
Osnivač Svjetskog gospodarskog foruma (WEF), Klaus Schwab, navodno je manipulirao istraživanjima organizacije kako bi „pridobio naklonost svjetskih vlada“, prema tvrdnjama zviždača koje prenosi Financial Times. Upravo su te optužbe, kako piše isti izvor, dovele do njegove ostavke na mjestu predsjednika organizacije tijekom uskrsnog vikenda.
Riječ je o samo jednoj od nekoliko optužbi iznesenih u pismu zviždača upućenom Upravnom odboru WEF-a prošlog tjedna, što je potaknulo organizaciju da pokrene službenu istragu. Uz navode o manipulaciji podacima, zviždači Schwaba terete i za zlouporabu sredstava WEF-a te za pritisak na zaposlenike da ga promoviraju kao kandidata za Nobelovu nagradu za mir.
Schwab je sve optužbe odlučno odbacio, nazvavši ih „klevetničkima” i „neutemeljenima”, te je kritizirao bivše kolege iz WEF-a zbog, kako tvrdi, ishitrene reakcije bez da su mu pružili priliku za odgovor.
Optužbe zviždača
Prema anonimnom pismu zviždača, Schwab je narušio integritet WEF-a manipulirajući „izvješćem o globalnoj konkurentnosti“, dokumentom koji rangira zemlje prema produktivnosti i otpornosti te čini temelj za rasprave na godišnjem sastanku u Davosu, gdje sudjeluju svjetski politički i poslovni lideri.
Schwab je odbacio optužbe o mijenjanju metodologije izvješća te istaknuo kako je upravo on autor te metodologije još od 1979. godine. Kako je napisao u izjavi, kontinuirano je radio na njezinu unaprjeđenju kako bi očuvao vjerodostojnost izvješća, a sve primjedbe koje su dolazile iz pojedinih vlada bile su prenesene nadležnim timovima na analizu. Tvrdnje o manipulaciji nazvao je uvredom za svoj akademski ugled.
Ove optužbe nadovezuju se na ranije iznesene tvrdnje iz prošle godine, prema kojima Schwab navodno nije poduzeo odgovarajuće mjere protiv toksične radne kulture u WEF-u. Između ostalog, navodi se da optužbe o seksualnom uznemiravanju nisu bile adekvatno istražene te da su crni i ženski zaposlenici bili izloženi diskriminaciji.
U ožujku ove godine WEF je izvijestio sponzore da istraga „nije utvrdila da je Forum prekršio bilo koji zakon“ te da nisu pronađeni dokazi za optužbe o Schwabovu nedoličnom ponašanju.
Schwabov odgovor
U izjavi u utorak, WEF je poručio kako neće komentirati najnovije optužbe dok nova istraga ne bude dovršena, naglasivši pritom da „iako Forum ozbiljno shvaća ove optužbe, one i dalje ostaju nedokazane“.
Schwab je također odbacio tvrdnje da su on i njegova supruga Hilde zlouporabili resurse organizacije za osobne potrebe, uključujući korištenje imovine WEF-a, financiranje privatnih putovanja te zahtjeve prema mlađim zaposlenicima da „podignu tisuće dolara iz bankomata u njegovo ime“. Te je navode nazvao „čistom laži“ i najavio tužbu za klevetu protiv anonimnih optužitelja.
Komentirao je i tvrdnje da je koristio osoblje WEF-a kako bi lobirao za vlastitu nominaciju za Nobelovu nagradu za mir, istaknuvši: „Suprotno onome što se insinuira, više sam puta molio one koji su to željeli da to ne čine.“
Schwab nije odgovorio na dodatne upite za komentar. Prema pisanju Financial Timesa, Schwab je početkom ovog mjeseca najavio da planira započeti proces povlačenja s mjesta predsjednika Upravnog odbora do siječnja 2027. godine, no nove optužbe mogle bi ubrzati taj proces.
Klaus Schwab i utjecaj WEF-a
Klaus Schwab, poznat i kao „Gospodin Davos“, već više od pola stoljeća okuplja globalne lidere u Davosu kako bi raspravljali o ključnim izazovima suvremenog društva, uključujući klimatske promjene, umjetnu inteligenciju i geopolitičke napetosti. Forum je započeo 1971. kao Europska konferencija o menadžmentu, a 1987. prerastao je u Svjetski gospodarski forum, koji se financira članarinama i javnim subvencijama.
Tijekom godina, WEF je postao jedno od najutjecajnijih mjesta susreta za političke i poslovne elite, ali istovremeno i meta kritika zbog elitizma, zatvorenosti i ograničenog pristupa širem civilnom društvu. Forum je također često na meti teorija zavjere koje mu pripisuju skriveni plan uspostave novog svjetskog poretka.
Komentari
0