati 840 milijuna eura i pritom je zabilježio neto gubitak od 926 milijuna dolara – što je prvi kvartalni gubitak u devet godina.
Proces u tijeku
U službenoj izjavi RBI navodi da je “proces prodaje još uvijek u tijeku”, ali da sudski slučaj onemogućava realizaciju bilo kakvog dogovora.
“Trenutačno su dionice RBI-ja u Raiffeisen banci Rusija blokirane, pa transakcija u ovom trenutku nije moguća,” stoji u priopćenju. Dodaje se da su napori za postupno gašenje poslovanja u skladu sa zahtjevima Europske središnje banke i dalje u tijeku.
Iako se nalazi pod intenzivnim pritiskom europskih i američkih vlasti, Raiffeisen Bank International (RBI) i dalje je zadržao snažnu prisutnost u Rusiji, gdje ostvaruje znatne profite – unatoč ratu i međunarodnim sankcijama.
Astronomska zarada
Prema dostupnim podacima, u 2023. RBI je iz svog ruskog poslovanja ostvario čak 1,34 milijarde eura dobiti, što je činilo 52 posto ukupne dobiti cijele grupe. U istom razdoblju, Raiffeisen je bio i najveći pojedinačni europski porezni obveznik u Rusiji – zajedno s drugim bankama uplatio je više od 800 milijuna eura poreza ruskoj državi, pri čemu je RBI pokrio više od polovice tog iznosa. Istraživanja organizacija kao što su BankTrack i B4Ukraine pokazala su da je RBI (ili njegovi fondovi i povezana društva) i dalje financijski povezan sa sankcioniranim ruskim entitetima, uključujući državne kompanije poput Sberbanka i Gazproma.
Osim Raiffeisena, nekoliko je velikih europskih banaka nastavilo je poslovanje u Rusiji, iako u smanjenom obujmu.
UniCredit (Italija) ima značajnu podružnicu u Rusiji. Italija se generalno suzdržavala od prebrzog povlačenja, a UniCredit je više puta isticao da želi „uravnotežen i zakonit izlazak“, ali istodobno i dalje posluje. OTP Bank (Mađarska) aktivna je u Rusiji i nastavila je poslovati, uz ograničene mjere smanjenja izloženosti.
Mađarska kao članica EU ima specifičan odnos prema Rusiji i sankcijama. Commerzbank i Deutsche Bank (Njemačka) značajno su smanjile prisutnost, ali i dalje održavaju određene operacije, osobito za klijente koji su još uvijek aktivni na ruskom tržištu (npr. isplata postojećih ugovora ili kredita).
Francuski Société Générale je formalno prodao svoju podružnicu Rosbank 2022., no zadržani su određeni financijski interesi.
Komentari
0