Nevidljivi troškovi

Banke i poslodavci upozoravaju: Ukidanje naknada ugrožava stabilnost financijskog sustava

Zakon koji bi građanima omogućio besplatne bankarske usluge izazvao je buru u financijskom sektoru

Gužva ispred bankomata i banaka

 Damjan Tadic/Cropix

Najavljene izmjene Zakona o usporedivosti naknada, kojima bi se širok spektar bankarskih usluga učinio besplatnim za sve građane, izazvale su zabrinutost u financijskom sektoru. Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) i Hrvatska udruga banaka (HUB) upozoravaju da bi takva regulacija mogla imati dugoročne negativne posljedice na održivost bankarskog poslovanja i ulaganja u digitalnu infrastrukturu.

HUP: Naknade nisu "skriveni profiti", već ključni izvor ulaganja

HUP ističe da su bankarske naknade ključni izvor prihoda koji omogućuje ulaganja u digitalnu infrastrukturu, kibernetičku sigurnost, razvoj mobilnog i internetskog bankarstva te održavanje mreže bankomata i poslovnica. Ukidanje ovih naknada bez jasnih kriterija moglo bi ugroziti sposobnost banaka da ulažu u inovacije i kvalitetu usluga koje građani svakodnevno koriste.

"Prihodi od naknada omogućuju stabilnost i otpornost sektora, posebno u vremenima pada kamatnih stopa ili smanjene potražnje za kreditima," navodi HUP. Dodaju da su naknade u Hrvatskoj niže nego u većini članica EU, dok su kamatne stope izjednačene s prosjecima eurozone. Prosječna naknada za vođenje tekućeg računa iznosi 2,00 EUR mjesečno, što je niže od prosjeka Austrije (4,33 EUR) i Italije (7,68 EUR).

HUB: Predložene izmjene zahtijevaju duboku transformaciju poslovnih modela

HUB upozorava da bi uvođenje širokog raspona usluga koje se ne naplaćuju za sve klijente banaka značajno utjecalo na dosadašnji koncept bankarskog poslovanja, održivost i mogućnosti daljnjeg razvoja. "Ovakav prijedlog predstavlja temeljnu prekretnicu, zahtijevajući duboku transformaciju poslovnih modela i strateško planiranje budućih investicija," navode iz HUB-a.

Dodaju da ne postoji ni jedna djelatnost koja nudi širok spektar svojih usluga besplatno, jer je takvo poslovanje neodrživo. Početna intencija zakonodavca bila je omogućiti građanima pristup osnovnim bankarskim uslugama bez naknade, osobito za dio građana kojima naknade mogu predstavljati značajniji trošak. Međutim, predložene izmjene zakona bez jasnih kriterija nude širok raspon usluga besplatno svim klijentima banaka, što predstavlja nezabilježenu praksu.

HNB: Traži se transparentnost u formiranju naknada

Hrvatska narodna banka (HNB) zatražila je od banaka da dostave metodologije izračuna i naplate bankarskih naknada. Guverner Boris Vujčić istaknuo je da je prosječna naknada za vođenje računa u Hrvatskoj 1,8 eura mjesečno, što je među najnižima u EU. HNB je upozorio banke da okružnica kojom se zahtijeva definiranje metodologije obračuna naknada ne može biti izgovor za njihovo povećanje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?

Komentari (0)

Komentiraj

Ovaj članak još nema komentara
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalima društva HANZA MEDIA d.o.o. dopušteno je samo registriranim korisnicima.
Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu društva HANZA MEDIA d.o.o. te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima.
27. svibanj 2025 10:03