Pad Wall Streeta

Cijene dionica na Wall Streetu oštro su pale zbog rasta prinosa na obveznice

Prinosi na obveznice dosegnuli su najviše razine u četiri godine, očekuje se rast kamatnih stopa
Krah burzi diljem svijeta
 Berndan McDermid / Danish Siddiqui / Toru Hanai / Reuters

Na Wall Streetu su u utorak cijene dionica oštro pale jer su prinosi na američke obveznice dosegnuli najviše razine u četiri godine, pa neke kompanije već upozoravaju na rast troškova kreditiranja.

Dow Jones potonuo je 424 boda ili 1,74 posto, na 24.024 boda, dok je S&P 500 skliznuo 1,34 posto, na 2.634 boda, a Nasdaq indeks 1,70 posto, na 7.007 bodova.

Oštar pad tih indeksa posljedica je rasta prinosa na američke državne obveznice jer bi zbog jačanja inflacije, među ostalim zbog snažnog rasta cijena nafte, američki Fed i druge središnje banke u svijetu mogle povećati kamatne stope.

Prinosi na 10-godišnje američke obveznice dosegnuli su jučer, po prvi put nakon četiri godine, psihološki važnu razinu od 3 posto.

Posljednji puta kada su prinosi bili na tako visokim razinama u 2014. godini sklonost ulagača prema riziku naglo je pala, što je pritisnulo tržišta dionica.

Rast prinosa na obveznice, naime, ne odgovara tržištima dionica jer zbog toga rastu troškovi zaduživanja kompanija i jer bi ulagači mogli dio svojih sredstava preusmjeriti iz dionica u obveznice.

„Zbog rasta prinosa, rastu i troškovi kreditiranja kompanija. U posljednjih devet godina tržište dionica raslo je zahvaljujući niskim kamatnim stopama, labavoj monetarnoj politici i velikoj likvidnosti”, kaže Oliver Pursche, strateg u tvrtki Bruderman Asset Management.

Zbog toga ulagače nisu ohrabrila ni dobra kvartalna poslovna izvješća. Premda je Catrepillar ostvario bolje financijske rezultate nego što se očekivalo, cijena dionice tog proizvođača teške mašinerije potonula je više od 6 posto.

Dionica Alphabeta pojeftinila je, pak, 4,7 posto jer su rast troškova poslovanja i smanjenje marži zasjenili veći nego što se očekivalo rast prihoda i dobiti te krovne kompanije Googlea.

I druge su se tehnološke dionice našle pod pritiskom, pa je cijena Facebooka pala 3,7 posto, a pojeftinile su i dionice Amazon.coma te Netflixa.

„Te dionice povlače jedna drugu za sobom. Tehnološki je sektor posljednje dvije, tri godine snažno rastao, pa ulagači smatraju da je možda vrijeme da povuku dio novca iz tog sektora”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u fondu Kingsview Asset Management.

Dodaje da će, osim prinosa, i idućih dana u fokusu ulagača biti poslovna izvješća kompanija.

Dosad je oko 25 posto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo izvješća, pri čemu ih je 77 posto ostvarilo veću dobit nego što se očekivalo.

Zbog toga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle 21 u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije dva tjedna očekivali rast od 18,4 posto.

Nastavi li se tako, bit će to najveći skok zarada u posljednjih sedam godina, podržan snažnim rastom globalnog gospodarstva i poreznim promjenama u SAD-u na početku godine.

A na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,36 posto, na 7.425 bodova, a pariški CAC 0,10 posto, na 5.444 boda. Frankfurtski DAX oslabio je, pak, 0,17 posto, na 12.550 bodova.

Na azijskim su burzama u srijedu cijene dionica znatno pale, kao i na Wall Streetu dan prije, jer su prinosi na američke obveznice dosegnuli ključnu razinu od 3 posto, pa kompanije upozoravaju da im rastu troškovi kreditiranja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
19. prosinac 2024 15:53